Najbogatsza Czeszka Renáta Kellnerová. Świetnie prowadzi biznesową schedę po tragicznie zmarłym mężu

Renáta Kellnerová po śmierci męża odziedziczyła 59 proc. udziałów w założonym przez niego przedsiębiorstwie PPF Group. Majątek szacowany na $16.3B czyni ją najbogatszą mieszkanką Czech, której nazwisko pojawia się na liście miliarderów świata publikowanej regularnie przez "Forbes".

Publikacja: 19.02.2024 13:52

Renáta Kellnerová silną ręką kontynuuje przywództwo w rodzinnej firmie.

Renáta Kellnerová silną ręką kontynuuje przywództwo w rodzinnej firmie.

Foto: Adobe Stock

Co wiadomo o zamożnej wdowie i z kim dzieli ona swój majątek?

Przejęcie sterów w PPF Group

Jej panieńskie nazwisko to Hacklová. Choć szczegółowe informacje na temat jej życia osobistego nie są podawane do publicznej wiadomości, trzy lata temu to właśnie ona przejęła schedę po mężu i stanęła na czele założonego przez niego imperium telekomunikacyjnego, medialnego, finansowego i e-commerce – PPF Group. 27 marca 2021 roku Petr Kellner zginął w katastrofie śmigłowca na Alasce.

Od tego momentu Renáta Kellnerová stoi za sterami przedsiębiorstwa zatrudniającego 61.000 osób w 25 krajach. Towarzyszą jej w tym dzieci – trzy córki oraz przyrodni syn z poprzedniego małżeństwa przedsiębiorcy.

1,85 miliarda czeskich koron na edukację

W latach 1993-97, jeszcze pod swoim panieńskim nazwiskiem, Kellnerová była członkinią zarządu spółki PPF moravskoslezský investiční, będącej jedną z poprzedniczek obecnej PPF Group. W późniejszych latach skupiła się na działalności w założonych przez siebie fundacjach: Educa Foundation oferującej stypendia dla uczniów szkoły w Babicach oraz The Kellner Family Foundation, za pośrednictwem której przekazano dotychczas 1,85 miliarda czeskich koron na cele edukacyjne w Czechach.

Czytaj więcej

Miliony do podziału: dziedziczka rezygnuje z gigantycznego majątku

W ramach pomocy dla uczniów i studentów w Czechcah fundacja założona przez Renátę i Petra Kellnerów sfinansowała w sumie 384 stypendia dla uczniów szkół podstawowych, 239 stypendiów dla studentów czeskich uniwersytetów i współpracuje w sumie z 3000 nauczycieli zaangażowanych w projekt Helping Schools Succeed. Celem tych działań jest zmotywowanie utalentowanych uczniów do kształcenia w wybranych przez nich kierunkach, nawet jeśli nie pozwalają im na to możliwości finansowe ich rodzin.

Jeździectwo i drugi najbogatszy człowiek w Czechach

Poza pracą w fundacji Renáta Kellnerová poświęca czas na sporty jeździeckie. Założona przez nią w 2013 roku firma Czech Equestrian Team zajmuje się hodowlą koni, ich profesjonalnym przygotowywaniem do zawodów sportowych oraz organizowaniem międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody. Anna Kellnerová, najstarsza z trzech córek Renáty i Petra, ma na swoim koncie spore osiągnięcia w tej dziedzinie: po wielokrotnych zwycięstwach w Czechach reprezentowała swój kraj podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021.

Czytaj więcej

Fortuna do podziału. Zapadły decyzje w sprawie spadku po "ostatniej hawajskiej księżniczce"

Petr Kellner rozpoczynał swoją karierę od sprzedaży kserokopiarek. Intensywny rozwój firmy w latach 90. pozwolił na zbudowanie imperium i stałe powiększanie rodzinnego majątku. Tragiczna śmierć na Alasce przekreśliła dalsze plany, jednak Renáta Kellnerová kontynuuje przywództwo, otwarcie deklarując na oficjalnej stronie rodzinnej fundacji: – Chcemy nadal robić to, czym się zajmujemy i czynić to najlepiej jak potrafimy, czerpiąc radość z dotychczasowych osiągnięć.

Obserwując rozwój rodzinnego imperium oraz imponującą działalność na rzecz wspierania edukacji w Czechach, można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że powodów do radości jest sporo. Są ich miliardy.

Źródła:

https://www.goodreturns.in/

https://www.kellnerfoundation.cz/en

https://forbes.cz/

Co wiadomo o zamożnej wdowie i z kim dzieli ona swój majątek?

Przejęcie sterów w PPF Group

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Wygląd księżnej Kate sugeruje, że nie jest leczona tylko chemioterapią? "Istnieje obawa..."
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Ludzie
Adele robi przerwę w śpiewaniu. "Zbiornik jest na ten moment dość pusty"
Ludzie
Brooke Shields w nowej roli. Będzie broniła praw aktorek i aktorów w USA
Ludzie
Angelina Jolie z nowymi oskarżeniami ze strony Brada Pitta
Ludzie
Cameron Diaz wraca z filmowej emerytury. Komu udało się ją do tego namówić?