Aktualizacja: 16.02.2025 15:01 Publikacja: 28.09.2023 14:05
26 września w Paryżu odbył się pokaz kolekcji domu mody Dior na sezon wiosna/lato 2024.
Foto: East News
Moda niejednokrotnie pełniła rolę medium do wyrażania ważnych społecznie opinii. Przykładem na to może być historia z 2021 roku, kiedy to amerykańska kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez założyła na MET Galę kreację projektu Aurory James. Wyjątkowość tej białej sukni polegała przede wszystkim na tym, że namalowane było na niej czerwonymi literami hasło "Tax the rich" (ang. opodatkować bogatych). Alexandria, która od początku swojej kariery politycznej walczyła o wprowadzenie podatku dochodowego dla najbogatszych osób w USA w wysokości 60-70 proc., chciała skutecznie nagłośnić swoje postulaty. Osiągnęła zamierzony cel – jej „polityczna” stylizacja wzbudziła kontrowersje, ale także zyskała głosy poparcia na całym świecie.
W czasie pandemii Covid-19 Nell Diamond zaprojektowała ubranie, które miało zapewnić jej wygodę w domowym biurze. Lekką sukienkę na cienkich ramiączkach pokochały rzesze jej klientek, przyczyniając się do ogromnego sukcesu firmy Hill House Home.
5 lat po tym, jak jeden z wiodących producentów dóbr luksusowych, LVMH, nabył mniejszościowy pakiet akcji marki Stelli McCartney, projektantka odkupiła udziały, zyskując pełną kontrolę nad własną firmą. Czy będzie kontynuować współpracę z gigantem?
Kreacja Ivanki Trump na balu inaugurującym prezydenturę jej ojca to ukłon w stronę Audrey Hepburn. W stylizacji wybranej na ceremonię zaprzysiężenia prezydenta dopatrzono się z kolei analogii do pewnej fikcyjnej postaci. Czy podobieństwo jest widoczne?
Niebieski u Jackie Kennedy, czerwony u Nancy Reagan – kapelusze nakładane przez pierwsze damy z okazji inauguracji prezydentów USA nie są nowością w historii mody. Na nakrycie głowy zdecydowała się też Melania Trump. Jak krytycy oceniają jej wybór?
Legendarna projektantka, która zmarła w ubiegłym roku, pozostawiła po sobie pokaźną kolekcję dzieł sztuki i przedmiotów osobistych – w tym charakterystycznych, ogromnych okularów. Będzie można je wylicytować w domu aukcyjnym Christie’s.
Zdaniem ekspertów miłośnicy perfum szukają w zapachach strefy komfortu. „Zapachy skóry” to nowa – i coraz modniejsza – kategoria. Czym się wyróżniają?
Henry Cavill, gwiazdor kina, rozpoczyna współpracę ze szwajcarską marką zegarkową Longines. „Dostrzegamy w Henrym autentyczną spójność z wartościami naszej marki” – mówi Matthias Breschan, dyrektor generalny Longines.
Brunello Cuccinelli, włoski przedsiębiorca nazywany „królem mody dla milionerów”, rusza z nowym biznesem. Tym razem chodzi jednak o pomysł spoza branży modowej.
Adidas ogłosił stworzenie nowej luksusowej linii o nazwie A-Type. To ma być całkowita nowość w ofercie niemieckiego giganta. Produkty tworzące premierową kolekcję A-Type powstały w warsztatach włoskich rzemieślników i wykonane zostały, jak zapewnia producent, z najlepszych materiałów.
Jackson Pollock był jednym z najsłynniejszych malarzy abstrakcyjnych XX wieku. Sam wielokrotnie podkreślał, że stara się unikać malowania konkretnych postaci, przedmiotów czy miejsc. Jednak zdaniem ekspertów – w rzeczywistości było inaczej, choć artysta mógł nie zdawać sobie z tego sprawy. Jak to możliwe?
Marki luksusowe mają coraz bardziej znaczącą pozycję na rynku towarów używanych. Polacy w ten sposób najchętniej kupują produkty z logo Gucci, Louis Vuitton oraz Max Mara.
Słynna marka Rolex w 2023 roku przejęła jedną ze znanych szwajcarskich marek zegarkowych. Teraz zapadła decyzja o jej zamknięciu – twierdzą szwajcarskie media. Chodzi o firmę liczącą 137 lat.
Capri Holdings, właściciel czołowych marek świata mody, zanotował duże straty w trzecim kwartale roku podatkowego 2024/2025. Prezes firmy przyznaje, że podjęto błędne decyzje, ale zapowiada odbudowę słynnych marek, które znalazły się w trudnym położeniu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas