Aneta Kręglicka o jubileuszowym pokazie Zienia: Najpiękniejsze jest to, że Maciek już nic nie musi

W poniedziałek 11 grudnia w warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej miał miejsce wyjątkowy pokaz mody, który był zwieńczeniem 25-letniej działalności artystycznej projektanta. Otworzyła go Aneta Kręglicka - przyjaciółka i muza artysty.

Publikacja: 13.12.2023 19:07

Pokaz z okazji 25-lecia działalności artystycznej Macieja Zienia.

Pokaz z okazji 25-lecia działalności artystycznej Macieja Zienia.

Foto: PAP/Foton

"Black and White Symphony" - bo tak zatytułowano pokaz - było czymś więcej niż prezentacją ubrań na wybiegu. Moda przeplatała się z muzyką. Maciej Zień pokazał swoje najnowsze projekty na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Kobiece stylizacje miały różne wydania - zarówno zwiewne, romantyczne, jak i drapieżne, wieczorowe.

Wyjątkowy pokaz mody Macieja Zienia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

W zaprezentowanej kolekcji dominowała biel i czerń. Jedynym kolorowym akcentem był czerwony garnitur, który według Zienia miał być symbolem pragnienia zabawy, eksperymentowania i intrygowania.

Czytaj więcej

Najsłynniejszy sweter księżnej Diany sprzedano za gigantyczną kwotę. To ubranie z ukrytym przekazem

Nie zabrakło też charakterystycznej dla Zienia klasyki połączonej z czymś, co można nazwać bawieniem się modą.

- Chcę się bawić. Moda ma być rozrywką, sposobem na wyrażanie swojej osobowości. Kreacja ma się dostrajać jak w muzyce do swojej bohaterki - mówi Maciej Zień.

"Black and White Symphony" to podsumowanie jego ostatnich 25 lat pracy, ale także - jak sam podkreśla- rozpoczęcie nowego etapu w życiu zawodowym.

Aneta Kręglicka, muza Macieja Zienia, otworzyła pokaz

Na scenie pojawiło się 39 modelek, w tym dwie muzy artysty Aneta Kręglicka i Kate Rozz. Była Miss Świata 1989 w zmysłowej czarnej sukni otworzyła pokaz.

- Było to dla mnie naprawdę ogromne przeżycie. Od wielu lat przyjaźnimy się z Maćkiem, wspieramy się i jesteśmy ze sobą bardzo blisko. Dla mnie ten jubileusz miał wydźwięk przede wszystkim sentymentalny. Uczestniczyłam w większości pokazów Maćka, a już po raz trzeci zaprosił mnie do prezentowania jego kreacji. Chociaż tym razem planowałam z wielką przyjemnością oglądać pokaz, to Maćkowi zależało, żeby to jego przyjaciółki, czyli ja i Kate, pojawiły się na wybiegu - mówi modelka i Miss Świata '89.

Czytaj więcej

Najnowsza kolekcja Chanel łączy w sobie nostalgię z nowoczesnością

Kręglicka podkreśla, że według niej pokaz przejdzie do historii mody, ponieważ nie był zwykłą prezentacją nowych stylizacji, ale widowiskiem. Dodaje, że wydarzenie przede wszystkim było uhonorowaniem projektanta i jego dokonań.

- Utrzymanie się z projektowania w Polsce wcale nie jest proste. To ogromne wyzwanie, dlatego wiem, że Maciek zasługuje na uwagę i docenienie tego, co robił przez te wszystkie lata - powiedziała Kręglicka. - Śmiało mogę powiedzieć, że nie chodzi mu o sam projekt, ale o kogoś, kogo ubiera - podkreśliła.

Jubileusz Macieja Zienia - nie zabrakło największych gwiazd

  Na widowni pojawiło się mnóstwo gwiazd: Danuta Stenka, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Agnieszka Grochowska, Magda Mołek, Olga Bołądź, Małgorzata Szumowska, Magdalena Lamparska, Małgorzata Socha, Agnieszka Dygant, Natasza Urbańska, Helena Norowicz,. Wiele z nich współpracuje z Maćkiem Zieniem od lat.

- Widowisko było ukłonem w stronę klientek. Zaprosił wszystkie panie, które kiedyś kupiły u niego sukienkę, nawet jeśli było to lata temu. Chciał uhonorować tym wydarzeniem każdą kobietę, która zdecydowała się na jego kreację - mówi Aneta Kręglicka. - Spoglądając na karierę Maćka całościowo, można powiedzieć, że najpiękniejsze jest to, że on już nic nie musi. Zresztą oboje jesteśmy na tym etapie życia, na którym nie musimy już nikomu nic udowadniać - podsumowuje muza projektanta. 

Moda
Barwnie i z rozmachem. Zmarły 12 kwietnia Roberto Cavalli żył tak, jak projektował
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Najsłynniejsza naga kreacja Kate Moss idzie pod młotek. "Dobra suknia - dobra noc"
Moda
Drogocenny minimalizm. Kolejna kreacja Marilyn Monroe sprzedana za rekordową kwotę
Moda
Sydney Sweeney w "rzeźbionym" topie. Moda na te ubrania rośnie w siłę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Moda
Agel Akol– najbardziej rozchwytywana modelka na pokazach Tygodnia Mody sezonu 2024/2025