Aktualizacja: 03.11.2024 20:57 Publikacja: 07.09.2023 12:06
Prof. dr hab. Bożena Kamińska-Kaczmarek: "Komórki nowotworowe pojawiają się w ciele cały czas, ale systemy naprawcze organizmu kontrolują je. Tym, co sprawia, że zmiany łatwiej >>wymykają się<< spod kontroli, są różne czynniki zewnętrzne osłabiające układ odpornościowy. Jednym z nich może być depresja".
Foto: Archiwum prywatne
Kiedy zrodziła się w pani głowie myśl, żeby zająć się akurat tą dziedziną medycyny i nauki?
Bożena Kamińska-Kaczmarek: To jest ciekawa historia, ponieważ ja przez całą szkołę średnią, a nawet już w szkole podstawowej zamierzałam zajmować się historią i archeologią. Na miesiąc przed maturą przeczytałam fascynujący artykuł profesora Jędrzejczaka o przełomie w terapii nowotworów, który dokonywał się dzięki zrozumieniu ich immunologii. Postanowiłam zająć się tym tematem. Zdawałam sobie jednak sprawę, że nie interesuje mnie to od strony medycznej, ale bardziej biologicznej. Zrozumiałam, że wyzwaniem naukowym jest zrozumienie, na czym polega patobiologia nowotworu i pokazanie ścieżki możliwości leczenia.
Dr Kornelia Mikuła, która otrzymała stypendium LifeArc, łączy świat nauki ze światem przemysłu. Jej działania mają na celu wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do polskiej biotechnologii.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i wspierających pracę lekarzy wymaga nie tylko kreatywności, ale i uwzględnienia licznych procedur prawnych, a nawet etycznych. Czy da się uprościć tę drogę? Ekspert wyjaśnia.
Nicola Stanisławska i Simon Żernicki mają zaledwie po 17 lat, a już dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie embriologii, które może zrewolucjonizować leczenie niepłodności.
Wszystkie cztery Polki biorące udział w IV Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt zdobyły złote medale. Niektórzy internauci uznali, że organizacja tego rodzaju zawodów tylko dla dziewcząt to dyskryminacja. One same i ich opiekunowie mają w tej sprawie zupełnie odmienne zdanie.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Odnaleziona w 1935 roku mumia egipska została nazwana „krzyczącą kobietą”. Nowe badania wskazują, że osoba prawdopodobnie umierała w cierpieniach. Jakie inne fakty ustalono w kwestii znaleziska?
Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną ogłosił, że opracował model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów piersi niż standardowe testy dostępne obecnie w szpitalach.
Jenna Fischer, aktorka znana z roli recepcjonistki Pam Beesly w amerykańskim serialu komediowym "Biuro" ("The Office") ujawniła, że od grudnia 2023 roku przechodziła terapię w związku z wykrytym u niej rakiem piersi.
Szwedzki Instytut Karolinska przyznał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny dwóm amerykańskim biologom, którzy odkryli nową klasę maleńkich cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w regulacji genów.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na inwestycje z zakresu onkologii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Do wydania jest 5,2 mld złotych.
Żeby leczyć się w pięciu miejscach w Polsce, trzeba być bardzo zaradnym, aktywnym, przebojowym. A najczęściej także mieć na to pieniądze, które przyspieszają czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii.
Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że białko OTUD6 może zmieniać produkcję protein w komórkach, co wpływa na długość życia, ale także na powstawianie komórek rakowych. Teraz sprawdzają, jak da się wykorzystać to odkrycie w celach terapeutycznych.
Nowotwory głowy i szyi atakują skrycie. Dają objawy podobne do zwykłej infekcji, ale bardzo szybko się rozwijają. Ich wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyzdrowienie – mówi prof. Wojciech Golusiński, onkolog.
Szczepionka mRNA na nowotwór płuc jest w fazie testów. Odbywają się one aktualnie w siedmiu państwach, a jednym z nich jest Polska. Pacjenci wciąż mogą zgłosić się do badania klinicznego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas