Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 06:18 Publikacja: 18.09.2023 09:58
Dr Marika Turek
Foto: Archiwum prywatne
Czy naprawdę jest szansa, że prowadzone przez panią badania nad otrzymaniem nowych, dwuskładnikowych leków przeciwnadciśnieniowych będą mogły pomóc osobom zakażonym?
Może wydawać się dziwne, że leki przeciwnadciśnieniowe mają związek z leczeniem choroby COVID-19, ale niektóre z nich mogą niwelować negatywne skutki wywołane obecnością koronawirusa w naszym organizmie. Mowa o sartanach, fachowo nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II – są to popularne leki zażywane przez wiele osób chorujących na nadciśnienie. Co ważne, należy podkreślić, że nie są to środki „niszczące” wirusa bezpośrednio, One naprawiają szkody związane z jego obecnością i pomagają organizmowi wrócić do równowagi. Sartany działają, modyfikując pracę układu renina-angiotensyna-aldosteron, a układ ten jest istotny również z punktu widzenia koronawirusa, ponieważ pomaga mu m.in. wniknąć do komórek. Strategia znajdowania nowych zastosowań dla znanych leków nie jest niczym nowym, a jej szczególne znaczenie mogliśmy zaobserwować na początku pandemii. Jeżeli chcemy znaleźć pilnie lek na daną chorobę, szybciej i bezpieczniej jest sięgnąć po znaną substancję, ponieważ jest ona przewidywalna w wielu aspektach – znamy jej bezpieczeństwo, dawkowanie i ewentualne skutki uboczne. Oprócz sartanów, znaleziono również (często z pomocą obliczeniowych metod bioinformatycznych) szereg innych substancji czynnych, które mogą być pomocne w leczeniu COVID-19 – są to substancje występujące w lekach przeciwwirusowych, przeciwpasożytniczych, antybiotykach czy nawet lekach na reumatoidalne zapalenie stawów. Idąc dalej – dlaczego formy dwuskładnikowe? Po pierwsze, łącząc dwie substancje, możemy poprawić pewne parametry fizykochemiczne, które nie zawsze są doskonałe w formie jednoskładnikowej. Po drugie, dodając drugą substancję (tzw. ko-former) otrzymujemy lek o podwójnym działaniu. W odniesieniu do prowadzonych przeze mnie badań – mamy główną substancję czynną (sartan) i dodajemy do niego ko-former np. o działaniu nutraceutycznym, korzystnie wpływający na nasz organizm. W przypadku leczenia wspomagającego przebieg choroby COVID-19 proponowanym ko-formerem jest substancja, która stymuluje układ odpornościowy do walki z wirusem, ale chroni także dodatkowo serce i płuca. Otrzymujemy „combo”, które działa wielotorowo, chroni organizm przed koronawirusem na wielu płaszczyznach.
Maria Branyas należała do grona „superstulatków” – osób, którym udało się dożyć lub przekroczyć wiek 110 lat. Pochodząca z Katalonii kobieta zmarła w 2024 roku, mając dokładnie 117 lat i 168 dni. Zespół hiszpańskich naukowców postanowił zbadać sekret jej długowieczności.
Czy kontakt z naturą może zmniejszyć poziom odczuwanego bólu? Kwestię tą zbadał zespół brytyjskich i austriackich naukowców. Wyniki badania nie były zaskoczeniem. Potwierdziły także tezę postawioną przed rozpoczęciem eksperymentu.
Ból pleców to powszechny problem, który może wynikać z wielu, często trudnych do ustalenia przyczyn. Sposobów radzenia sobie z nim jest sporo, jednak okazuje się, że większość jest nieskuteczna. Według naukowców działa tylko kilka metod.
Panuje powszechna opinia, że autorami średniowiecznych manuskryptów byli przeważnie zakonnicy płci męskiej. Wyniki nowego badania rzucają nowe światło na historię tych zabytków europejskiej literatury. Okazuje się bowiem, że wśród ich autorów było znacznie więcej kobiet, niż się dotychczas uważało.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Statystyki pokazują, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Okazuje się też, że ich mózg starzeje się wolniej, przez co są bardziej odporne na pogorszenie funkcji poznawczych. Według najnowszego badania może za to odpowiadać drugi chromosom X.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Często rozpamiętujesz złe doświadczenia? A może ciągle martwisz się tym, co przyniosą dopiero nadchodzące dni? Myślenie o tym, co za nami – lub wybieganie w przyszłość – to naturalna umiejętność naszego umysłu. Jednak niektórzy, nawet mimo starań, nie potrafią uwolnić się od myślenia tylko w jednej perspektywie czasowej. A czas ma znaczenie. Być może jest kluczem do zrozumienia, skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym.
Już niebawem nad Polską będziemy mieli szansę zobaczyć niecodzienne zjawisko, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. Kiedy dokładnie będzie można je zaobserwować?
Zmarł prof. Łukasz Turski, fizyk i popularyzator nauki, jeden z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz inicjator Pikniku Naukowego. - Odszedł człowiek wielkiego formatu - stwierdził prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN.
Już niedługo uczniowie będą mogli chwilę odpocząć od obowiązków szkolnych. Zbliża się wiosenna przerwa świąteczna. Potrwa ona o kilka dni dłużej niż same Święta Wielkanocne. Uczniowie będą mieli wolne już od 17 kwietnia.
Supernowe, czyli potężne eksplozje gwiazd, mogły doprowadzić do dwóch masowych wymierań na Ziemi. Taką hipotezę, na podstawie ostatnich badań, przedstawili astronomowie z Keele University w Wielkiej Brytanii.
- Jeśli amerykańscy liderzy akademiccy i biznesowi będą milczeć w obliczu autorytaryzmu Trumpa, będą tego żałować – pisze Dani Rodrik, ekonomista z Harvardu. Trump niszczy filary bogactwa USA, a wskaźnik niepewności pobił rekordy z kryzysu finansowego.
Panuje powszechna opinia, że autorami średniowiecznych manuskryptów byli przeważnie zakonnicy płci męskiej. Wyniki nowego badania rzucają nowe światło na historię tych zabytków europejskiej literatury. Okazuje się bowiem, że wśród ich autorów było znacznie więcej kobiet, niż się dotychczas uważało.
Francuskiemu naukowcowi odmówiono wjazdu do USA po tym, jak funkcjonariusze imigracyjni na lotnisku znaleźli w jego telefonie prywatne konwersacje, w których krytykował politykę Donalda Trumpa i Elona Muska. W tej sprawie oświadczenie wydał francuski minister nauki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas