Praca w przestrzeni open space zabija efektywność? Chodzi o ważny czynnik

Czy natężenie dźwięków może mieć wpływ na to, jak pracujemy? Okazuje się, że zależność między hałasem a jakością wykonywanych obowiązków jest bardzo wyraźna, a otwarte przestrzenie w biurach negatywnie wpływają na pracowników.

Publikacja: 27.09.2023 13:51

Czy hałas w pracy wpływa na jakość jej wykonywania?

Czy hałas w pracy wpływa na jakość jej wykonywania?

Foto: Adobe Stock

Z codziennego doświadczenia wiemy, jak przebodźcowanie pogarsza koncentrację, a jest ona niezbędna podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Na funkcjonowanie mózgu wpływają nie tylko bodźce wizualne, którymi jesteśmy bombardowani poprzez nowe technologie, ale również dźwiękowe.

Mózg rozwija się w ciszy

Naukowcy z Neuroscience Research Australia (NeuRA) i Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przeprowadzili badanie, z którego wynika, iż natłok bodźców negatywnie wpływa na mózg człowieka, a do jego właściwego rozwoju potrzeba ciszy.

Z kolei badanie przeprowadzone w Laboratorium Środowiska Wewnętrznego na Uniwersytecie Nebraski wykazało, że hałas negatywnie wpływa na wydajność pracy. Badani byli najbardziej sfrustrowani, gdy byli narażeni na hałas w tle, taki jak ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w swoich miejscach pracy. Naukowcy stwierdzili jednoznacznie, że hałas o wysokim natężeniu może szkodzić zdolności myślenia i obniżać poziom wydajności.

Czytaj więcej

Technika Pomodoro. Częste przerwy rewolucjonizują produktywność w pracy. Jak to działa?

Hałas, który stresuje

Nie bez znaczenia jest też wpływ hałasu na poziom stresu. Z badania zleconego przez Światową Organizację Zdrowia w 2018 roku wynika, że populacja Europy Zachodniej traci każdego roku milion lat zdrowego życia z powodu hałasu, ponieważ ten działa na nasz mózg jako niepożądany stresor, co wiąże się m.in. z wyrzutem tzw. hormonów stresu. Fale dźwiękowe powodują określone reakcje organizmu i aktywują ciało migdałowate — część mózgu związaną z pamięcią i emocjami. Zdaniem WHO wiąże się to ze zwiększonym ryzkiem występowania udarów i zawałów serca.

Hałas w open space

Choć idea pracy w open space została stworzona po to, aby umożliwić lepszą komunikację między pracownikami oraz podwyższyć jakość współpracy, to coraz trudniej znaleźć zwolenników tego rozwiązania. Niedawne badanie Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) i firmy rekrutacyjnej Antal wykazało, że jedynie 28 proc. pracowników lepiej odnajduje się w open space niż w mniejszym pokoju. – Mniejsze przestrzenie, w których natężenie hałasu jest niższe, pozwalają na lepsze skupienie i efektywność – tłumaczyła Aleksandra Jędrzejczyk, starszy konsultant w Antal.

Jeśli jednak nie ma się możliwości zredukowania poziomu hałasu w miejscu pracy, warto sięgnąć po rozwiązania, które zminimalizują jego negatywny wpływ na samopoczucie i jakość wykonywanych obowiązków. W tym celu można sięgnąć po zatyczki do uszu lub specjalne nauszniki. W trakcie dnia, gdy ma się czas na przerwę, warto poświęcić ją na spędzenie czasu w ciszy – wówczas jest szansa na regenerację mózgu przebodźcowanego hałasami.

Z codziennego doświadczenia wiemy, jak przebodźcowanie pogarsza koncentrację, a jest ona niezbędna podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Na funkcjonowanie mózgu wpływają nie tylko bodźce wizualne, którymi jesteśmy bombardowani poprzez nowe technologie, ale również dźwiękowe.

Mózg rozwija się w ciszy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Dr Olga Malinkiewicz z prestiżową nagrodą. Wielki sukces polskiej naukowczyni
Nauka
Piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce? Ekspertka: Niebezpieczny mit
Nauka
Odkryto, że genialna matematyczka Ada Lovelance cierpiała na syndrom oszustki
Nauka
Angelika Andrzejewska-Romanowska. Badaczka, która poskramia "skaczące geny"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nauka
Europejski Dzień Mózgu. Czyj mózg jest większy: kobiecy czy męski?