Praca w przestrzeni open space zabija efektywność? Chodzi o ważny czynnik

Czy natężenie dźwięków może mieć wpływ na to, jak pracujemy? Okazuje się, że zależność między hałasem a jakością wykonywanych obowiązków jest bardzo wyraźna, a otwarte przestrzenie w biurach negatywnie wpływają na pracowników.

Publikacja: 27.09.2023 13:51

Czy hałas w pracy wpływa na jakość jej wykonywania?

Czy hałas w pracy wpływa na jakość jej wykonywania?

Foto: Adobe Stock

Z codziennego doświadczenia wiemy, jak przebodźcowanie pogarsza koncentrację, a jest ona niezbędna podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Na funkcjonowanie mózgu wpływają nie tylko bodźce wizualne, którymi jesteśmy bombardowani poprzez nowe technologie, ale również dźwiękowe.

Mózg rozwija się w ciszy

Naukowcy z Neuroscience Research Australia (NeuRA) i Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przeprowadzili badanie, z którego wynika, iż natłok bodźców negatywnie wpływa na mózg człowieka, a do jego właściwego rozwoju potrzeba ciszy.

Z kolei badanie przeprowadzone w Laboratorium Środowiska Wewnętrznego na Uniwersytecie Nebraski wykazało, że hałas negatywnie wpływa na wydajność pracy. Badani byli najbardziej sfrustrowani, gdy byli narażeni na hałas w tle, taki jak ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w swoich miejscach pracy. Naukowcy stwierdzili jednoznacznie, że hałas o wysokim natężeniu może szkodzić zdolności myślenia i obniżać poziom wydajności.

Czytaj więcej

Technika Pomodoro. Częste przerwy rewolucjonizują produktywność w pracy. Jak to działa?

Hałas, który stresuje

Nie bez znaczenia jest też wpływ hałasu na poziom stresu. Z badania zleconego przez Światową Organizację Zdrowia w 2018 roku wynika, że populacja Europy Zachodniej traci każdego roku milion lat zdrowego życia z powodu hałasu, ponieważ ten działa na nasz mózg jako niepożądany stresor, co wiąże się m.in. z wyrzutem tzw. hormonów stresu. Fale dźwiękowe powodują określone reakcje organizmu i aktywują ciało migdałowate — część mózgu związaną z pamięcią i emocjami. Zdaniem WHO wiąże się to ze zwiększonym ryzkiem występowania udarów i zawałów serca.

Hałas w open space

Choć idea pracy w open space została stworzona po to, aby umożliwić lepszą komunikację między pracownikami oraz podwyższyć jakość współpracy, to coraz trudniej znaleźć zwolenników tego rozwiązania. Niedawne badanie Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) i firmy rekrutacyjnej Antal wykazało, że jedynie 28 proc. pracowników lepiej odnajduje się w open space niż w mniejszym pokoju. – Mniejsze przestrzenie, w których natężenie hałasu jest niższe, pozwalają na lepsze skupienie i efektywność – tłumaczyła Aleksandra Jędrzejczyk, starszy konsultant w Antal.

Jeśli jednak nie ma się możliwości zredukowania poziomu hałasu w miejscu pracy, warto sięgnąć po rozwiązania, które zminimalizują jego negatywny wpływ na samopoczucie i jakość wykonywanych obowiązków. W tym celu można sięgnąć po zatyczki do uszu lub specjalne nauszniki. W trakcie dnia, gdy ma się czas na przerwę, warto poświęcić ją na spędzenie czasu w ciszy – wówczas jest szansa na regenerację mózgu przebodźcowanego hałasami.

Z codziennego doświadczenia wiemy, jak przebodźcowanie pogarsza koncentrację, a jest ona niezbędna podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Na funkcjonowanie mózgu wpływają nie tylko bodźce wizualne, którymi jesteśmy bombardowani poprzez nowe technologie, ale również dźwiękowe.

Mózg rozwija się w ciszy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Angelika Andrzejewska-Romanowska. Badaczka, która poskramia "skaczące geny"
Nauka
Europejski Dzień Mózgu. Czyj mózg jest większy: kobiecy czy męski?
Nauka
Kiedy nasz mózg najszybciej nauczy się języka obcego?
Nauka
Po kim dziedziczymy urodę? Genetyczka wyjaśnia skomplikowany mechanizm
Nauka
Miliard dolarów dla studentów medycyny. Hojny dar byłej wykładowczyni