Miliard dolarów dla studentów medycyny. Hojny dar byłej wykładowczyni

93-letnia dr Ruth Gottesman przekazała miliard dolarów na rzecz zlokalizowanej w nowojorskim Bronksie uczelni medycznej Albert Einstein College of Medicine. Ma przy tym bardzo konkretne wytyczne w sprawie przeznaczenia środków. Dlaczego wybrała akurat tę uczelnię i jak na tę pomoc finansową reagują studenci?

Publikacja: 29.02.2024 14:36

Dr Ruth Gottesman zależało na tym, aby mniej zamożni studenci mieli środki na naukę.

Dr Ruth Gottesman zależało na tym, aby mniej zamożni studenci mieli środki na naukę.

Foto: Adobe Stock

Cokolwiek uznasz za stosowne

Zrób z tymi pieniędzmi, cokolwiek uznasz za stosowne – taką informację dr Gottesmann otrzymała od męża, który po śmierci w 2022 zostawił jej pokaźny majątek. 96-letni David Gottesmann w młodości poczynił inwestycję w Berkshire Hathaway – międzynarodowym konglomeracie założonym przez miliardera Warrena Buffeta.

W rozmowie z „New York Times” dr Gottesmann przyznała, że decyzję o rozdysponowaniu środków podjęła bez chwili zawahania. Jako była profesor wskazanej uczelni miała świadomość trudności, z jakimi borykają się studenci pochodzący z uboższych rodzin, w których wydatki na edukację znajdują się na końcu długiej listy bieżących potrzeb. – Chciałam, aby to właśnie studenci tej konkretniej uczelni, Einstein, otrzymali środki na darmową naukę – wyznała w cytowanej rozmowie.

Darmowa nauka od sierpnia

– Z wielką radością pragnę wam oznajmić, że od sierpnia bieżącego roku nauka w Albert Einstein College of Medicine będzie całkowicie darmowa – ogłosiła była profesor podczas spotkania ze studentami. Według New York Times, miliardowa kwota przewyższa wszystkie dotacje finansowe przekazane amerykańskim uczelniom przez jakichkolwiek darczyńców w historii.

Uzasadniając swoją decyzję, dr Gottesmann zaznaczyła, że pragnie zminimalizować obciążenia finansowe, z jakimi borykają się studenci również po zakończeniu edukacji, w postaci kredytów spłacanych jeszcze wiele lat po otrzymaniu dyplomu. Zależy jej też na wyrównaniu szans w dostępie do edukacji dla tych uczniów, których dotychas nie było stać na naukę.

Początkowo dr Gottesmann planowała przekazać darowiznę w sposób anonimowy, jednak zrezygnowała w tego pomysłu, zastrzegając jedynie, że pragnie, aby nazwa uczelni nie została zmieniona.

Czytaj więcej

Miliony do podziału: dziedziczka rezygnuje z gigantycznego majątku

Historyczny gest

Zgromadzeni w auli studenci przybyli na spotkanie z byłą profesor na wieść o braku konieczności ponoszenia opłat za naukę,nie kryli entuzjazmu i łez wzruszenia. Swoją wdzięczność wyraził też dr Philip Ozuah, prezes Montefiore Einstein, placówki, która opiekuje się między innymi Albert Einstein College of Medicine. – Jestem dozgonnie wdzięczny za ten historyczny gest – napisał w oficjalnym oświadczeniu. – Wierzę, że tym sposobem wiele osób zyska dostęp do edukacji, co przyczyni się do rozwoju medycyny w naszym rejonie. Ten wspaniały dar pozwoli zapewnić ciągłość i wysoki poziom przyszłych usług medycznych w naszym kraju – dodał w oświadczeniu.

59 proc. uczniów uczęszczających obecnie do Albert Einstein College of Medicine to kobiety, przy czym większość to osoby reprezentujące różne narodowości. Jak podaje The Guardian, absolwenci tej uczelni kończą studia z najwyższym zadłużeniem spośród innych placówek edukacyjnych na terenie Nowego Jorku. Wprowadzona przez dr Ruth Gottesman zmiana z pewnością pozwoli przyszłym lekarzom skupić się jedynie na nauce, bez konieczności spłacania wysokich pożyczek wiele lat po zakończeniu studiów.

Źródła:

https://www.theguardian.com/

https://www.instagram.com/p/C30JvOotYqK/?igsh=NDM0aGdvcWh0a3Jp

Nauka
Europejski Dzień Mózgu. Czyj mózg jest większy: kobiecy czy męski?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nauka
Kiedy nasz mózg najszybciej nauczy się języka obcego?
Nauka
Po kim dziedziczymy urodę? Genetyczka wyjaśnia skomplikowany mechanizm
Nauka
Agata Passent o nowej liście lektur: Czasami "ramota" trzyma się dobrze
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nauka
Umiejętnego korzystania z internetu można się nauczyć ...w bibliotece