Miliard dolarów dla studentów medycyny. Hojny dar byłej wykładowczyni

93-letnia dr Ruth Gottesman przekazała miliard dolarów na rzecz zlokalizowanej w nowojorskim Bronksie uczelni medycznej Albert Einstein College of Medicine. Ma przy tym bardzo konkretne wytyczne w sprawie przeznaczenia środków. Dlaczego wybrała akurat tę uczelnię i jak na tę pomoc finansową reagują studenci?

Publikacja: 29.02.2024 14:36

Dr Ruth Gottesman zależało na tym, aby mniej zamożni studenci mieli środki na naukę.

Dr Ruth Gottesman zależało na tym, aby mniej zamożni studenci mieli środki na naukę.

Foto: Adobe Stock

Cokolwiek uznasz za stosowne

Zrób z tymi pieniędzmi, cokolwiek uznasz za stosowne – taką informację dr Gottesmann otrzymała od męża, który po śmierci w 2022 zostawił jej pokaźny majątek. 96-letni David Gottesmann w młodości poczynił inwestycję w Berkshire Hathaway – międzynarodowym konglomeracie założonym przez miliardera Warrena Buffeta.

W rozmowie z „New York Times” dr Gottesmann przyznała, że decyzję o rozdysponowaniu środków podjęła bez chwili zawahania. Jako była profesor wskazanej uczelni miała świadomość trudności, z jakimi borykają się studenci pochodzący z uboższych rodzin, w których wydatki na edukację znajdują się na końcu długiej listy bieżących potrzeb. – Chciałam, aby to właśnie studenci tej konkretniej uczelni, Einstein, otrzymali środki na darmową naukę – wyznała w cytowanej rozmowie.

Darmowa nauka od sierpnia

– Z wielką radością pragnę wam oznajmić, że od sierpnia bieżącego roku nauka w Albert Einstein College of Medicine będzie całkowicie darmowa – ogłosiła była profesor podczas spotkania ze studentami. Według New York Times, miliardowa kwota przewyższa wszystkie dotacje finansowe przekazane amerykańskim uczelniom przez jakichkolwiek darczyńców w historii.

Uzasadniając swoją decyzję, dr Gottesmann zaznaczyła, że pragnie zminimalizować obciążenia finansowe, z jakimi borykają się studenci również po zakończeniu edukacji, w postaci kredytów spłacanych jeszcze wiele lat po otrzymaniu dyplomu. Zależy jej też na wyrównaniu szans w dostępie do edukacji dla tych uczniów, których dotychas nie było stać na naukę.

Początkowo dr Gottesmann planowała przekazać darowiznę w sposób anonimowy, jednak zrezygnowała w tego pomysłu, zastrzegając jedynie, że pragnie, aby nazwa uczelni nie została zmieniona.

Czytaj więcej

Miliony do podziału: dziedziczka rezygnuje z gigantycznego majątku

Historyczny gest

Zgromadzeni w auli studenci przybyli na spotkanie z byłą profesor na wieść o braku konieczności ponoszenia opłat za naukę,nie kryli entuzjazmu i łez wzruszenia. Swoją wdzięczność wyraził też dr Philip Ozuah, prezes Montefiore Einstein, placówki, która opiekuje się między innymi Albert Einstein College of Medicine. – Jestem dozgonnie wdzięczny za ten historyczny gest – napisał w oficjalnym oświadczeniu. – Wierzę, że tym sposobem wiele osób zyska dostęp do edukacji, co przyczyni się do rozwoju medycyny w naszym rejonie. Ten wspaniały dar pozwoli zapewnić ciągłość i wysoki poziom przyszłych usług medycznych w naszym kraju – dodał w oświadczeniu.

59 proc. uczniów uczęszczających obecnie do Albert Einstein College of Medicine to kobiety, przy czym większość to osoby reprezentujące różne narodowości. Jak podaje The Guardian, absolwenci tej uczelni kończą studia z najwyższym zadłużeniem spośród innych placówek edukacyjnych na terenie Nowego Jorku. Wprowadzona przez dr Ruth Gottesman zmiana z pewnością pozwoli przyszłym lekarzom skupić się jedynie na nauce, bez konieczności spłacania wysokich pożyczek wiele lat po zakończeniu studiów.

Źródła:

https://www.theguardian.com/

https://www.instagram.com/p/C30JvOotYqK/?igsh=NDM0aGdvcWh0a3Jp

Cokolwiek uznasz za stosowne

Zrób z tymi pieniędzmi, cokolwiek uznasz za stosowne – taką informację dr Gottesmann otrzymała od męża, który po śmierci w 2022 zostawił jej pokaźny majątek. 96-letni David Gottesmann w młodości poczynił inwestycję w Berkshire Hathaway – międzynarodowym konglomeracie założonym przez miliardera Warrena Buffeta.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Polscy naukowcy sprawdzają, czy AI zastąpi lekarza. Kobiety odgrywają ważną rolę w projekcie
Nauka
Krok milowy w leczeniu niepłodności. Przełomowe odkrycie 17-letniej Polki i jej kolegi
Nauka
Polki rozgromiły konkurencję na IV Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt
Nauka
Krzycząca kobieta z Kairu umierała w cierpieniach? Naukowcy ponownie zbadali tajemniczą mumię
Nauka
Dr Olga Malinkiewicz z prestiżową nagrodą. Wielki sukces polskiej naukowczyni