Aktualizacja: 11.11.2024 16:15 Publikacja: 18.03.2024 17:52
Ludzki mózg jest jednym z najbardziej skomplikowanych tworów przyrody, który od wieków fascynuje badaczy, naukowców oraz lekarzy.
Foto: Adobe Stock
Problemy i schorzenia, które wiążą się z pracą mózgu, szczególnie mocno akcentują swoją obecność w starzejących się społeczeństwach. I chociaż nie ulega wątpliwości, że pogarszanie się sprawności mózgu jest nieuniknioną konsekwencją upływającego czasu, to swoimi nawykami – w tym żywieniowymi — możemy spróbować pomóc mózgowi sprostać jego zadaniom oraz zachować dłużej dobrą kondycję tego narządu.
Witamina D wchłania się przez skórę. Jednak dzisiejszy tryb życia, używanie kremów z filtrem czy chociażby zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że nie otrzymujemy odpowiedniej dawki promieniowania UV. Niedobory mogą natomiast negatywnie wpływać na zdrowie.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Dr Kornelia Mikuła, która otrzymała stypendium LifeArc, łączy świat nauki ze światem przemysłu. Jej działania mają na celu wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do polskiej biotechnologii.
Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i wspierających pracę lekarzy wymaga nie tylko kreatywności, ale i uwzględnienia licznych procedur prawnych, a nawet etycznych. Czy da się uprościć tę drogę? Ekspert wyjaśnia.
Nicola Stanisławska i Simon Żernicki mają zaledwie po 17 lat, a już dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie embriologii, które może zrewolucjonizować leczenie niepłodności.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Wszystkie cztery Polki biorące udział w IV Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt zdobyły złote medale. Niektórzy internauci uznali, że organizacja tego rodzaju zawodów tylko dla dziewcząt to dyskryminacja. One same i ich opiekunowie mają w tej sprawie zupełnie odmienne zdanie.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Południowo-wschodni meksykański stan Campeche stał się przedmiotem zainteresowania naukowców, odkąd okazało się, że w leśnych gęstwinach znajdują się ruiny dawnego miasta Majów. Prawdopodobnie założono je przed 150 r. n.e.
Najnowsze odkrycie naukowców może stanowić przełom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. Wynika z niego, że rośliny pochłaniają o 31 proc. więcej dwutlenku węgla niż do tej pory sądzono. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają lasy deszczowe. Omówienie wspomnianych badań przynosi magazyn „Nature”.
Grupa astronomów stworzyła oryginalną animację 3D supernowej SN 1181 zlokalizowanej w mgławicy Pa 30. Wyniki badań pozwoliły stworzyć wizualizację pozostałości po wybuchu i pokazały zaskakujące dane o prędkości eksplozji.
Paleontolodzy odnaleźli w Kolorado szczątki małego, prehistorycznego ssaka. Szczegółowe analizy skamieniałości, składającej się z kości szczęki i trzech zębów trzonowych potwierdziły, że odkryto nowy gatunek.
Dr Kornelia Mikuła, która otrzymała stypendium LifeArc, łączy świat nauki ze światem przemysłu. Jej działania mają na celu wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do polskiej biotechnologii.
Naukowcy opublikowali wyniki badań skamieniałości jaj złożonych przez nieznany dotąd gatunek dinozaura. Wiek znaleziska szacowany jest na ponad 80 milionów lat. Badacze podkreślają, że dokonane w Chinach odkrycie ma ogromne znaczenie dla zrozumienia ewolucji dinozaurów.
To nie tylko najczęściej pobierana aplikacja mobilna do nauki języków, ale także wyceniana na 1,5 mld dol. firma. Duolingo wchodzi teraz na nowe obszary.
Działania od kryzysu do kryzysu, w rozproszeniu pomiędzy ministerstwami nauki, cyfryzacji i finansów, odpowiadając na kolejne publikacje i pytania zaniepokojonych internautów. Czy rząd ma pomysł na naukę i szkolnictwo wyższe?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas