Wszystko po to, byś czuł się mniej samotny, dodawać ci odwagi na każdym kroku i dużo się śmiać podczas wspólnej nauki i rozwoju” – mówi ekspertka i przekonuje, że tylko tyle czasu wystarczy, żeby podjąć działanie mimo wątpliwości, pokonując tym samym strach i inne tarcze ochronne mózgu.
Jej wystąpienie na TEDx San Francisco z 2011 roku odtworzono ponad 32 miliony razy. Amerykanka Mel Robbins wyjaśnia w nim, jak wyłączenie autopilota w mózgu i zniszczenie stref komfortu może być kluczem do satysfakcjonującego życia. Przekonuje, że pierwszym krokiem może być choćby nastawienie budzika 30 minut wcześniej i rezygnacja z funkcji drzemki. Jej zdaniem wysiłek wymagany do opuszczenia ciepłego łóżka i wyjścia na świat jest taki sam, jak wysiłek potrzebny, aby wstrząsnąć swoim życiem i dokonać większej zmiany.
W swoim wystąpieniu podkreśla, że kiedy jesteśmy nastolatkami, nikt nas nie ostrzega, że w dorosłości będziemy musieli sami siebie motywować do wszystkiego. Ona sama wpadła w tę pułapkę. „Piętnaście lat temu sięgnęłam dna i prawie straciłam wszystko, na czym mi w życiu zależało. Mój niepokój był tak duży, że ledwo podnosiłam się z łóżka. Dziś jestem jednym z najbardziej szanowanych na świecie ekspertów w dziedzinie zmian i motywacji. Miliony ludzi i wiodące światowe marki zwracają się do mnie po porady i narzędzia poparte nauką, dzięki którym można stać się bardziej pewnym siebie, skutecznym i spełnionym” – pisze na swojej stronie internetowej. Z jej metody pięciu sekund korzystają między innymi Starbucks, Microsoft czy Marriott mając na celu zwiększenie efektywności pracowników i współpracy między nimi.
“Jeśli masz odwagę zacząć, to masz odwagę odnieść sukces”
Reguła pięciu sekund polega na tym, żeby zrobić coś trudnego, ale koniecznego zdecydowanie, bez rozmyślania nad tym i włączania do tego emocji, odliczając od pięciu do zera. Odliczanie od pięciu do jednego pozwala uspokoić umysł, a zero daje sygnał do działania. Nie ma w tym czasu na wymówki, wahanie i powstrzymywanie się przed działaniem. To świetna metoda na walkę z prokrastynacją, lękami i niekorzystnymi dla nas nawykami.