Aktualizacja: 21.11.2024 13:03 Publikacja: 11.08.2024 09:01
Psycholog Marlena Ewa Kozoń: Opowiadanie bliskim o małych radościach w ciągu dnia sprawi, że bardziej je docenisz.
Foto: Adobe Stock
Hirayama jest typem samotnika. Zarabia na życie, sprzątając tokijskie toalety publiczne. Tę monotonną codzienność umilają mu jednak m.in. dojazdy do pracy samochodem, w którym słucha swoich ulubionych starych kaset z kultową muzyką, przerwy na lunch, podczas których obserwuje przyrodę i fotografuje aparatem analogowym korony drzew, a w domu – kolekcjonowanie wywołanych zdjęć i czytanie książek. Życie głównego bohatera „Perfect Days” (2023), najnowszego filmu Wima Wendersa, w którego rolę wcielił się Kōji Yakusho, jest barwne właśnie dzięki takim chwilom; dzięki oddawaniu się przyjemnościom i cieszeniu się z małych rzeczy. Jak twierdzą eksperci, warto takie z pozoru prozaiczne chwile doceniać, ponieważ ma to pozytywny wpływ na kondycję psychiczną – poprawia samopoczucie, redukuje stres, wzmacnia relacje społeczne, a także sprawia, że czerpiemy większą satysfakcję z życia oraz jesteśmy zdrowsi.
Od stresu nie da się uciec, ale można nauczyć się nad nim panować - nie pozwalać, by kontrolował życie i wyniszczał ciało. Naukowcy przekonują, że plastyczność mózgu pozwala wyćwiczyć go tak, aby – mimo trudności – zachowywać emocjonalną równowagę. Jak to zrobić?
Wydaje się, że powoli upada mit, zgodnie z którym większość kobiet marzy o romantycznym związku, a okres bycia singielką upływa im na poszukiwaniu „drugiej połówki”. Dowodzi tego najnowsze badanie autorstwa kanadyjskich naukowców.
Choć o mobbingu słyszy się coraz więcej, zdaniem psychologów to wcale nie tego rodzaju doświadczenia są tym, co najczęściej rujnuje samopoczucie człowieka w miejscu pracy. - Dobrostan zależy w dużej mierze od aktywności - mówi psycholog i psychoterapeuta Grzegorz Marek.
Powodzie, które w ostatnich dniach nawiedziły Polskę, zmusiły wiele rodzin do ewakuacji. Niektórzy ludzie, mimo ostrzeżeń, zdecydowali się jednak pozostać w swoich domach. Dlaczego podjęli takie ryzyko? Psychologiczne mechanizmy ich działania wyjaśnia prof. dr hab. Magdalena Żemojtel-Piotrowska.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
- Jeszcze kilka dekad temu planowanie dzieci było naturalnym i często nienegocjowanym etapem rozwoju związku. Dziś decyzja ta najczęściej podejmowana jest przez pary bardzo świadomie – mówi psycholog i psychoterapeutka Karolina Misztal.
Redakcja znanego na całym świecie słownika Cambridge wybrała słowo 2024 roku. Zdaniem ekspertów jego popularność pokazuje rosnącą w społeczeństwach popularność afirmacji.
Kate Bush, 66-letnia brytyjska wokalistka i autorka tekstów, ma szansę na pierwszą w karierze nagrodę Grammy. Czekała na ten moment 30 lat. W jakich kategoriach została nominowana?
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem posłów opozycji.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Znamy wyniki konkursu World’s Best Vineyards 2024. W tym roku tytuł najpiękniejszej winiarni na świecie trafił do Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal w Hiszpanii.
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas