Hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego brzmi „Czas nadać priorytet zdrowiu psychicznemu w miejscu pracy”. Czy są jakieś badania pokazujące, która płeć ma większe problemy z zachowaniem dobrostanu psychicznego w pracy?
Grzegorz Marek: Są różne raporty na ten temat, ale wydaje się, że ten poziom jest zbliżony. Potwierdzają to dane zgromadzone w Kompleksowym Badaniu Stanu Zdrowia Psychicznego Społeczeństwa i jego uwarunkowań (EZOP II) przeprowadzone przez Instytut Psychiatrii i Neurologii (IPiN). Zestawiając to ze statystykami NFZ, można stwierdzić jednak, że kobiety częściej szukają pomocy.
Co – w ogólnym ujęciu – najczęściej burzy ten dobrostan?
Dobrostan zawodowy może być rozumiany jako zadowolenie z pracy, możliwość realizacji swojego potencjału oraz równowaga między życiem zawodowym a osobistym. Każdy z tych elementów, jeżeli jest zaburzony, może mieć wpływa na ogólne poczucie dobrostanu. Jeżeli nie mamy do czynienia z sytuacjami skrajnymi, a takimi są na przykład doświadczenie mobbingu czy restrukturyzacji, zazwyczaj jest to kumulacja różnych czynników i utrzymywanie się ich w czasie.
Z danych wynika, że rośnie liczba zwolnień lekarskich wydawanych z powodu problemów emocjonalnych pracowników. Czy można wskazać konkretne działania, które mogliby podejmować pracodawcy, aby temu zapobiegać?