Czy przełożonemu wypada wręczyć prezent z okazji świąt? Ekspertka wyjaśnia

Chociaż wręczenie prezentu kojarzy się z czymś miłym, to w relacji z pracownik - pracodawca należy trzymać się kilku zasad. Dzięki nim żadna ze stron nie poczuje się zakłopotana.

Publikacja: 14.12.2023 12:11

Czy przełożonemu wypada wręczyć prezent z okazji świąt?

Czy przełożonemu wypada wręczyć prezent z okazji świąt?

Foto: Stock Adobe

Trwa okres świąteczny, podczas którego większość ludzi obdarowuje swoich bliskich upominkami. Jak zachować się jednak w relacji z przełożoną lub przełożonym? Ekspertka od etykiety wyjaśnia, kiedy możemy zdecydować się na taki gest.

W jakich okolicznościach wypada wręczyć szefowi prezent?

Katarzyna Urbańska, ekspertka od etykiety, podkreśla, że obdarowywanie przełożonych jest w dobrym tonie tylko w określonych okolicznościach. Powód powinien być jasny dla wszystkich - zarówno dla pracodawcy, jak i współpracowników. Takimi sytuacjami na pewno są imieniny, urodziny, gratulacje związane ze ślubem, narodzinami dziecka, czy awansem.

- Nie powinnyśmy wręczać prezentu bez okazji, ponieważ może być to naprawdę krępująca sytuacja.

Czytaj więcej

Życzenia na mikołajki. Ekspertka o tym, czy wypada je składać

Temat robi się bardziej skomplikowany w przypadku Świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli upominek jest osobistym pomysłem, a nie na przykład elementem wspólnej zabawy w postaci losowania innych osób pracujących w danej firmie, to przyjmuje się, że należy go wręczyć na osobności.

Katarzyna Urbańska dodaje, że w żadnym wypadku nie wypada sugerować reszcie grupy wspólnej składki. - Jeżeli widzimy, że jest to tylko nasza inicjatywa, to sami powinniśmy zadbać o drobiazg i wręczyć go dyskretnie. Zgodnie z zasadami dobrego wychowania wówczas warto przekazać upominek w samotności, żeby nie został odebrany jako próba wpłynięcia na relacje z przełożonym. To nie tylko niewskazane w środowisku zawodowym, ale także świadczy o braku klasy.

Pomysł na prezent dla szefa lub szefowej

Kwestia dobrania prezentu dla przełożonego lub przełożonej jest równie ważna, jak okoliczności wręczenia. Ekspertka od etykiety ostrzega przede wszystkim przed upominkami sugerującymi nasze oczekiwania, podkreślanie niekompetencji lub nawiązywanie do wad osoby stojącej wyżej w strukturze firmy. Jako przykład podaje wszelkiego rodzaju poradniki, które mogą sprawić przykrość obdarowywanej osobie oraz sugerować niedostatki, czy brak umiejętności.

Drobiazgiem, który ekspertka poleca, jest wieczne pióro z grawerem, albo książka z autografem autora. - To są upominki niezobowiązujące, a jednak zapadają w pamięć. Nie tylko dzięki dopasowaniu ich do przełożonego, ale też ze względu na fakt, że zadaliśmy sobie trud i poświęciliśmy trochę czasu, żeby zdobyć coś personalnego.

Czytaj więcej

Niedziele handlowe w grudniu 2023. Jak wyglądają wtedy zakupy i kto najbardziej na nich korzysta?

Katarzyna Urbańska wyjaśnia też, czy upominek otrzymany od kolegi czy koleżanki z firmy jest zobowiązujący na tyle, żeby musieć również sprawić temu komuś niespodziankę.

- Idea prezentu polega na bezinteresownym obdarowywaniu kogoś, wynikającym z sympatii. To jest gest dobrej woli, po którym nie możemy oczekiwać rewanżu.

Warto o tym pamiętać także podczas wręczania drobiazgu przełożonemu - to nie jest transakcja wiązana. - Przyjmuje się, że dawanie sobie prezentów jest zwyczajem, a nie elementem kodeksu pracy - podsumowuje Katarzyna Urbańska.

Trwa okres świąteczny, podczas którego większość ludzi obdarowuje swoich bliskich upominkami. Jak zachować się jednak w relacji z przełożoną lub przełożonym? Ekspertka od etykiety wyjaśnia, kiedy możemy zdecydować się na taki gest.

W jakich okolicznościach wypada wręczyć szefowi prezent?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Na boku, na wznak czy na brzuchu? Wiadomo, jaka pozycja do spania jest najzdrowsza
Styl życia
Odkryto, że koty chętniej ufają ludziom, którzy ich nie lubią. Jak to działa?
Styl życia
Oszuści internetowi aktywni w okresie komunijnym: jedno kliknięcie wystarczy
Styl życia
Ogrodnictwo to nie tylko modne hobby. Bardzo korzystnie wpływa na zdrowie
Styl życia
Karygodne błędy odpoczywania. Jak nie powinien wyglądać relaks?
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej