Bye Bye HPV: szczepienie to inwestycja w zdrowie i przyszłość

Fundacja SEXEDPL na początku marca zainicjowała kampanię Bye Bye HPV, mającą na celu zachęcenie do szczepień przeciwko wirusowi HPV. Kto powinien poddać się szczepieniu i jakim chorobom ma ono zapobiec? Anja Rubik z prof. dr hab. n. med. Marzeną Dębską wyjaśniają.

Publikacja: 10.06.2024 15:36

Prof. Dębska uważa, że zagrożenie wirusem HPV jest na tyle realne, że kroki podejmowane w celu uświa

HPV

Prof. Dębska uważa, że zagrożenie wirusem HPV jest na tyle realne, że kroki podejmowane w celu uświadamiania społeczeństwa w tym zakresie należy podjąć bezzwłocznie.

Foto: Adobe Stock

HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także na szereg innych chorób nowotworowych, takich jak niektóre nowotwory gardła, krtani czy narządów płciowych. Zagrożenie dotyczy osób, które były wcześniej zakażone innymi typami wirusa. Szczepienie przeciwko HPV może przyczynić się do redukcji występowania wirusa, zmniejszając tym samym częstość zachorowalności na nowotwory związane z HPV, ale i wystąpienia innych powikłań zdrowotnych. W Polsce co najmniej 4000 kobiet rocznie otrzymuje diagnozę raka szyjki macicy. Wirus HPV odpowiada za blisko 100% przypadków raka szyjki macicy, a za 70% odpowiadają dwa najbardziej onkogenne typy wirusa HPV (16 i 18) . Stąd konieczność poddania się szczepieniom, które są przeznaczone dla każdego, kto ukończył 9. rok życia. – Szczepienie to inwestycja w nasze zdrowie i naszą przyszłość – przekonuje Anja Rubik, założycielka i prezeska zarządu Fundacji SEXEDPL.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Styl życia
Pokolenie Z ma inne podejście do alkoholu niż starsze generacje. Co i dlaczego się zmieniło?
Styl życia
Internetowa społeczność inceli ma swój kobiecy odpowiednik. Czym jest femosfera?
Styl życia
Aktywność fizyczna i intelektualna wśród seniorów: czym jest rezerwa poznawcza?
Styl życia
Trendy 2025: od kolorów po nowości kosmetyczne. Co ma szansę zrobić furorę w nowym roku?
Nauka
Prof. Anna Konert o roli i pracy kobiet w nauce: Wiele talentów mogło zostać utraconych