Aktualizacja: 16.02.2025 14:37 Publikacja: 03.09.2023 18:01
Joanna Jabłczyńska opowiada o tym, jak łączy aktorstwo z zawodem radczyni prawnej.
Foto: Marta Machej
Mimo że od dziecka zajmuje się pani aktorstwem, to jednak zdecydowała się zostać dyplomowaną prawniczką. Od początku taki był plan, czy na pewnym etapie wygrał pragmatyzm?
Joanna Jabłczyńska: Na ścieżkę artystyczną weszłam, kiedy miałam osiem lat. Był to zupełny przypadek. Lubiłam występować i chciałam rozwijać się w tej dziedzinie, ale moim rodzice bardzo dbali, żebym nie zaniedbywała przy tym nauki. Ja sama lubiłam się uczyć, więc zdobywanie dobrych ocen nigdy nie stanowiło warunku, który musiałam spełnić, żeby realizować pozaszkolne pasje. Ale rodzice powtarzali mi również, żebym wykorzystała swoje pięć minut i bawiła się, póki jest na to czas, jednak w przyszłości pomyślała o pewniejszym zawodzie lub planie B. Do podobnego wniosku doszłam w liceum, podejmując decyzję, że nie chcę iść w stronę aktorstwa. Tym bardziej, że na planie pracowałam z wykładowcami z akademii teatralnej, którzy podkreślali, że nie jest mi to potrzebne, bo praktykę już mam; że wiele bym się nauczyła, ale powinnam zastanowić się, czy chcę spędzić w szkole cztery lata, rezygnując z serialu, w którym zresztą gram do dzisiaj, i z którego – jak widać – nadal zrezygnować nie potrafię. Dlatego początkowo postanowiłam, że pójdę na medycynę, jednak przypuszczałam, że tych studiów nie dam rady pogodzić z pracą na planie. Dosłownie w ostatnim momencie zmieniłam plany i wybrałam prawo, a więc ta decyzja nie była naturalną konsekwencją moich wcześniejszych zainteresowań czy rodzinnych tradycji. Chciałam mieć w przyszłości jak największe możliwości, a jednocześnie wysoko postawić sobie poprzeczkę. Po prostu – tak lubię.
Bez jednego i drugiego nie pojedziesz. Nie miałam ani budżetu, ani możliwości, ale wiedziałam, że jeśli chcę się ścigać, to muszę znaleźć drogę do tego drogę – mówi Gosia Prus, licencjonowana zawodniczka wyścigowa i rajdowa.
Niezależnie od tego, czy jesteś lekarzem, inżynierem, czy kimkolwiek innym, kreatywność jest niezbędna do rozwiązywania problemów. Każdy powinien uczyć się, jak być kreatywnym - mówi twórczyni Fundacji Art of Music, która zmienia życie dzieci z kenijskich slumsów.
Amerykanie bez względu na opcję polityczną są dumni ze swojego państwa, obchodzą wszystkie święta narodowe na wesoło i… kochają swoją flagę – mówi Magdalena Campion, która od 10 lat mieszka w Ameryce. W Minnesocie na przedmieściach Minneapolis razem z mężem prowadzi dwie restauracje.
W kontaktach towarzyskich i przyjacielskich Polacy są bardzo mili, ale w urzędach, sklepach czy w szpitalach ludzie mogliby się więcej uśmiechać i być bardziej pomocni – mówi Valeria Szewczyk, która przeprowadziła się z Sao Paulo w Brazylii do Polski 10 lat temu.
Z Nigerii do Londynu: Kulinarna rewolucja w Chishuru, której pomysłodawczynią jest Adejoké Bakare, pierwsza czarnoskóra kobieta w Wielkiej Brytanii z gwiazdką Michelin. Jej kuchnia łączy bogate tradycje afrykańskie z nowoczesnymi technikami kulinarnymi.
W 2025 r. rosną kwoty dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nowe kwoty wprowadza nowelizacja przygotowana w odpowiedzi na postulaty pracodawców, przede wszystkim rzemieślników.
Uproszczenie ustalania składki zdrowotnej, wyłączenie mikro i małych firm z raportowania ESG, przyspieszenie wydawania zezwoleń administracyjnych, minimum półroczne vacatio legis w ustawach dotyczących gospodarki - to kilka z czternastu postulatów, jakie rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska przekazała w czwartek premierowi Donaldowi Tuskowi.
Pracodawca nie musi przeprowadzać obowiązkowych konsultacji np. przy zwolnieniach pracowników ani występować o zgodę na rozwiązanie umowy z działaczem związkowym, jeśli związek zawodowy nie wywiązał się z obowiązku co do informacji o liczbie jego członków.
Adam Strzembosz zostanie uhonorowany nagrodą przyznawaną przez Fundację Służby Rzeczypospolitej. Uroczysta ceremonia odbędzie się w czwartek w Sejmie.
W wieku 88 lat zmarł miliarder, filantrop i przywódca duchowy izmailitów Aga Chan IV - poinformowała założona przez niego organizacja charytatywna. Książę Karim Aga Chan był imamem islamskiej sekty - szyickich izmailitów. Objął tę funkcję w 1957 roku po śmierci swojego dziadka, Agi Chana III.
Czy dialog w Polsce ma być dla wybranych, a nie dla mniejszych organizacji, które realnie reprezentują polskich przedsiębiorców? Zamiast budować inkluzywną platformę współpracy, mamy kolejne narzędzie do faworyzowania korporacji.
Spółka płacąca sklepom za umieszczanie produktów w dobrze widocznych miejscach może odliczyć VAT. Są to bowiem usługi promocyjne mające na celu zwiększenie jej sprzedaży.
Adwokat nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na prowadzenie bloga dla myśliwych. Choć się na nim promuje i buduje wizerunek eksperta z prawa łowieckiego. Fiskusa to nie przekonuje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas