Przyjmowanie multiwitamin może wspomagać pamięć i zdolności poznawcze? Wyniki badania

Badacze ze szpitala Mass General Brigham w Bostonie przeprowadzili eksperyment na grupie zdrowych ludzi w wieku 60+. Wyniki wskazały, że osoby przyjmujące codziennie przez dwa lata suplementy w postaci multiwitamin cieszą się lepszą pamięcią oraz zdolnościami poznawczymi niż te, którym podawano placebo.

Publikacja: 08.02.2024 16:25

Czy konkretna mieszanka witamin może wyjątkowo korzystnie oddziaływać na organizm?

Czy konkretna mieszanka witamin może wyjątkowo korzystnie oddziaływać na organizm?

Foto: Adobe Stock

Rezultat badania jest o tyle istotny i zaskakujący, że nie jest wcale regułą, aby przyjmowanie suplementów wywierało korzystny efekt na całkowicie zdrowe osoby. Suplementy są wskazane głównie w dietach chorych pacjentów.

Multiwitamina pod lupą badaczy

- Wyniki badania sugerują, że przyjmowanie multiwitamin to bezpieczne, łatwo dostępne i cenowo przystępne rozwiązanie dla seniorów, którzy w podeszłym wieku chcą zadbać o swoje zdolności umysłowe, pamięć i koncentrację – tłumaczy psychiatra dr Chirag Vyas, inicjator i autor badania.

Eksperci radzą jednak, aby nie popadać w przesadny entuzjazm. Zaobserwowana poprawa nie była znacząco duża, a ponadto nie jest jasne, czy rzeczywiście przełoży się ona na zauważalną poprawę jakości życia seniorów.

- Ta poprawa jest oczywiście obiecująca, ale wstrzymałabym się z wyciąganiem wniosków na wyrost – komentuje profesor Mary Butler z Uniwersytetu w Minnesota, autorka kilku prac naukowych na temat demencji.

Badanie jest częścią większego projektu o nazwie COSMOS (COcoa Supplement and Multivitamin Outcomes Study), który polega na badaniach prowadzonych na grupie aż 21 000 starszych osób w celu doprecyzowania, jak bardzo suplementy mogą okazać się skuteczne w leczeniu chorób związanych z podeszłym wiekiem. Fundatorem badania jest Narodowy Instytut Zdrowia oraz firma produkująca słodycze Mars.

Projekt spotkał się jednak z krytyką niektórych środowisk naukowych, które wskazują na to, iż większość badanych stanowią dobrze wykształcone osoby, co może prowadzić do błędnych wniosków. Zwracano również również, że grupa powinna być bardziej zróżnicowana pod względem rasowym i etnicznym, gdyż większość badanych stanowiły osoby białe. Doktor Peter Cohen z Instytutu Zdrowia Cambridge w Bostonie zauważył też, iż bardziej przydatne byłoby przeprowadzenie badań pod kątem odporności na chorobę Alzheimera.

Czytaj więcej

Co w brzuchu, to w głowie. Flora jelitowa wpływa na fobię społeczną i... może ją leczyć

- Rezultaty badań byłyby bardziej znaczące, gdyby wykazały, że przyjmowanie multiwitamin może opóźnić pojawienie się choroby Alzheimera lub umożliwić seniorom dłuższe samodzielne funkcjonowanie – dodaje naukowiec.

Jakie opinie w sprawie mają polscy specjaliści?

- Od wielu lat prowadzone są liczne badania naukowe, które pozwoliłyby ludziom znaleźć sposoby zapobiegania skutkom starzenia, tudzież zachowania sprawności intelektualnej i fizycznej na dłużej — mówi lek. psychiatra Leszek Laskowski, Kierownik Poradni Choroby Afektywnej Dwubiegunowej (ChAD) w Centrum Terapii Dialog. - Niestety, jak dotąd ich wyniki nie były przełomowe. Badanie, o którym tu mowa, jest jednym z nich. Co prawda wyniki osiągnęły dużą statystyczną siłę, ale niestety wielkość tych efektów nie była zadowalająca. Tak więc może i wnioski są prawdziwe, a suplementy mogą pomagać utrzymać zdrowie, ale robią to tylko w niewielkim stopniu. Myślę, że nadal więcej korzyści uzyskamy np. z regularnej aktywności fizycznej i zdrowej diety niż z samego stosowania takich preparatów – podkreśla specjalista.

Należy zatem zachować ostrożność. Suplementy nigdy nie powinny zastępować pełnowartościowego pożywienia, gdyż stanowią one jedynie uzupełnienie diety. Przyjmowanie wszelkich dodatkowych substancji wspomagających powinno być też zawsze konsultowane ze specjalistą.

Źródło: https://www.nytimes.com/

Rezultat badania jest o tyle istotny i zaskakujący, że nie jest wcale regułą, aby przyjmowanie suplementów wywierało korzystny efekt na całkowicie zdrowe osoby. Suplementy są wskazane głównie w dietach chorych pacjentów.

Multiwitamina pod lupą badaczy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Post przerywany może przyczyniać się do zachorowania na nowotwór? Naukowcy ostrzegają
Zdrowie
Rewolucyjne odkrycie dotyczące starzenia się. Dwa momenty w życiu są przełomowe
Zdrowie
Siedzący tryb życia gorszy od nałogów? Eksperci alarmują
Zdrowie
Już dwie kiepskie noce rujnują organizm. Niepokojące wyniki badania
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Zdrowie
Opaleni żyją dłużej. Nowe badanie dowodzi pozytywnego wpływu promieni UVA na zdrowie
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki