Rezultat badania jest o tyle istotny i zaskakujący, że nie jest wcale regułą, aby przyjmowanie suplementów wywierało korzystny efekt na całkowicie zdrowe osoby. Suplementy są wskazane głównie w dietach chorych pacjentów.
Multiwitamina pod lupą badaczy
- Wyniki badania sugerują, że przyjmowanie multiwitamin to bezpieczne, łatwo dostępne i cenowo przystępne rozwiązanie dla seniorów, którzy w podeszłym wieku chcą zadbać o swoje zdolności umysłowe, pamięć i koncentrację – tłumaczy psychiatra dr Chirag Vyas, inicjator i autor badania.
Eksperci radzą jednak, aby nie popadać w przesadny entuzjazm. Zaobserwowana poprawa nie była znacząco duża, a ponadto nie jest jasne, czy rzeczywiście przełoży się ona na zauważalną poprawę jakości życia seniorów.
- Ta poprawa jest oczywiście obiecująca, ale wstrzymałabym się z wyciąganiem wniosków na wyrost – komentuje profesor Mary Butler z Uniwersytetu w Minnesota, autorka kilku prac naukowych na temat demencji.
Badanie jest częścią większego projektu o nazwie COSMOS (COcoa Supplement and Multivitamin Outcomes Study), który polega na badaniach prowadzonych na grupie aż 21 000 starszych osób w celu doprecyzowania, jak bardzo suplementy mogą okazać się skuteczne w leczeniu chorób związanych z podeszłym wiekiem. Fundatorem badania jest Narodowy Instytut Zdrowia oraz firma produkująca słodycze Mars.