Reklama
Rozwiń

Przełom w zapobieganiu poronieniom. Odkryto ich nieznaną dotychczas przyczynę

Dlaczego dochodzi do poronień, nawet jeżeli płód jest całkowicie zdrowy? Zespołowi brytyjskich naukowców udało się odpowiedzieć na to pytanie dzięki identyfikacji pewnego nieprawidłowego procesu w endometrium, którego rezultatem może być poronienie. Zdaniem autorów tego przełomowego odkrycia będzie można zapobiec przynajmniej części z nich.

Publikacja: 02.07.2025 09:54

Naukowcy ustalili, że proces, w trakcie którego endometrium co miesiąc przygotowuje się na przyjęcie

Naukowcy ustalili, że proces, w trakcie którego endometrium co miesiąc przygotowuje się na przyjęcie komórki jajowej, nie przebiega prawidłowo u kobiet mających historię poronień.

Foto: Adobe Stock

Poronienia wczesne, czyli przed 12 tygodniem ciąży, dotyczą nawet 20 proc. kobiet spodziewających się dziecka. Zdecydowana większość poronień następuje jeszcze przed ósmym tygodniem ciąży, a każde poronienie zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnego. W wielu przypadkach nie udaje się ustalić przyczyny poronienia – ani przed zajściem ciążę, ani w jej trakcie.

Problemy z utrzymaniem niektórych ciąż mogą tkwić w endometrium

Dotychczasowa diagnostyka skupiała się na badaniu zdrowia embrionów, poziomu hormonów lub czynników genetycznych. Tymczasem w przypadku przynajmniej części poronień problem może tkwić w nieprawidłowościach występujących w endometrium, czyli błonie śluzowej macicy.

Do takiego wniosku doszedł zespół brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Warwick oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Coventry. Badacze dokonali niedawno przełomowego odkrycia, które rzuca nowe światło na przyczyny powtarzających się poronień – nawet jeżeli nic nie wskazywało na to, że istnieje jakiekolwiek ryzyko ich wystąpienia.

Czytaj więcej

Ile dodatkowych kalorii potrzebuje kobieta w ciąży? Są precyzyjne ustalenia

Autorzy badania przeanalizowali ponad półtora tysiąca wyników biopsji, które wykonano u ponad 1,3 tysiąca kobiet. Wyniki największego jak dotąd badania tego typu opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Science Advances”.

Naukowcy opracowali test wykrywający nieprawidłowości w endometrium, które prowadzą do poronienia

Naukowcy ustalili, że proces, w trakcie którego endometrium co miesiąc przygotowuje się na przyjęcie komórki jajowej, nie przebiega prawidłowo u kobiet mających historię poronień. Tworzy się niestabilne środowisko, które – choć pozwala komórce jajowej zagnieździć się w błonie śluzowej – to jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia i utraty ciąży na wczesnym etapie.

Zdaniem autorów badania to zjawisko nie jest dziełem przypadku. Świadczy o tym fakt, że u niektórych kobiet nieprawidłowa reakcja endometrium występuje na tyle często, że istnieje możliwość wykrycia stałej i mierzalnej przyczyny ewentualnego poronienia, którą – co kluczowe – można wyeliminować dzięki podjęciu odpowiedniego leczenia.

Badanie potwierdziło również, że z powodu nieprawidłowych reakcji błony śluzowej po pierwszym poronieniu mogą nastąpić kolejne – i nie musi to wynikać z wieku kobiety (ryzyko poronienia znacznie wzrasta u kobiet po 35 roku życia). Zdaniem naukowców zjawisko to tłumaczy powtarzające się poronienia u niektórych kobiet.

Czytaj więcej

Przejście na umowę o pracę z uwagi na ciążę nie musi być nadużyciem. Prawnik wyjaśnia

„Wiele kobiet słyszy, że po prostu miało pecha, jednak wyniki, które uzyskaliśmy, udowadniają, że przyczyna poronienia może tkwić w macicy, nawet zanim dojdzie do zapłodnienia” – komentuje wyniki badania dr Joanne Muter ze Szkoły Medycznej w Warwick, która kierowała projektem badawczym.

Autorzy odkrycia opracowali też test diagnostyczny, który pozwala ustalić, czy reakcja endometrium jest prawidłowa – czy nie. Test przechodzi obecnie pilotażowy program w Szpitalu Uniwersyteckim w Coventry, w którym wzięło jak dotąd ponad tysiąc pacjentek. Jak informują naukowcy, wyniki pilotażu są obiecujące.

Poronienia wczesne, czyli przed 12 tygodniem ciąży, dotyczą nawet 20 proc. kobiet spodziewających się dziecka. Zdecydowana większość poronień następuje jeszcze przed ósmym tygodniem ciąży, a każde poronienie zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnego. W wielu przypadkach nie udaje się ustalić przyczyny poronienia – ani przed zajściem ciążę, ani w jej trakcie.

Problemy z utrzymaniem niektórych ciąż mogą tkwić w endometrium

Pozostało jeszcze 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Odkryto nowy sposób walki z pewnym rodzajem bólu. Ciekawe wyniki badania pod kierownictwem Polki
Zdrowie
Zdrowie psychiczne młodych matek drastycznie się pogarsza. Badanie wykazało niepokojącą tendencję
Zdrowie
Jakie są normy poziomu cukru we krwi? Aktualne wytyczne
Zdrowie
Jakie są normy ciśnienia tętniczego? Oto aktualne wytyczne
Zdrowie
Praca nocą szkodzi zdrowiu kobiet. O 50 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na tę chorobę