Zaskakująca różnica między pokoleniem Z i boomersami. Wyniki nietypowego badania

Wiele mówi się o międzypokoleniowych różnicach w podejściu do pracy i życia, ale stosunkowo rzadko o różnicach w odniesieniu do wykonywania codziennych czynności. Tymczasem okazuje się, że boomersi i pokolenie Z inaczej podchodzą do kwestii higieny.

Publikacja: 05.11.2024 16:19

Pokolenie Z dba o higienę w większym stopniu niż boomersi

Pokolenie Z dba o higienę w większym stopniu niż boomersi

Foto: Adobe Stock

Wynikami nowego badania podzielił się amerykański Newsweek. Pokazują one zaskakującą tendencję wśród boomersów, czyli osób z powojennego wyżu demograficznego, urodzonych w latach 1946-1964. Okazuje się, że to pokolenie w najmniejszym stopniu przestrzega codziennych nawyków higienicznych. Przejawia się to nie tylko w rzadszym braniu prysznica, ale również w rzadszym myciu zębów.

Boomersi dbają o higienę mniej niż pokolenie Z. Wyniki nietypowej ankiety

Wyniki pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez Talker Research - amerykańską agencję wykonującą niestandardowe badania rynku, ankiety PR oraz sondaże. W badaniu wzięło udział 1000 respondentów. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele tzw. cichego pokolenia (osoby urodzone w latach 1927-1946), pokolenia wyżu demograficznego, pokolenia X, Y (milenialsi) oraz pokolenia Z. Pytania dotyczyły nawyków związanych z higieną.

Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że starsze osoby są najmniej konsekwentne, jeśli chodzi o wykonywanie czynności związanych z myciem ciała oraz szczotkowaniem zębów. Z danych wynika, że 36 proc. osób należących do cichego pokolenia i 24 proc. boomersów myje się rzadziej niż raz dziennie. Tymczasem 21 proc. wszystkich respondentów deklaruje, że bierze prysznic dwa razy dziennie. Na czele tej grupy stoi pokolenie Z, drugie miejsce zajmują milenialsi. Badanie wykazało również, że 9 proc. osób z wyżu demograficznego myje zęby rzadziej niż codziennie.

Czytaj więcej

Pokolenie Z znalazło sprytny sposób na bezkosztowe luksusowe wakacje. Jak to działa?

Dlaczego boomersi w mniejszym stopniu dbają o higienę?

Newsweek omówił wyniki ankiety z lekarzem Michaelem Genovese. Jego zdaniem istnieje kilka powodów, dla których starsze osoby mniej dbają o higienę. Mają one ścisły związek z wiekiem. Pierwszą przyczyną są ograniczenia fizyczne wynikające m.in. z ograniczonej mobilności, zapalenia stawów, problemów z równowagą i zmęczenia. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego około 92 proc. starszych osób w Stanach Zjednoczonych cierpi na co najmniej jedną chorobę przewlekłą - chorobę serca, nowotwór, udar lub cukrzycę. Problemy zdrowotne sprawiają, że codzienne czynności higieniczne, takie jak kąpiel czy mycie włosów, stają się bardzo męczące, a przy tym ryzykowne. Z tego względu starsze osoby rzadziej je wykonują.

Druga przyczyna jest związana ze zdrowiem psychicznym. Sondaż przeprowadzony w 2024 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wykazał, że 43 proc. z 2200 dorosłych Amerykanów odczuwa większy niepokój niż rok wcześniej. Poza tym boomersi i starsze osoby rzadko szukają profesjonalnej pomocy psychologicznej. Genovese przyznał, że choroby takie jak depresja mogą sprawić, że ludzie mają mniejszą motywację do dbania o siebie. Do tego należy dodać problemy z pamięcią, które sprawiają, że osoby starsze po prostu zapominają o podstawowych czynnościach.

Czytaj więcej

Pokolenie Z kontra boomersi. Nowy sondaż w USA pokazuje rozdźwięk dotyczący Izraela

Michael Genovese wspomniał także o różnicach pokoleniowych i społecznych. Osoby z wyżu demograficznego i starsze dorastały w czasach, gdy nie zwracano tak dużej uwagi na higienę jak obecnie. Poza tym starsi dorośli często mieszkają samotnie i rzadko spotykają się z innymi, co osłabia ich motywację do dbania o siebie. Jako ostatnią przyczynę lekarz wymienił zmiany sensoryczne. Z wiekiem zmysły stają się coraz słabsze, co oznacza, że starsze osoby zwyczajnie nie są świadome nieprzyjemnych zapachów.

Utrzymywanie higieny może być sposobem na poprawę samopoczucia

Choć wymienione wyżej przyczyny są raczej zrozumiałe, rzadkie mycie wiąże się z ryzykiem infekcji, podrażnień skóry oraz zaostrzeniem chorób, np. egzemy. Genovese potwierdził również, że utrzymywanie czystości nie tylko w odniesieniu do ciała, ale całego otoczenia, ma duży wpływ na ogólne samopoczucie. W przypadku osób starszych może poprawić ich nastrój oraz poczucie własnej wartości. Poza tym dbanie o higienę zachęca do nawiązywania kontaktów społecznych, co jest niezbędne dla dobrego zdrowia psychicznego.

Wynikami nowego badania podzielił się amerykański Newsweek. Pokazują one zaskakującą tendencję wśród boomersów, czyli osób z powojennego wyżu demograficznego, urodzonych w latach 1946-1964. Okazuje się, że to pokolenie w najmniejszym stopniu przestrzega codziennych nawyków higienicznych. Przejawia się to nie tylko w rzadszym braniu prysznica, ale również w rzadszym myciu zębów.

Boomersi dbają o higienę mniej niż pokolenie Z. Wyniki nietypowej ankiety

Pozostało 91% artykułu
Styl życia
Pokolenie Z kreuje nowy trend dotyczący bywania w restauracjach. Koniec tabu
Zdrowie
Światowy Dzień AIDS. Epidemia zbiera ostatnio w Polsce wyjątkowo obfite żniwo
Zdrowie
Przy siedzącym trybie życia regularne ćwiczenia nie zapewnią zdrowia. Nowe wyniki badań
Zdrowie
Wystarczy już 5 minut. Prosta zmiana w rutynie dnia pomoże obniżyć ciśnienie krwi
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Zdrowie
Mniej cukru w dzieciństwie ogranicza ryzyko poważnych chorób w dorosłości. Nowe wyniki badań
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska