Wynikami nowego badania podzielił się amerykański Newsweek. Pokazują one zaskakującą tendencję wśród boomersów, czyli osób z powojennego wyżu demograficznego, urodzonych w latach 1946-1964. Okazuje się, że to pokolenie w najmniejszym stopniu przestrzega codziennych nawyków higienicznych. Przejawia się to nie tylko w rzadszym braniu prysznica, ale również w rzadszym myciu zębów.
Boomersi dbają o higienę mniej niż pokolenie Z. Wyniki nietypowej ankiety
Wyniki pochodzą z ankiety przeprowadzonej przez Talker Research - amerykańską agencję wykonującą niestandardowe badania rynku, ankiety PR oraz sondaże. W badaniu wzięło udział 1000 respondentów. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele tzw. cichego pokolenia (osoby urodzone w latach 1927-1946), pokolenia wyżu demograficznego, pokolenia X, Y (milenialsi) oraz pokolenia Z. Pytania dotyczyły nawyków związanych z higieną.
Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że starsze osoby są najmniej konsekwentne, jeśli chodzi o wykonywanie czynności związanych z myciem ciała oraz szczotkowaniem zębów. Z danych wynika, że 36 proc. osób należących do cichego pokolenia i 24 proc. boomersów myje się rzadziej niż raz dziennie. Tymczasem 21 proc. wszystkich respondentów deklaruje, że bierze prysznic dwa razy dziennie. Na czele tej grupy stoi pokolenie Z, drugie miejsce zajmują milenialsi. Badanie wykazało również, że 9 proc. osób z wyżu demograficznego myje zęby rzadziej niż codziennie.
Czytaj więcej
Przedstawiciele pokolenia Z coraz chętniej jeżdżą na wakacje z. Chociaż to ci ostatni często płacą rachunki, młode pokolenie decyduje o tym, dokąd pojechać. W swoich wyborach niejednokrotnie kieruje się tym, co widzi w mediach społecznościowych.
Dlaczego boomersi w mniejszym stopniu dbają o higienę?
Newsweek omówił wyniki ankiety z lekarzem Michaelem Genovese. Jego zdaniem istnieje kilka powodów, dla których starsze osoby mniej dbają o higienę. Mają one ścisły związek z wiekiem. Pierwszą przyczyną są ograniczenia fizyczne wynikające m.in. z ograniczonej mobilności, zapalenia stawów, problemów z równowagą i zmęczenia. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego około 92 proc. starszych osób w Stanach Zjednoczonych cierpi na co najmniej jedną chorobę przewlekłą - chorobę serca, nowotwór, udar lub cukrzycę. Problemy zdrowotne sprawiają, że codzienne czynności higieniczne, takie jak kąpiel czy mycie włosów, stają się bardzo męczące, a przy tym ryzykowne. Z tego względu starsze osoby rzadziej je wykonują.