Przy siedzącym trybie życia regularne ćwiczenia nie zapewnią zdrowia. Nowe wyniki badań

Wiadomo, że siedzący tryb życia jest szkodliwy dla organizmu, choć do tej pory nie przeprowadzono wielu badań, które prezentowałyby jego konkretne skutki. W najnowszej analizie naukowcy pokazali związek między zbyt długim siedzeniem a ryzykiem chorób serca.

Publikacja: 22.11.2024 09:46

Brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej to jeden z głównych czynników przyczyniających

Brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej to jeden z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju chorób serca.

Foto: Adobe Stock

Brak wytycznych dotyczących tego, co kwalifikuje się jako zbyt długie siedzenie sprawia, że wiele osób nie jest świadomych tego, że spędza zbyt wiele czasu w niezdrowej pozycji. Grupa naukowców na czele z Ezimamaką Ajufo, kardiolożką w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, postanowiła sprawdzić związek między długością siedzenia w ciągu dnia a ryzykiem chorób serca. Okazało się, że jest on dość silny, zwłaszcza po przekroczeniu pewnego progu.

Aktywność fizyczna nie równoważy długiego siedzenia

Brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej to jeden z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju chorób serca. Aby zmniejszyć to ryzyko i uzyskać korzyści zdrowotne, WHO zaleca tygodniowo co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75-150 minut aktywności o dużej intensywności (lub ich równoważne połączenie). Niemniej jednak ćwiczenia stanowią tylko ułamek całkowitej codziennej aktywności, a obecne wytyczne nie zawierają konkretnych porad dotyczących siedzącego trybu życia.

W najnowszym badaniu naukowcy ocenili łączny wpływ czasu siedzenia i aktywności fizycznej na ryzyko śmiertelnych schorzeń, takich jak migotanie przedsionków, zawał mięśnia sercowego i niewydolność serca. Zespół ocenił dane dotyczące zdrowia pochodzące od prawie 90 tys. osób zarejestrowanych w brytyjskim Biobanku. Średni wiek uczestników wynosił 62 lata, a ponad 56 proc. stanowiły kobiety. Osoby te przez siedem dni nosiły akcelerometr na nadgarstku, który rejestrował ich ruch. Okazało się, że średni czas siedzenia dziennie wynosił 9,4 godziny.

Czytaj więcej

Taka aktywność może wydłużyć życie nawet o 11 lat. Są wyniki badań

Uczestnicy badania byli poddani obserwacjom, które trwały średnio 8 lat. Okazało się, że u 4,9 proc. osób rozwinęło się migotanie przedsionków, u 2,1 proc. niewydolność serca, u 1,84 proc. zawał mięśnia sercowego, zaś 0,94 proc. zmarło z przyczyn sercowo-naczyniowych. Naukowcy porównali czas spędzony w pozycji siedzącej i przeznaczony na aktywność fizyczną z późniejszymi diagnozami tych schorzeń. Ocenili także ilość czasu spędzonego na siedzeniu, przy którym ryzyko chorób serca wydaje się największe.

Długie siedzenie zwiększa ryzyko niewydolności serca, nawet u aktywnych osób

Skutki siedzącego trybu życia różniły się w zależności od schorzenia. W przypadku migotania przedsionków i zawału mięśnia sercowego ryzyko stale rosło w czasie, bez większych zmian. Z kolei w przypadku niewydolności serca i śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych, dopóki czas spędzony na siedzeniu nie był dłuższy niż 10,6 godzin dziennie, ryzyko wzrosło minimalnie. Okazało się jednak, że jest to próg, po przekroczeniu którego było ono już dużo większe.

U uczestników badania, którzy osiągnęli zalecane 150 minut umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej lub więcej, siedzący tryb życia miał dużo mniejszy wpływ na ryzyko pojawienia się migotania przedsionków lub zawału mięśnia sercowego. Niestety wpływ ten pozostał widoczny w przypadku ryzyka niewydolności serca i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych. Okazuje się zatem, że spędzanie ponad 10 godzin w pozycji siedzącej może mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie serca, nawet przy regularnych ćwiczeniach.

Czytaj więcej

Naukowcy odkryli zaskakujący efekt ćwiczeń. Najnowsze wyniki badań

Dlaczego długie siedzenie jest takie złe? 

Keith Diaz, profesor medycyny behawioralnej w Columbia University Medical Center, w wypowiedzi dla CNN przyznał, że aby mięśnie mogły dobrze wykonywać swoją pracę, potrzebują ruchu, a każda przerwa od siedzenia stymuluje je do działania. Rozwiązaniem problemu nie jest zatem zakup biurka do pracy na stojąco, gdyż pozostawanie w jednym miejscu przez dłuższy czas nie zapewnia ruchu potrzebnego do skutecznego rozkładania cukru i lipidów. Lepszą opcją jest wstawanie i krótki spacer co 30-60 minut. Gdy zsumujemy godziny spędzone w biurze, czas poświęcony na dojazd do pracy oraz oglądanie telewizji w domu, może się okazać, że spędzamy w niezdrowej pozycji znacznie więcej niż 10 godzin w ciągu dnia. Badanie pokazuje, że wieczorny trening nie zniweluje problemów spowodowanych długim siedzeniem.

Czasami myślimy, że możemy całkowicie zrekompensować niektóre z naszych niezdrowych zachowań… wychodząc i biegając. Z ustaleń wynika, że umiarkowana do intensywnej aktywności fizycznej – czyli bieganie, szybki spacer – nie jest wystarczająca, aby zneutralizować szkodliwe skutki siedzenia.

Ezimamaka Ajufo

Shaan Khurshid, jeden z autorów badania, przyznał, że „przyszłe wytyczne i działania na rzecz zdrowia publicznego powinny podkreślać znaczenie skrócenia czasu spędzanego w pozycji siedzącej". Nieprzekraczanie 10,6 godzin dziennie może być celem, który pozwoli zadbać o zdrowie serca. Naukowcy zachęcają również do zastąpienia przynajmniej 30 minut siedzenia każdego dnia dowolnym rodzajem aktywności fizycznej, bowiem takie działanie zmniejsza ryzyko chorób. Badanie zostało opublikowane w Journal of the American College of Cardiology.

Brak wytycznych dotyczących tego, co kwalifikuje się jako zbyt długie siedzenie sprawia, że wiele osób nie jest świadomych tego, że spędza zbyt wiele czasu w niezdrowej pozycji. Grupa naukowców na czele z Ezimamaką Ajufo, kardiolożką w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, postanowiła sprawdzić związek między długością siedzenia w ciągu dnia a ryzykiem chorób serca. Okazało się, że jest on dość silny, zwłaszcza po przekroczeniu pewnego progu.

Pozostało 91% artykułu
Zdrowie
Wystarczy już 5 minut. Prosta zmiana w rutynie dnia pomoże obniżyć ciśnienie krwi
Zdrowie
Mniej cukru w dzieciństwie ogranicza ryzyko poważnych chorób w dorosłości. Nowe wyniki badań
Zdrowie
Trening o właściwej porze może zmniejszać ryzyko nowotworu. O której najlepiej ćwiczyć?
Zdrowie
Tłuszcz pod skórą jest w porządku - pod jednym warunkiem. Naukowcy zbadali temat
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Telefony komórkowe mają negatywny wpływ na kondycję serca. Wyniki badania