Neuron to podstawowa jednostka budulcowa układu nerwowego. Odpowiada za odbieranie, przetwarzanie oraz wysyłanie informacji w postaci sygnału elektrycznego. Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology przeprowadzili badania, które wykazały, że aktywność fizyczna zapewnia korzyści już na poziomie pojedynczych neuronów. Potencjalnie może więc okazać się skuteczną terapią dla osób, u których komunikacja między nerwem a mięśniem została przerwana, np. w wyniku wypadku lub choroby.
W jaki sposób ćwiczenia wpływają na komórki nerwowe?
Naukowcy zaobserwowali, że w momencie kurczenia się mięśni w trakcie treningu, uwalniają one sygnały biochemiczne zwane miokinami, które mogą oddziaływać na inne narządy oraz na komórki nerwowe. Okazało się, że w obecności tych sygnałów neurony rosły cztery razy bardziej w porównaniu do neuronów, które nie miały kontaktu z miokinami. Eksperymenty na poziomie komórkowym sugerują zatem, że ćwiczenia mogą mieć biochemiczny wpływ na wzrost nerwów. To nie wszystko. Naukowcy odkryli również, że neurony reagują nie tylko na sygnały biochemiczne ćwiczeń, ale także na ich fizyczne skutki. Badacze zaobserwowali, że w momencie, gdy komórki nerwowe są wielokrotnie rozciągane (podobnie jak mięśnie, które kurczą się i rozszerzają podczas ćwiczeń), rosną tak samo, jak wtedy, gdy są wystawione na działanie miokin.
Czytaj więcej
Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie nie jest zaskakującym odkryciem. Najnowsze badanie potwierdza, że pozytywny wpływ na organizm ma nawet najkrótsze, intensywne ćwiczenie. Zmianę zauważono m.in. w pomiarach ciśnienia krwi.
„Teraz, gdy wiemy, że istnieje ta interakcja między mięśniami a nerwami, może być ona przydatna w leczeniu takich rzeczy, jak uszkodzenie nerwu, w którym komunikacja między nerwem a mięśniem zostaje przerwana. Może jeśli pobudzimy mięsień, będziemy mogli pobudzić nerw do gojenia się i przywrócić ruchomość osobom, które ją utraciły z powodu urazu lub chorób neurodegeneracyjnych” - powiedziała Ritu Raman, adiunkt ds. rozwoju kariery w dziedzinie inżynierii mechanicznej w Eugene Bell Career Development na MIT i jedna z autorek badania.
Pracujące mięśnie wydzielają składniki cenne dla wzrostu neuronów
Jak podaje MIT News, w 2023 roku zespół naukowców ogłosił, że udało się przywrócić ruchomość u myszy, które doznały urazowego uszkodzenia mięśnia. Badacze w pierwszej kolejności wszczepili zwierzętom tkankę mięśniową w miejsce urazu. Następnie tkanka była wielokrotnie stymulowana światłem i w ten sposób „ćwiczona”. Z czasem zaobserwowano, że ta aktywność pozwoliła myszom odzyskać funkcje motoryczne. Finalnie osiągnęły one poziom porównywalny z poziomem zdrowych myszy. Gdy naukowcy przebadali przeszczepioną tkankę, okazało się, że ćwiczenia stymulowały ją do wytwarzania pewnych sygnałów biochemicznych, o których wiadomo, że promują wzrost nerwów i naczyń krwionośnych.