Wystarczy już 5 minut. Prosta zmiana w rutynie dnia pomoże obniżyć ciśnienie krwi

Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie nie jest zaskakującym odkryciem. Najnowsze badanie potwierdza, że pozytywny wpływ na organizm ma nawet najkrótsze, intensywne ćwiczenie. Zmianę zauważono m.in. w pomiarach ciśnienia krwi.

Publikacja: 13.11.2024 14:52

Wyniki badania pokazały, że intensywny – nawet najkrótszy – wysiłek powodował niewielki spadek ciśni

Wyniki badania pokazały, że intensywny – nawet najkrótszy – wysiłek powodował niewielki spadek ciśnienia krwi.

Foto: Adobe Stock

Badanie dotyczące wpływu krótkich, ale intensywnych ćwiczeń na poziom ciśnienia krwi, opublikowano 6 listopada w czasopiśmie „Circulation”.

Zmiana widoczna już w pierwszych minutach

W badaniu, które opisuje ABC News, porównano dane o aktywności fizycznej 15 tys. dorosłych osób. Na podstawie zebranych informacji stworzono teoretyczny model matematyczny, ukazujący wpływ zmiany jednego typu zachowania na poziom ciśnienia krwi. Przykładowa zmiana nawyku dotyczyła m.in. skrócenia czasu snu lub aktywności siedzącej i wykonania krótkiego, ale intensywnego treningu. Uczestnicy badania wybierali m.in. bieganie lub jazdę na rowerze. Wyniki badania pokazały, że intensywny – nawet najkrótszy – wysiłek powodował niewielki spadek ciśnienia krwi. Zmiana była widoczna niezależnie od tego, jaki był przeciętny poziom aktywności fizycznej uczestnika badania.

Mierzalne efekty poprawy ciśnienia krwi

Jak wyjaśnili autorzy projektu, mierzalne efekty obniżenia ciśnienia krwi były widoczne już w trakcie pierwszych pięciu minut aktywności fizycznej. Zmianę zauważono zarówno w przypadku ciśnienia rozkurczowego, jak i skurczowego. Warto również podkreślić, że uczestnicy badania nie musieli zmieniać wybranej, codziennej czynności na klasyczne ćwiczenia gimnastyczne. „Zamiennikiem” mogło być np. szybkie wchodzenie po schodach lub taniec.

Czytaj więcej

Trening o właściwej porze może zmniejszać ryzyko nowotworu. O której najlepiej ćwiczyć?

Pozytywny wpływ na poziom ciśnienia krwi okazał się jeszcze większy, gdy zmiana zachowania dotyczyła okresu ok. 30 minut. Jak podkreślono w badaniu, w tym wypadku zmiany były „potencjalnie wystarczające”, aby obniżyć ryzyko chorób serca lub udaru.

Od czego zacząć zmianę?

Autorzy badania zauważają, że większość ekspertów medycznych zaleca określoną, codzienną rutynę ustrukturyzowanych ćwiczeń. Nie każdy ma jednak wiedzę, czas i możliwości, aby samodzielnie ułożyć tygodniowy trening. Dobrym punktem wyjścia mogą być małe, ale konsekwentne zmiany zachowania – mowa m.in. o skróceniu czasu długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej (praca, odpoczynek).

Czytaj więcej

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko tych chorób? Nowe wyniki badań

- W przypadku osób, które nie są w stanie podjąć ustrukturyzowanych ćwiczeń w dłuższej perspektywie, bardzo dobrze byłoby, gdyby mogły włączyć do swojego planu jakąś przypadkową aktywność o większej intensywności – wyjaśnia dla ABC News współautor badania profesor Emmanuel Stamatakis z Uniwersytetu w Sydney. Jak podkreśla ekspert, pozytywny wpływ na ciśnienie krwi ma nawet krótki, codzienny wysiłek, który podniesie tętno.

Czy pora wykonywania ćwiczeń wpływa na ich efektywność?

W 2023 roku w czasopiśmie medycznym „Obesity” opublikowano wyniki badań dotyczących skuteczności ćwiczeń wykonywanych o różnych porach dnia. W badaniu dokonano analizy aktywności fizycznej i nawyków żywieniowych 5 tys. mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Wyniki raportu okazały się niejednoznaczne, ale pokazały kilka ciekawych trendów. Zauważono m.in., że osoby ćwiczące w godzinach porannych (od godz. 7 do godz. 9) miały niższe BMI niż uczestnicy badania ćwiczący w godzinach wieczornych. Grupa wybierająca poranne ćwiczenia posiadała również lepsze nawyki żywieniowe. Finalne rezultaty badania potwierdziły także dobroczynny wpływ ćwiczeń na wszystkich uczestników projektu, niezależnie od wieku i preferowanej pory aktywności fizycznej. Autorzy raportu zdecydowali o dalszej kontynuacji badań podkreślając, że czas aktywności powinien być przede wszystkim dostosowany do indywidualnego harmonogramu dnia.

Badanie dotyczące wpływu krótkich, ale intensywnych ćwiczeń na poziom ciśnienia krwi, opublikowano 6 listopada w czasopiśmie „Circulation”.

Zmiana widoczna już w pierwszych minutach

Pozostało 96% artykułu
Zdrowie
Mniej cukru w dzieciństwie ogranicza ryzyko poważnych chorób w dorosłości. Nowe wyniki badań
Zdrowie
Trening o właściwej porze może zmniejszać ryzyko nowotworu. O której najlepiej ćwiczyć?
Zdrowie
Tłuszcz pod skórą jest w porządku - pod jednym warunkiem. Naukowcy zbadali temat
Zdrowie
Telefony komórkowe mają negatywny wpływ na kondycję serca. Wyniki badania
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Zdrowie
Zaskakująca różnica między pokoleniem Z i boomersami. Wyniki nietypowego badania
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje