Dieta niskocukrowa matki w okresie ciąży oraz ograniczenie spożycia cukru przez dziecko we wczesnym okresie życia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 35 proc. i na nadciśnienie tętnicze o 20 proc. Zdaniem naukowców pierwsze 1000 dni od momentu poczęcia ma ogromny wpływ na przyszłe zdrowie człowieka, a także na jego skłonności do sięgania po słodycze przez całe życie.
Naukowcy wykorzystali do badań „naturalny eksperyment”
W styczniu 1940 roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono reglamentację żywności, aby umożliwić jej sprawiedliwy podział w okresie wojennych niedoborów. Reglamentacja dotyczyła m.in. mięsa, sera oraz cukru. Zakończono ją we wrześniu 1953 roku. Od tego momentu średnie dzienne spożycie cukru przez osobę dorosłą wzrosło niemal natychmiast, z około 40 gramów do 80 gramów. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zdrowia około 60 tys. osób przed i po zakończeniu reglamentacji, opierając się na danych z UK Biobank. Jest to duża baza danych biomedycznych oraz źródło długoterminowych badań. Osoby uwzględnione w badaniu urodziły się między październikiem 1951 roku a marcem 1956 roku. Na podstawie analizy danych, badaczom udało się określić skutki tak dużego wzrostu spożycia cukru.
Tadeja Gracner z University of Southern California i główna autorka badania przyznała, że racjonowanie cukru stworzyło interesujący naturalny eksperyment. Jakie były jego wyniki? Naukowcy przyjrzeli się zdrowiu osób urodzonych w trakcie reglamentacji żywności i tych urodzonych wkrótce po jej zakończeniu. Obie grupy przeżyły te same zmiany społeczne, ale różniło ich spożycie cukru w ciągu pierwszego tysiąca dni od momentu poczęcia. Analiza przeprowadzona przez zespół naukowców wykazała, że u osób z pierwszej grupy ryzyko otyłości zostało zmniejszone o 30 proc. Poza tym, jak zostało już wspomniane, ograniczenie spożycia cukru we wczesnym okresie życia zmniejszyło ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Przyczyniło się też do opóźnienia wystąpienia tych chorób, odpowiednio o 4 i o 2 lata.
Czytaj więcej
Witamina D wchłania się przez skórę. Jednak dzisiejszy tryb życia, używanie kremów z filtrem czy chociażby zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że nie otrzymujemy odpowiedniej dawki promieniowania UV. Niedobory mogą natomiast negatywnie wpływać na zdrowie.
Dieta matki w ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka
Badacze doszli do wniosku, że dieta niskocukrowa zapewnia dziecku najwięcej korzyści zdrowotnych, gdy jest stosowana już od momentu poczęcia i obejmuje okres odstawiania od piersi oraz przechodzenia na pokarmy stałe. Dieta matki w czasie ciąży ma zatem duże znaczenie. Samo racjonowanie cukru w okresie życia płodowego odpowiadało za około jedną trzecią redukcji ryzyka. Tymczasem autorzy badania twierdzą, że w Stanach Zjednoczonych kobiety w ciąży i karmiące piersią spożywają ponad trzykrotnie więcej zalecanej ilości dodanego cukru, średnio przekraczając 80 gramów dziennie. Wytyczne żywieniowe dla Amerykanów na lata 2020–2025 wydane przez Departament Rolnictwa oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych zakładają, aby osoby w wieku 2 lat i starsze ograniczyły dzienne spożycie dodanego cukru do mniej niż 10 proc. całkowitej liczby kalorii. Podobne zalecenia podaje WHO. Oznacza to, że przy dziennym spożyciu 2000 kcal, cukier powinien stanowić do 200 kcal, co odpowiada około 50 g.