2 nowe czynniki
Twórcy raportu o nazwie Women, Business and the Law 2024 przeanalizowali sytuację ekonomiczną w 190 krajach i po raz pierwszy wzięli pod uwagę 2 czynniki, które nie występowały w dotychczasowych 9 edycjach badania: bezpieczeństwo oraz możliwość opieki nad dzieckiem. Pozostałe parametry uwzględnione w analizie to: mobilność, miejsce pracy, wysokość pensji, małżeństwo, rodzicielstwo, majątek, przedsiębiorczość, emerytura.
Powyższe parametry zostały analizowane w oparciu o trzy filary: (1) instytucje i uwarunkowania prawne, (2) struktury wspierające, takie jak polityka, dostęp do usług, danych, wymiaru sprawiedliwości, oraz (3) opinie ekspertów na temat praw kobiet w praktyce w obrębie omawianych obszarów. Polska zdobyła kolejno 82.5, 67.5 oraz 61.9 punktów na 100 w każdej z powyższych kategorii. Dla porównania, otwierająca stawkę Belgia osiągnęła wynik 90, 69.2 oraz 90 w poszczególnych obszarach. Na końcu tabeli znajdują się takie kraje jak Iran, Jemen i Gaza, w których te wskaźniki wynoszą poniżej 30 punktów.
1$ dla mężczyzny = 77 centów dla kobiety
Autorzy raportu podkreślają, że kwestie opieki nad dziećmi oraz bezpieczeństwa mają zasadniczy wpływ na aktywność kobiet na rynku pracy oraz podejmowanie przez nie działalności zawodowej. Gdy proponowane wynagrodzenie jest niewspółmierne do kosztów opieki nad dziećmi, kobiety rezygnują z podjęcia pracy. Podobnie dzieje się, gdy doświadczana przemoc fizyczna odbiera im poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
Jednak nawet przy uwzględnieniu dwóch nowych czynników ustalono, że kobiety średnio korzystają z 64% ochrony prawnej przysługującej mężczyznom. Przed otrzymaniem wyników badań ten wskaźnik szacowano na 77%. W dalszej części raportu podano, że na każdy dolar zarobiony przez mężczyznę przypada 77 centów wypłacanych kobiecie. Wprawdzie w 95 krajach biorących udział w badaniu wprowadzono politykę wyrównywania płac, to zaledwie w 35 z nich podjęto konkretne działania w tym zakresie.
Niewystarczające standardy opieki
Większość badanych rynków nie wypada korzystnie w kwestii przepisów dotyczących opieki nad dziećmi. Kobiety wykonują średnio 2,4 godziny dziennie więcej nieodpłatnej pracy związanej z opieką niż mężczyźni. Autorzy badania podają, że rozwiązanie tej kwestii doprowadziłoby do wzrostu udziału kobiet w rynku pracy o 1%. W raporcie wskazano, że mniej niż połowa krajów zapewnia wsparcie finansowe lub ulgi podatkowe dla rodziców małych dzieci. Ponadto mniej niż jedna trzecia posiada standardy opieki, które mogłyby zapewnić wystarczający poziom bezpieczeństwa rodzinom, w których opiekunowie powracają do obowiązków zawodowych.