Majątek 61-letniej wdowy po zmarłym w 2011 roku założycielu firmy Apple, „Forbes” szacuje na 15,4 miliardy dolarów. Laurene Powell Jobs odziedziczyła fortunę po mężu, jednak sama pozostaje aktywna zawodowo. Jako założycielka i prezeska firmy Emerson Collective, zajmuje się inwestycjami w działania wybranych przedsiębiorstw, a także edukacją w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii oraz sprawiedliwości ekologicznej i zdrowia.
Absolwentka ekonomii i nauk politycznych na Uniwersytecie w Pensylwanii, a także studiów MBA w Stanford Graduate School of Business nie zamierza jednak przekazać swojej fortuny dzieciom. – Odziedziczyłam majątek po mężu. Jednak Steve nigdy nie był zainteresowany pomnażaniem bogactwa. Dla uczczenia jego pamięci i uszanowania jego ciężkiej pracy poświęciłam moje życie na zrobienie wszystkiego, co w mojej mocy, aby w jak najbardziej zrównoważony i sprawiedliwy sposób rozdysponować majątek, wspierając przy tym jednostki i społeczności, które najbardziej potrzebują pomocy – zadeklarowała w wywiadzie dla „The New York Times” w lutym 2020 roku, wyraźnie akcentując, że troje dorosłych dzieci pary – 33-letni Reed, młodsza o cztery lata Erin oraz 26-letnia Eve – nie odziedziczy rodzinnego majątku.
Podobne zasady wyznają inne zamożne gwiazdy Hollywood, wychodząc z założenia, że przedstawiciele młodszego pokolenia muszą na własny dobrobyt zarobić samodzielnie. Kto jeszcze deklaruje brak chęci przekazania majątku swojemu potomstwu?
Czytaj więcej
Wśród 10 najbogatszych kobiet świata najmniej zamożna dysponuje majątkiem w wysokości 29 miliardów dolarów. Czym się zajmują dziedziczki imponujących fortun i czyje nazwisko znajduje się na szczycie zestawienia?
MacKenzie Scott: będę rozdawać majątek tak, by sejf pozostał pusty
Po sfinalizowanym w 2019 roku rozwodzie z założycielem firmy Amazon, Jeffem Bezosem, MacKenzie Scott, której majątek „Forbes” szacuje na 30,8 miliarda dolarów, obiecała przeznaczyć fortunę na wybrane przez siebie cele charytatywne. Znana z działalności filantropijnej 54-latka, zgodnie z zapowiedzią, regularnie dystrybuuje swój majątek, o czym na bieżąco informuje za pośrednictwem strony internetowej Yield Giving. Z aktualnych danych dostępnych na platformie wynika, że dotychczas przekazała 19,2 miliardy dolarów na poczet 2450 organizacji, które złożyły wnioski w konkursie o finansowanie. Wśród darowizn pojawiły się i takie wpłaty, o których sami obdarowani dowiadywali się w chwili otrzymania przelewu.