Tania Tetlow - pierwsza w historii kobieta stanęła na czele jezuickiego uniwersytetu Fordham

W 182-letniej historii uczelni zlokalizowanej w centrum nowojorskiego Bronxu nie było dotychczas kobiety piastującej stanowisko rektora.

Publikacja: 05.02.2024 19:02

Tania Tetlow przejęła schedę po wielebnym Joseph M. McShane, którego kadencja po 19 latach dobiegła

Tania Tetlow przejęła schedę po wielebnym Joseph M. McShane, którego kadencja po 19 latach dobiegła końca.

Foto: Adobe Stock

Co więcej, nie zdarzyło się to nigdy osobie, nie będącej księdzem. Ona sama ma już na swoim koncie podobne osiągnięcie. Kim jest Tania Tetlow i jakim drużynom sportowym kibicuje w czasie wolnym od obowiązków zawodowych?

Najpierw Loyola, teraz Fordham

Z wykształcenia prawniczka i professor prawa, w przeszłości pełniła funkcję rektora Uniwersytetu Loyola w Nowym Orleanie, stając się tym samym pierwszą kobietą w historii również i tej uczelni piastującą kierownicze stanowisko.

Tetlow przejęła schedę po wielebnym Joseph M. McShane, którego kadencja po 19 latach dobiegła końca. Władze uczelni poszukiwały leadera równie charyzmatycznego i wiernego wartościom jezuickim, jednak z nową energią i pomysłami. Wybór padł na mającą już doświadczenie w podobnej roli Tanię Tetlow.

Kiedy w 2018 roku przejmowała stanowisko rektora Uniwersytetu Loyola, uczelnia borykała się z gigantycznymi problemami finansowymi. Nie martwiono się wówczas tym, że kobieta nie będąca księdzem staje na czele zdominowanego przez mężczyzn zespołu. Oczekiwano szybkich rozwiązań, które pomogą przezwyciężyć kryzys i ocalić dobre imię uniwersytetu – Nasza przyszłość była wówczas bardzo niepewna i to właśnie Tania Tetlow przyczyniła się do istotnych zmian w zarządzaniu instytucją – przyznaje cytowany przez New York Times Robért LeBlanc, przewodniczący rady nadzorczej Loyola – Obecnie uczelnia rozkwita i sądzę, że nie byłoby to możliwe bez jej pomocy – dodaje.

Umiejętność budowania relacji

Również obecna praca dostarcza pani rektor wielu powodów do radości, ponieważ pozwala sprawnie łączyć obowiązki zawodowe z aktywnościami wykraczającymi poza standardowe zadania kierownika uczelni: wiernie kibicuje studentom podczas zawodów koszykarskich, z uśmiechem daje się porwać do tańca Ramsesowi – gigantycznej maskotce uniwersytetu Fordham, śpiewa w chórze uniwersyteckim, a także występuje solo przed ważnymi meczami drużyny Yankees, wykonując hymn narodowy – Tania ma niesamowitą umiejętność budowania relacji ze studentami zarówno na terenie uczelni, podczas zajęć, jak i w czasie wolnym, kiedy nadal aktywnie uczestniczy w życiu społeczności akademickiej – zauważa Armando Nuñez, prezes zarządu uniwersytetu Fordham.

Przed rozpoczęciem kariery uniwersyteckiej, Tetlow pracowała między innymi jako prokurator generalny w stanie Luizjana, zajmując się sprawami morderców, dealerów narkotyków czy podpalaczy – Sprawiała, że źli ludzi lądowali za kratkami – przyznaje jeden ze współpracujących z nią agentów FBI, Lon Boudreaux – była bardzo zaangażowana w swoje obowiązki i wykazywała się przy tym nieprzeciętną intuicją – dodaje.

To właśnie intuicja i umiejętność dostrzegania detali pozwoliły jej uchronić przed więzieniem człowieka, któremu groziło 10 lat pozbawienia wolności. Mimo że wyrok był już prawie przesądzony, jedna, z pozoru błaha uwaga ze strony śledczego, wzbudziła obawy i niepewność ze strony ówczesnej prokurator generalnej, która postanowiła zgłębić tę kwestię i przekierować ją do dalszej analizy. Oskarżony okazał się niewinny, a ciążące nad nim zarzuty wycofano.

Postawić kropkę

I choć Tetlow przynaje, że to właśnie z tej sprawy jest w swoim zawodowym życiu najbardziej dumna, jednocześnie to wydarzenie skłoniło ją do podjęcia decyzji o zmianie pracy. – Jeśli jeden błąd może przesądzić o tym, czy ktoś trafi do więzienia, to czuję, że w tym miejscu muszę postawić kropkę – przyznała. Rezygnacja z funkcji prokuratora generalnego otworzyła drzwi do kariery akademickiej, którą Tetlow prowadzi z sukcesem od 2015 roku.

Obecna rektor uniwersytetu Fordham aktywnie relacjonuje ciekawostki ze swojego życia za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jedno z umieszczonych przez nią zdjęć prezentuje portrety jej 32 poprzedników zawieszone w hallu uczelni. – To prawdziwy zaszczyt znaleźć się w tym gronie – brzmi komentarz pod zdjęciem. Wygląda na to, że na tej ścianie brakuje jeszcze jednego portretu.

Źródła:

https://www.nytimes.com

https://www.fordham.edu

Co więcej, nie zdarzyło się to nigdy osobie, nie będącej księdzem. Ona sama ma już na swoim koncie podobne osiągnięcie. Kim jest Tania Tetlow i jakim drużynom sportowym kibicuje w czasie wolnym od obowiązków zawodowych?

Najpierw Loyola, teraz Fordham

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Jak Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga pomaga wojennym ofiarom przemocy seksualnej?
Jej historia
Cindy Crawford o sobie: Nie lubię określenia „byłam modelką”
Jej historia
Eva Herzigová przekonuje: Z wiekiem stajesz się potężniejsza
Jej historia
Urodzona w więzieniu przyszła pani mecenas: kto jej pomógł w drodze na Harvard?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Jej historia
Życie Księżniczki Stefanii z Monako to gotowy materiał na film: melodramat z happy endem?