Jeden robi różnicę. Oscar dla "Barbie" to historyczne osiągnięcie Billie Eilish

Billie Eilish przechodzi do historii jako najmłodsza zdobywczyni dwóch Oscarów. Lista jej osiągnięć imponuje.

Publikacja: 13.03.2024 11:29

Billie Eilish w imponującym tempie rozwija karierę.

Billie Eilish w imponującym tempie rozwija karierę.

Foto: PAP/EPA

Choć Oscarowa noc zdecydowanie należała do twórców Oppenheimera, którzy odebrali w sumie 7 statuetek, pozostawiając w tle główną konkurencję w postaci Barbie, to jednak ta jedyna nagroda dla filmu wyreżyserowanego przez Gretę Gerwig przyczyniła się do historycznego osiągnięcia Billie Eilish. 22-letnia wokalistka jest najmłodszą w historii plebiscytu osobą, która ma na swoim koncie dwa Oscary. Za co nagrodzono ją w przeszłości i jak zareagowała na tegoroczne wyróżnienie?

Dać sobie czas

– Nie rób tego dla innych, nie rób tego dla pieniędzy czy dla sławy. Jeśli kochasz muzykę, to po prostu twórz ją z pasją. Rób to co kochasz, abyś mógł być z siebie dumny – odpowiedziała Billie Eilish zapytana, co poradziłaby młodym ludziom, którzy pragną osiągnąć sukces taki jak ona.

Dzierżąc zdobytą chwilę wcześniej statuetkę Oscara, rozmawiała z dziennikarzami podczas konferencji prasowej, wspominając rozterki, z jakimi borykała się w wieku 12 lat. – Wypłakiwałam oczy, oglądając musical Matylda i powtarzając sobie, że ja nie mam szans niczego w życiu osiągnąć. Sądziłam, że nie zrobię kariery, ponieważ nie gram w tym musicalu. Chciałabym więc poradzić wszystkim młodym ludziom, którzy marzą o karierze muzycznej, aby dali sobie czas, bo wszystko jeszcze przed nimi. Jeśli teraz nie wiecie co dokładnie chcecie robić w życiu, poczekajcie. Odpowiedzi przyjdą same, zobaczycie – dodała.

Czytaj więcej

Billie Eilish: Będąc bardzo młodą osobą, wiodłam już bardzo dorosłe życie

Nie tylko Oscar

Ona sama rozwinęła swoją karierę w imponującym tempie, właśnie otrzymując drugiego w swoim życiu Oscara. W duecie z bratem, Finneas’em O'Connell’em zdobyła nagrodę za najlepszą piosenkę oryginalną do filmu Barbie. To nie pierwsze ważne wyróżnienie dla nastrojowej ballady, „What Was I Made For?” Kilka tygodni wcześniej, wokalistka wraz z bratem otrzymała nagrody Grammy za piosenkę roku oraz za najlepszy utwór stworzony na potrzeby filmu, serialu lub gry wideo.

Z kolei w 2022 roku ten sam duet triumfował za sprawą piosenki „No Time to Die” do filmu o przygodach James’a Bonda pod tym samym tytułem. Billie Eilish, dołączając do takich gwiazd jak Adele czy Madonna, była najmłodszą osobą, która skomponowała i wykonała utwór do filmu o agencie 007. – To szaleństwo – mówiła wówczas w wywiadzie dla magazynu „Vogue” – To ogromny zaszczyt dla mnie i mojego brata. Czasem mam obawę, że to wszystko jest tylko snem, że lada moment obudzę się i okaże się, że znów mam jedenaście lat – wyznała.

Czytaj więcej

Oscary 2024. Gwiazdy na czerwonym dywanie - królestwo black&white

Utalentowany duet

Owocna współpraca artystyczna z bratem rozpoczęła się w 2015 roku, kiedy niespełna 14-letnia Billie napisała pierwsze piosenki dla Finneasa, który już wtedy miał swój własny zespół Slightlys. Nagrane wspólnie dwa pierwsze utwory, „She's Broken” i „Fingers Crossed” zostały umieszczone na platformach streamingowych z ciekawości. Opracowany oryginalnie dla zespołu Slightlys utwór „Ocean Eyes” został ostatecznie odstąpiony nastoletniej wokalistce, ponieważ Finneas poczuł, że lepiej pasuje do jej możliwości wokalnych. Gdy i ten utwór trafił do sieci, w ciągu dwóch tygodni odsłuchano go kilkaset tysięcy razy, a manager zespołu Slightlys, Danny Rukasin, dostrzegając potencjał siostry swojego podopiecznego, pomógł jej w przygotowaniach do podpisania jej pierwszego kontraktu. W ramach kompleksowej opieki nad młodą artystką zapewniono jej nie tylko wsparcie w działalności muzycznej, ale i kontakt ze stylistami Chanel, którzy od tego czasu dbają o jej wizerunek sceniczny.

W kolejnych latach kariera utalentowanej artystki nabierała tempa, a podczas 62 gali rozdania nagród Grammy w 2020 roku, jako najmłodsza osoba w historii plebiscytu, została zwyciężczynią w czterech głównych kategoriach: Najlepszy Nowy Artysta, Nagranie Roku, Piosenka Roku oraz Album Roku.

Chanel i czerwona zapinka

Występując na tegorocznej oscarowej gali, Billie Eilish pozostała wierna swojej ulubionej stylistyce. Podczas gdy wiele artystek zdecydowało się na odważne kreacje i ciasno opinające sylwetki gorsety, charyzmatyczna 22-latka postawiła na klasykę: czarna marynarka, zapięta na ostatni guzik biała koszula oraz tweedowa spódnica Chanel doskonale prezentowały się w świetle reflektorów podczas odbierania nagrody. Całości dopełniła czerwona zapinka na klapie marynarki, symbolizująca apel o zakończenie konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy. O ile zwycięska piosenka dotyczy kryzysu tożsamościowego tytułowej Barbie, o tyle autorka utworu w kreowaniu swojego wizerunku scenicznego oraz wyrażaniu własnych poglądów pozostaje konsekwentna i wierna swoim zasadom.

Źródła:

https://edition.cnn.com/
https://www.vogue.com/

Choć Oscarowa noc zdecydowanie należała do twórców Oppenheimera, którzy odebrali w sumie 7 statuetek, pozostawiając w tle główną konkurencję w postaci Barbie, to jednak ta jedyna nagroda dla filmu wyreżyserowanego przez Gretę Gerwig przyczyniła się do historycznego osiągnięcia Billie Eilish. 22-letnia wokalistka jest najmłodszą w historii plebiscytu osobą, która ma na swoim koncie dwa Oscary. Za co nagrodzono ją w przeszłości i jak zareagowała na tegoroczne wyróżnienie?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Katarzyna Kuczyńska-Budka – prezydentka Gliwic. Dla miasta poświęciłaby karierę męża
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Jej historia
Jane Fonda: mogę być aresztowana co tydzień
Jej historia
Agata Wojda, pierwsza w historii prezydentka Kielc: Ja nie zapraszam ludzi do siebie, tylko idę tam, gdzie oni są
Jej historia
Irena Gut-Opdyke. Historia kobiety, która brawurowo ratowała ludzkie życie
Jej historia
Victoria Beckham: W piątą dekadę życia wkraczam na wysokich obcasach