Najmłodsza z sióstr Kardashian, 26-letnia Kylie Jenner, wyznała, że po ubiegłorocznym Tygodniu Mody w Paryżu otrzymała mnóstwo negatywnych komentarzy związanych ze swoim wyglądem. Intencjonalnie nałożyła wtedy bardzo naturalny makijaż, w odpowiedzi na wcześniejsze zarzuty ze strony internautów o stosowanie nadmiaru kosmetyków, sprawiających, że rzekomo dodaje sobie lat. Również i ta strategia spotkała się z negatywnym odbiorem i uwagami, że lekki, prawie niedostrzegalny makijaż nie jest dostosowany do okazji. – Nieustannie słyszę okropne rzeczy na swój temat – wyznała w rozmowie z siostrą Kendall. – Po ponad dekadzie otrzymywania tak krytycznych komentarzy staje się to nie do zniesienia – dodała, wyliczając, że internauci nie szczędzą jej przykrych komentarzy odkąd skończyła 13 lat.
Choć przyznała, że od wielu miesięcy próbuje przywrócić swojej twarzy naturalny wygląd, pozbywając się części wypełniaczy, na jakie zdecydowała się w przeszłości, jej uroda nadal stanowi obiekt krytyki i zdaniem celebrytki ta sytuacja nie ulegnie zmianie ze względu na poziom rozpoznawalności jej oraz jej rodziny na świecie. – Ludzie myślą, że mogą powiedzieć na nasz temat wszystko i że jesteśmy pozbawieni uczuć. Tym sposobem nie ma żadnych zasad co do komentowania naszego wyglądu. Wszyscy członkowie naszej rodziny są wręcz zdehumanizowani – odpowiedziała jej siostra.
W jaki sposób nieustanna krytyka wpływa na samoocenę młodych ludzi i czy można bronić się przed jej niszczycielskim wpływem? Te zagadnienia w komentarzu dla kobieta.rp.pl porusza Joanna Wiśniewska, psychoterapeuta młodzieży i dorosłych.
Czytaj więcej
Ma burzę brązowych loków, olśniewający uśmiech, jest architektką i mamą. Właśnie została Miss Nie...
Podatność na ocenę i krytykę
Narażona na niepochlebne oceny ze strony internautów już jako trzynastolatka, najmłodsza z sióstr Kardashian-Jenner, znajdowała się wówczas w trudnym momencie rozwoju, gdy uwaga młodej osoby skupia się głównie na własnym wyglądzie, a każdy krytyczny komentarz może doprowadzić do zachwiania wiary w siebie. – W okresie nastoletnim, związanym z dojrzewaniem, dorastaniem, budowaniem swojej odrębności, w organizmie młodego człowieka zachodzą bardzo intensywne zmiany, co sprawia, że jego uwaga koncentruje się głównie na własnym wyglądzie, a na pierwszy plan wysuwają się opinie wyrażane przez inne osoby. Dorastanie to bardzo trudny czas, gdy struktura osobowości nie jest jeszcze ukształtowana. Kształtuje się również światopogląd, następuje sprawdzanie swojej pozycji w świecie społecznym, a pojawiające się aspiracje mogą czasami przekraczać możliwości – wyjaśnia Joanna Wiśniewska.