Kylie Jenner ofiarą destrukcyjnej krytyki: Staje się to nie do zniesienia

W jednym z odcinków „The Kardashians” Kylie Jenner wybuchła płaczem na myśl o krytyce kierowanej pod jej adresem od 10 lat. – To cud, że zachowałam pewność siebie – mówi. Jak ocena innych może naruszyć wiarę we własne możliwości? Psycholog wyjaśnia.

Publikacja: 28.06.2024 10:00

26-letnia Kylie Jenner od wielu miesięcy próbuje przywrócić swojej twarzy naturalny wygląd, pozbywaj

26-letnia Kylie Jenner od wielu miesięcy próbuje przywrócić swojej twarzy naturalny wygląd, pozbywając się części wypełniaczy, na jakie zdecydowała się w przeszłości.

Foto: PAP/PA

Najmłodsza z sióstr Kardashian, 26-letnia Kylie Jenner, wyznała, że po ubiegłorocznym Tygodniu Mody w Paryżu otrzymała mnóstwo negatywnych komentarzy związanych ze swoim wyglądem. Intencjonalnie nałożyła wtedy bardzo naturalny makijaż, w odpowiedzi na wcześniejsze zarzuty ze strony internautów o stosowanie nadmiaru kosmetyków, sprawiających, że rzekomo dodaje sobie lat. Również i ta strategia spotkała się z negatywnym odbiorem i uwagami, że lekki, prawie niedostrzegalny makijaż nie jest dostosowany do okazji. – Nieustannie słyszę okropne rzeczy na swój temat – wyznała w rozmowie z siostrą Kendall. – Po ponad dekadzie otrzymywania tak krytycznych komentarzy staje się to nie do zniesienia – dodała, wyliczając, że internauci nie szczędzą jej przykrych komentarzy odkąd skończyła 13 lat.

Choć przyznała, że od wielu miesięcy próbuje przywrócić swojej twarzy naturalny wygląd, pozbywając się części wypełniaczy, na jakie zdecydowała się w przeszłości, jej uroda nadal stanowi obiekt krytyki i zdaniem celebrytki ta sytuacja nie ulegnie zmianie ze względu na poziom rozpoznawalności jej oraz jej rodziny na świecie. – Ludzie myślą, że mogą powiedzieć na nasz temat wszystko i że jesteśmy pozbawieni uczuć. Tym sposobem nie ma żadnych zasad co do komentowania naszego wyglądu. Wszyscy członkowie naszej rodziny są wręcz zdehumanizowani – odpowiedziała jej siostra.

W jaki sposób nieustanna krytyka wpływa na samoocenę młodych ludzi i czy można bronić się przed jej niszczycielskim wpływem? Te zagadnienia w komentarzu dla kobieta.rp.pl porusza Joanna Wiśniewska, psychoterapeuta młodzieży i dorosłych.

Czytaj więcej

39-letnia Miss Niemiec 2024 i organizatorzy konkursu mierzą się z falą hejtu. "Nie zasługuje na tytuł"

Podatność na ocenę i krytykę

Narażona na niepochlebne oceny ze strony internautów już jako trzynastolatka, najmłodsza z sióstr Kardashian-Jenner, znajdowała się wówczas w trudnym momencie rozwoju, gdy uwaga młodej osoby skupia się głównie na własnym wyglądzie, a każdy krytyczny komentarz może doprowadzić do zachwiania wiary w siebie. – W okresie nastoletnim, związanym z dojrzewaniem, dorastaniem, budowaniem swojej odrębności, w organizmie młodego człowieka zachodzą bardzo intensywne zmiany, co sprawia, że jego uwaga koncentruje się głównie na własnym wyglądzie, a na pierwszy plan wysuwają się opinie wyrażane przez inne osoby. Dorastanie to bardzo trudny czas, gdy struktura osobowości nie jest jeszcze ukształtowana. Kształtuje się również światopogląd, następuje sprawdzanie swojej pozycji w świecie społecznym, a pojawiające się aspiracje mogą czasami przekraczać możliwości – wyjaśnia Joanna Wiśniewska.

Wprawdzie umiejętność radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi zależy od charakteru i odporności danej osoby, to jednak powtarzająca się krytyka i okazywanie młodym ludziom dezaprobaty czy braku akceptacji co do ich wyglądu, doboru stroju czy zachowania w danej sytuacji mogą mieć przykre konsekwencje i rzutować na samoocenę nastolatka. – Każdy człowiek jest inny i niepowtarzalny. Podobnie jak dorośli różnie radzą sobie z trudnościami, tak i młode osoby w niektórych sytuacjach mogą reagować wyjątkowo adaptacyjnie, a w innych nie radzić sobie w ogóle. W okresie nastoletnim, w obawie przed odrzuceniem, dominuje postawa konformistyczna, co sprawia, że najważniejsze stają się te wartości, zasady, poglądy i przekonania, które są wyznawane przez grupę rówieśniczą. Młody człowiek definiuje swoją tożsamość kierując się informacjami, jakie płyną do niego ze świata zewnętrznego, a w dobie rozwoju technologicznego przepływ informacji jest tak zalewający i powszechnie dostępny, że rodzi to dodatkowe obciążenia w przetwarzaniu napływających bodźców. W takim kontekście młode osoby stają się szczególnie wrażliwe na ocenę i krytykę – zauważa psycholog.

Destrukcyjna krytyka

Łatwy dostęp do nowoczesnych technologii sprawia, że możliwość umieszczania nieprzychylnych komentarzy w wirtualnym świecie staje się powszechna, a chętnych do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat innych osób nie brakuje. – Młodzi ludzie chłoną takie uwagi, a gdy nie pasują do danego wzorca, rodzi się w nich poczucie nieadekwatności. Postrzeganie własnego ciała staje się zaburzone. Niestety coraz częściej stosowana destrukcyjna krytyka, oparta na wyśmiewaniu, negatywnym etykietowaniu, również przez osoby dorosłe w przestrzeni publicznej, jest dla nich wzorcem funkcjonowania społecznego, co stanowi jedną z przyczyn zaburzeń lękowych, trudności w autoprezentacji, braku samoakceptacji oraz zaburzeń odżywiania – wymienia psycholog.

Gdy nieprzychylne komentarze nasilają się, warto wypracować mechanizmy, które pozwolą chronić się przed ich niszczycielskim wpływem. – Publiczne okazywanie sympatii traktujemy jako dowód otrzymywanego wsparcia i potwierdzenie własnej wartości. Osoby młode są na to szczególnie wrażliwe, a negatywne wydarzenia mają duży wpływ na ich emocje, myśli i zachowanie. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera konfrontowanie się z negatywnym komentarzem wyrażonym na nasz temat w przestrzeni publicznej. W poradzeniu sobie z własną negatywną reakcją emocjonalną kluczowe jest zrozumienie, z jakiego powodu dana osoba dopuszcza się wyrażenia swojej opinii w sposób raniący i krzywdzący. Warto się zastanowić, jaki efekt chce tym osiągnąć. Jeśli zareagujemy na skierowaną pod naszym adresem krytykę, jakie to będzie mieć dla nas znaczenie i czy wyrażając swój sprzeciw, zrobimy to w sposób rozważny. Warto pamiętać, że w odwecie możemy również kogoś urazić i skrzywdzić – zastrzega Joanna Wiśniewska.

Czytaj więcej

Scarlett Johansson zrezygnowała z mediów społecznościowych. Miała ważny powód

Gdy empatia nie wystarcza

Wprawdzie w podobnych sytuacjach psycholog zaleca rozwagę i empatię, to jednak, gdy krytyka przekształca się w nękanie, a osoba pozwalająca sobie na wyrażanie własnego zdania nie zaprzestaje mimo podejmowanych interwencji, warto sięgnąć po pomoc. – Dzieląc się własną opinią w odpowiedzi na krytykę pomocne może być empatyczne podejście i asertywność. Empatia to zdolność wczuwania się w świat współrozmówcy, spojrzenie na wydarzenia z perspektywy drugiej osoby. Negatywna ocena jest nieodłączną częścią naszego życia i to całkowicie naturalne, że jako ludzie mamy zarówno mocne i słabe strony. Jeśli jednak z tego powodu odczuwa się zagrożenie, a krytyka przyjmuje postać nękania i poniżania, jest świadomą formą zadania bólu i cierpienia, należy zgłosić się po pomoc, ponieważ długofalowe narażanie się na tak trudną sytuację może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Pomoc psychiatryczna, psychologiczna lub psychoterapeutyczna w takich sytuacjach jest źródłem wsparcia dla młodej osoby, ponieważ pozwala odbudować poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad swoim życiem – zastrzega psycholog.

Rozterki, z jakimi od lat mierzy się Kylie Jenner, wynikają też z nieustannych porównań, którym jest poddawana na skutek popularności całej rodziny i atrakcyjnych sióstr ocenianych przez widzów na całym świecie głównie przez pryzmat swojej urody. – Porównywanie zawsze odbywa się kosztem innej osoby i nawet jeśli w zamyśle intencją jest motywowanie do modulowania czyichś zachowań, przynosi to odwrotny skutek, ból, oddalenie i dystans. Konsekwencją porównywania może być obniżenie poczucia własnej wartości, a także wrogie i zawistne impulsy odczuwane jako niechęć do rodzeństwa, z którym jest się zestawianym – zauważa psycholog.

Choć sceptycy mogą zarzucać rodzinie Kardashian-Jenner nadmierne epatowanie prywatnością i dobrowolne narażanie się na nieprzychylne opinie ze strony internautów czy widzów reality show, w którym od lat biorą udział, to jednak każdy krzywdzący komentarz pod adresem dorastającej osoby godzi w jej poczucie własnej wartości. Konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze niż łzy wylane po latach na planie programu telewizyjnego, pospiesznie otarte i zatuszowane perfekcyjnym uśmiechem.

Informacje o ekspertce

Joanna Wiśniewska

psycholog, psychoterapeuta w nurcie psychodynamicznym młodzieży i dorosłych, ekspert medialny w zakresie psychologii społecznej. Członek Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii, wykładowca akademicki.

Najmłodsza z sióstr Kardashian, 26-letnia Kylie Jenner, wyznała, że po ubiegłorocznym Tygodniu Mody w Paryżu otrzymała mnóstwo negatywnych komentarzy związanych ze swoim wyglądem. Intencjonalnie nałożyła wtedy bardzo naturalny makijaż, w odpowiedzi na wcześniejsze zarzuty ze strony internautów o stosowanie nadmiaru kosmetyków, sprawiających, że rzekomo dodaje sobie lat. Również i ta strategia spotkała się z negatywnym odbiorem i uwagami, że lekki, prawie niedostrzegalny makijaż nie jest dostosowany do okazji. – Nieustannie słyszę okropne rzeczy na swój temat – wyznała w rozmowie z siostrą Kendall. – Po ponad dekadzie otrzymywania tak krytycznych komentarzy staje się to nie do zniesienia – dodała, wyliczając, że internauci nie szczędzą jej przykrych komentarzy odkąd skończyła 13 lat.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Anna Wintour o sobie: Nie mam żadnych talentów. Jak zrobiła karierę w świecie mody?
Jej historia
Miss Rzeszowa hejtowana za urodę. "Mam nadzieję, że moja postawa doda odwagi innym"
Jej historia
Księżniczka Anna miała wypadek i trafiła do szpitala. Zła passa rodziny królewskiej trwa
Jej historia
Polka Joanna Warsza została kuratorką Hamburga. Jak wyglądała jej droga do sukcesu?
Jej historia
20-letnia córka znanej polskiej pary wystawiła w Mediolanie sztukę swojego autorstwa