Wpływa na popkulturę organicznie, wprowadzając pokolenie Z w muzykę silnie inspirowaną ponadczasowymi hitami lat 80, która sprawia, że chce się po prostu tańczyć. Jest ona uosobieniem przyszłości muzyki popowej, jakby została stworzona po to, by zachwycać i zabawiać swoją publiczność. Nie ogół społeczeństwa – Chappell Roan nie zamierza mu ulegać ani się podlizywać. Ona doskonale wie, do kogo chce trafić i to dla tych ludzi daje z siebie wszystko, a pozostałym oferuje długi, szpiczasty, błyszczący, akrylowy środkowy palec.
Jednak zanim odrodziła się jako Chappell Roan, znana była pod swoim prawdziwym imieniem - Kayleigh Rose Amstutz. Jako nastolatka mieszkająca w Willard w stanie Missouri, zaczęła udostępniać covery piosenek na YouTube. W wieku 16 lat napisała swoją pierwszą oryginalną piosenkę Die Young, a mając 17 lat podpisała kontrakt z Atlantic Records. Przyjęła pseudonim artystyczny na cześć swojego zmarłego dziadka, Dennisa Chappella, którego ulubioną piosenką była „The Strawberry Roan” Marty’ego Robbinsa.
Nowe życie Chappell Roan w Los Angeles
W 2017 roku Chappell wydała swój debiutancki minialbum - „School Nights„ Ten czas opisała jako „mroczny, poważny” okres swojego życia. Krótko potem przeprowadziła się do Los Angeles. Zmiana otoczenia i jej doświadczenia jako queerowej kobiety mieszkającej samotnie w L.A. miały ogromny wpływ na jej życie. „Czuję, że tutaj mogę być, kim chcę być,” powiedziała w wywiadzie dla magazynu ”Rolling Stone„ w październiku 2022 roku. „To zmieniło wszystko”. Przeprowadzka do Los Angeles z Missouri była przytłaczającym doświadczeniem dla artystki, która powiedziała ”The Guardian”, że pewnego razu ”Zadrżała w Trader Joe's po tym, jak natknęła się na dwie kobiety ubrane jedynie w skąpe sportowe stroje i robiące wspólne zakupy". Coś takiego nigdy nie wydarzyłoby się w jej małym miasteczku Willard. ”Dorastałam myśląc, że niebycie hetero jest złe i grzeszne” - powiedziała.
Czytaj więcej
Billie Eilish zapowiada, że jej najnowsza płyta powstanie z materiałów, które nie zaszkodzą środowisku. Jak artystka planuje osiągnąć ten efekt i czy jest to jej pierwsza inicjatywa w tym zakresie?
Miłość Chappell do Los Angeles i wolność, jaką tam znalazła, zaowocowały w 2020 roku piosenką „Pink Pony Club", inspirowaną wizytami w The Abbey, gejowskim barze w West Hollywood. Utwór w unikalny i wzruszający sposób opowiada historię osoby, która odchodzi od norm narzucanych przez konserwatywne pochodzenie — utożsamiane z Tennessee — na rzecz błyszczącego uroku Los Angeles, znanego z przyjaznego środowiska LGBTQ+ i tętniącego życia nocnego.