Przy filmowych produkcjach na świeczniku znajdują się przede wszystkim aktorzy, reżyserzy i scenarzyści. Nie wszyscy wiedzą, jak odpowiedzialną pracę – często kluczową zwłaszcza w przypadku obsadzania ról pierwszoplanowych – ma reżyser obsady, zwany również reżyserem castignu.
Na czym polega praca reżysera obsady?
Jak podaje Polski Instytut Sztuki Filmowej, osoba, która chce zajmować się reżyserowaniem obsady, musi mieć duży zakres kompetencji: mieć wiedzę w zakresie teorii kultury, psychologii, teatru i filmu, teorii literatury oraz historii sztuk audiowizualnych. Przede wszystkim powinna jednak wiele wiedzieć na temat aktorów - ich gry, doświadczenia, osiągnięć, specjalizacji, a także potrafić ocenić potencjał młodych adeptów sztuki aktorskiej i znać rozwój zawodowy doświadczonych artystów. Ważne jest też, by szybko i właściwie reagowała w sytuacjach kryzysowych, np. wymagających znalezienia zastępstwa za aktora, zmiany terminarza produkcji.
Co ciekawe, reżyserzy castingów w dalszym ciągu nie mają swojej kategorii na gali rozdania najważniejszych nagród filmowych, Oscarów.
Inaczej jest w przypadku Złotych Lwów. W tym roku podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę w kategorii reżyser obsady otrzymała Agnieszka „Nadia” Lebik za pracę przy filmie „Kos”, który wygrał także w głównej kategorii.
Czytaj więcej
48. Festiwal Filmowy w Gdyni dobiegł końca. Wszystkich laureatów ubiegających się o statuetki ogłoszono wieczorem 23 września. O emocjach towarzyszących wydarzeniu oraz "kobiece wątki" w wydarzeniu zapytaliśmy Adriannę Pierścionek-Podogrodzką, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Filmowców Polskich.