Nadia Lebik ze Złotym Lwem. "Odpowiedzialność za najważniejszy element filmu"

Nadia Lebik otrzymała Złotego Lwa podczas 48. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii Reżyser Obsady za film "Kos". Na czym polega jej praca?

Publikacja: 28.09.2023 14:44

Film "Kos" poza Złotym Lwem w kategorii głównej, zdobył także wiele pozaregulaminowych nagród, w tym

Film "Kos" poza Złotym Lwem w kategorii głównej, zdobył także wiele pozaregulaminowych nagród, w tym za reżysera obsady.

Foto: East News

Przy filmowych produkcjach na świeczniku znajdują się przede wszystkim aktorzy, reżyserzy i scenarzyści. Nie wszyscy wiedzą, jak odpowiedzialną pracę – często kluczową zwłaszcza w przypadku obsadzania ról pierwszoplanowych – ma reżyser obsady, zwany również reżyserem castignu.

Na czym polega praca reżysera obsady?

Jak podaje Polski Instytut Sztuki Filmowej, osoba, która chce zajmować się reżyserowaniem obsady, musi mieć duży zakres kompetencji: mieć wiedzę w zakresie teorii kultury, psychologii, teatru i filmu, teorii literatury oraz historii sztuk audiowizualnych. Przede wszystkim powinna jednak wiele wiedzieć na temat aktorów - ich gry, doświadczenia, osiągnięć, specjalizacji, a także potrafić ocenić potencjał młodych adeptów sztuki aktorskiej i znać rozwój zawodowy doświadczonych  artystów. Ważne jest też, by szybko i właściwie reagowała w sytuacjach kryzysowych, np. wymagających znalezienia zastępstwa za aktora, zmiany terminarza produkcji.

Co ciekawe, reżyserzy castingów w dalszym ciągu nie mają swojej kategorii na gali rozdania najważniejszych nagród filmowych, Oscarów.

Inaczej jest w przypadku Złotych Lwów. W tym roku podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę w kategorii reżyser obsady otrzymała Agnieszka „Nadia” Lebik za pracę przy filmie „Kos”, który wygrał także w głównej kategorii.

Czytaj więcej

To nie ma być walka płci. Dyrektor Biura Stowarzyszenia Filmowców Polskich o Festiwalu w Gdyni

Nadia Lebik z nagrodą w kategorii Reżyser Obsady

- Jesteśmy trochę asystentami reżyserów, trochę asystentami producentów, a niejednokrotnie drugimi reżyserami. Wypełniamy szarą strefę, która jest związana z wyborem, moim zdaniem, najistotniejszego elementu projektu: obsady – mówiła o swojej pracy w wywiadzie dla Papaya.Rocks Nadia Lebik.

W rozmowie towarzyszącej Festiwalowi Kamera Akcja w zeszłym roku powiedziała z kolei: „Reżyser castingu nie sprawdza umiejętności aktorskich, nie spotyka się z aktorami po to, żeby się z nimi spotkać. Reżyser castingu szuka bohatera”.

Nadia Lebik studiowała filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim Najsłynniejsze filmy przy których była odpowiedzialna za obsadę, to m.in.: „Miasto 44”, „Różyczka 2”, „Kryptonim Polska” czy „Planeta Singli”.

Przy filmowych produkcjach na świeczniku znajdują się przede wszystkim aktorzy, reżyserzy i scenarzyści. Nie wszyscy wiedzą, jak odpowiedzialną pracę – często kluczową zwłaszcza w przypadku obsadzania ról pierwszoplanowych – ma reżyser obsady, zwany również reżyserem castignu.

Na czym polega praca reżysera obsady?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Wyjątkowa wystawa zdjęć w Łodzi. Ich autorka Wiktoria Bosc: Intryguje mnie przemijanie
Kultura
Czas na zdominowane przez mężczyzn "amatorki". Unikatowa wystawa w Wielkiej Brytanii
Kultura
Noc Muzeów 2024. Wiceprezydentka Warszawy poleca miejsca związane z niezwykłymi kobietami
Kultura
Sasha Waltz. Choreografka, która rozbiera tancerzy, debiutuje w Polsce
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Kultura
Artystki na schodach do sławy: czy rzeczywiście Cannes nie kocha kobiet?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży