"Tratwa" Jacka i Rose z Titanica warta krocie. Rekordowa aukcja rekwizytów filmowych

Kultowy rekwizyt z „Titanica” został sprzedany za $718,750. W jakim stanie po 27 latach znajduje się słynna tratwa, która ocaliła życie filmowej Rose i jakie inne przedmioty znane z produkcji filmowych trafiły pod młotek?

Publikacja: 28.03.2024 14:32

Podczas zakończonej 24 marca aukcji rekwizytów filmowych zgromadzono rekordową kwotę 15.68 milionów

Podczas zakończonej 24 marca aukcji rekwizytów filmowych zgromadzono rekordową kwotę 15.68 milionów dolarów.

Foto: Adobe Stock

Choć drogocenny przedmiot bywał przez lata tematem niejednej debaty, twórcy oscarowego hitu podkreślają, że, wbrew powszechnemu przekonaniu nie są to drzwi, lecz wiernie odtworzony na potrzeby filmu fragment oryginalnego wystroju statku z 1912 roku.

Rekwizyt wielce emocjonujący

Kolejną kontrowersję budzi wielkość ocalałej pamiątki. Przez niemal trzy dekady od powstania filmu widzowie spierali się co do tego, czy filmowa Rose DeWitt Bukater, w której rolę wcieliła się Kate Winslet, mogła pomóc tonącemu Jackowi dostać się na tratwę, ratując mu tym samym życie. Miejsca starczyłoby dla obojga, ponieważ zachowany fragment drewna ma rozmiary 2.4m długości i 1m szerokości.

Jack musiał zginąć

Na temat tragicznego losu bohatera odgrywanego przez Leonardo DiCaprio wypowiedział się reżyser filmu, James Cameron. W programie telewizyjnym „Mythbusters” przyznał, że od chwili, gdy „Titanic” wszedł na ekrany kin, czyli od 1997 roku, otrzymywał setki wiadomości od fanów na temat egoizmu filmowej Rose i braku roztropności jej ukochanego.

Cameron uciął domysły, potwierdzając, że według scenariusza Jack musiał zginąć. – Być może trochę tego nie dopilnowaliśmy i należało zadbać o to, by rekwizyt był mniejszy, ale los Jacka i tak był przesądzony – wyznaje we wspomnianym programie telewizyjnym.

Czytaj więcej

Jennifer Lopez producentką filmu o Bobie Budowniczym

Rekordowa aukcja

Nadłamany i noszący wyraźne ślady zużycia rekwizyt z „Titanica” nie był jedynym przedmiotem sprzedanym podczas aukcji Heritage Auctions. Pod młotek poszły też między innymi oryginalny bicz z filmu „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”, który trafił do nowego właściciela za $525,000, a także noszony przez Toby’ego Maguire’a kostium Spidermana i siekiera Jacka Nicholsona z filmu „Lśnienie”. Każdy z tych przedmiotów osiągnął cenę $125,000.

Podczas zakończonej 24 marca aukcji zgromadzono rekordową kwotę 15.68 milionów dolarów. Choć wspomniane rekwizyty noszą wyraźne ślady zużycia – kostium Spidermana ma lekko naderwaną soczewkę, narzędzie zbrodni używane na planie „Lśnienia” jest tak naprawdę lekkie jak piórko, wykonane z pianki i pokryte farbą, a na wysłużonym biczu Indiany Jonesa widać zabrudzenia i zadrapania, to jednak ich wartość dla wielbicieli kina pozostaje niezaprzeczalna, a widoczne defekty jedynie nadają im autentyczności.

Źródła:
https://www.bbc.com/
https://entertainment.ha.com/

Kultura
„Frida Kahlo. Życie ikony”. Czy świat był przygotowany na tę artystkę?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kultura
"The Third Gilmore Girl". Kelly Bishop opisała kulisy pracy na planie rodzinnego serialu
Kultura
Beyonce nagrała cover "Jolene" Dolly Parton. Gwiazda country zareagowała
Kultura
Brit Awards 2024: Raye rekordzistką w liczbie statuetek
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Adele odwołuje wszystkie marcowe koncerty. Ma problemy ze zdrowiem