Marie Kondo zamienia dbanie o porządek na małe przyjemności

Sprzedała miliony egzemplarzy swojej książki „Magia sprzątania”, została bohaterką popularnego serialu Netflixa i zarobiła miliony dolarów na uczeniu innych sprzątania metodą KonMari. Ostatnio przyznała, że nie ma już siły na wieczną walkę o porządek w domu.

Publikacja: 16.12.2023 18:57

Marie Kondo przekonuje, że stworzenie idealnego domu jest niezbędne do radosnego życia.

Marie Kondo przekonuje, że stworzenie idealnego domu jest niezbędne do radosnego życia.

Foto: PAP/AdMedia

Francuski „Madame Figaro” donosi, że Marie Kondo postanowiła zrezygnować z toczenia wojny z bałaganem. Znalazła inny przepis na szczęście: sztukę życia skupioną na tym, co najważniejsze, w której małe rzeczy wnoszą radość do codzienności. 

„W moim domu panuje bałagan, ale na tym etapie życia to właściwy sposób na zarządzanie moim czasem” – stwierdziła Japonka Marie Kondo po wydaniu swojej najnowszej książki "Marie Kondo's Kurashi at Home: How to Organize Your Space and Achieve Your Ideal Life", której tytuł można przetłumaczyć jako "Kurashi w domu. Jak zorganizować swoją przestrzeń i osiągnąć idealne życie". Kurashi to dosłownie „akt życia dzień po dniu”, oznacza też „przeżywać dzień, spędzać czas do zachodu słońca”. Nie chodzi tu o idealne wnętrze, ale o sposób dbania o codzienność: wyostrzenie uwagi na to, czego doświadczamy i rewizję priorytetów, aby nasze dni nieprzerwanie emanowały radością.

„Co by było, gdyby każda decyzja, którą podjąłeś, każdy cel, który wyznaczyłeś i każdy aspekt twojego życia kierowały się tym, co wywołuje radość? Wierzę, że kiedy świadomie pielęgnujemy coś cennego, pogłębiamy z tym naszą relację” – mówi Marie Kondo. „To z kolei pogłębia nasze więzi z innymi rzeczami w naszym życiu, wydobywając z nich i z nas samych to, co najlepsze”. Zmiana priorytetów pojawiła się w filozofii Marie Kondo wraz z narodzinami jej trzeciego dziecka. Wtedy przyznała, że nie ma siły na wieczną walkę o perfekcyjny porządek w domu.

Kilka rad Marie Kondo w duchu kurashi:

Rozwiń swoją wizję

Stworzenie idealnego domu jest niezbędne do radosnego życia, ale zdefiniowanie swojego kurashi oznacza spojrzenie poza cztery ściany. Zamiast zadawać sobie pytanie: „Jaka jest moja idealna przestrzeń?” zapytaj: „Jakie jest moje idealne życie?” To pomoże ci zaplanować każdy dzień, wyznaczyć cele w karierze, budować relacje osobiste i tworzyć plany na przyszłość.

Pozbądź się ograniczeń

Nigdy nie wstrzymuj się z wizualizowaniem idealnego domu i stylu życia. Wyobraź sobie własną przestrzeń życiową i pozwól, aby twoje serce przepełniło się radością.

Daj sobie czas

Jak często mówisz: „Nie mam czasu”, gdy masz do czynienia z dwoma sprzecznymi priorytetami? Często mamy więcej czasu, niż zdajemy sobie sprawę, ale zwyczajowo spędzamy go na zadaniach, które mogą mieć dla nas mniejsze znaczenie, niż nam się wydaje. Odłóż na chwilę wymówki, że jesteś zajęty i jeszcze raz zajrzyj do terminarza.

Czytaj więcej

Akcja: dekoracja! Badanie pokazało, że warto jak najwcześniej przystroić dom na święta

Zorganizuj przestrzeń na to, co ważne

Kiedy już ustalisz, co sprawia ci radość, twoja podróż dopiero się zaczyna. Poświęć trochę czasu, aby docenić dom i życie, które stworzyłaś, spędzając czas na cichej refleksji i wdzięczności za to, jak wypełniłaś swój dom – i rób to często!

Porzuć to, co zbędne

Idealny sposób spędzania czasu zależy od tego, jak go wypełniamy oraz z czym i z kim go dzielimy. Zastanów się, jak sprawić, by przestrzeń była wygodniejsza dla każdego z domowników z osobna. Przechowywanie to święty rytuał przywracania rzeczy na miejsce. Bez względu na to, co mówią inni, bądź pewna tego, co zdecydujesz się zatrzymać. Jeśli będziesz cenić to, co zatrzymasz, będziesz żyła otoczona skarbami.

Odpuść

Brakuje ci czasu, jasności i przestrzeni emocjonalnej? Prawdopodobnie musisz z czegoś zrezygnować. Ja kiedy czuję się tak przytłoczona, że nie wiem, od czego zacząć, poświęcam czas na spisanie wszystkiego, co mnie niepokoi i decyduję, co jest dla mnie najważniejsze w tym dniu.

Rytuał zasypiania

Po wieczornym prysznicu pisz dziennik, aby oczyścić się z irytacji, a nawet zmienić swój punkt widzenia. Wybierz wyjątkowo wygodną piżamę z jedwabiu lub miękkiej bawełny organicznej. Podziękuj życiu i swoim bliskim za ich obecność i wsparcie. To naprawdę pomaga nam umilić kończący się dzień i pomoże nam obudzić się z uczuciem świeżości.

Zaczaruj śniadanie

Po pierwsze, wstań odpowiednio wcześnie, żeby się nie spieszyć. Wieczorem nie zwlekaj z położeniem się do łóżka. Po drugie, przygotuj wszystko, co możesz dzień wcześniej. Ubranie, menu, składniki, stół, muzyczną playlistę. Wejdź w swój poranek w stylu iście pałacowym!

Ludzie
Fin zastąpił Seraphinę. Dziecko kolejnej sławnej pary nie identyfikuje się ze swoją płcią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Sytuacja bez precedensu: Senegal ma dwie pierwsze damy. Nowy prezydent jest bigamistą
Ludzie
Zła passa Chiary Ferragni. Straciła intratną posadę i ma problemy wizerunkowe
Ludzie
Shakira ma nowego partnera. To dużo młodszy od niej aktor
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
"Żyliśmy na marginesie". Sophie Marceau ponownie wspomina związek z Andrzejem Żuławskim