Wielki powrót Tracy Chapman. Fast Car - od kasety z 1988 roku po Grammy w 2024

Tracy Chapman powraca w wielkim stylu. Jej hit z lat 80. właśnie święci triumfy na iTunes - stał się numerem jeden wśród wszystkich dostępnych tam piosenek.

Publikacja: 12.02.2024 11:44

Charyzmatyczna Tracy Chapman została zaproszona do występu przez wokalistę Luke’a Combsa, który w ub

Charyzmatyczna Tracy Chapman została zaproszona do występu przez wokalistę Luke’a Combsa, który w ubiegłym roku odnowił hit Fast Car.

Foto: East News

Czarna koszula, dżinsy, przyprószone siwizną dredy zebrane z tyłu głowy. Gitara. Mikrofon. Niewymuszony uśmiech. Cudowny głos i ta piosenka: Fast Car, obchodząca w tym roku 36-lecie powstania, odśpiewana brawurowo na ceremonii rozdania nagród Grammy, w towarzystwie młodego wokalisty country, Luke’a Combsa. Tracy Chapman powraca w wielkim stylu.

Tracy jest ikoną

Tegoroczna, 66. ceremonia rozdania nagród muzycznych Grammy była prawdziwym świętem kobiet. To one sięgnęły po większość statuetek, rozgrzały scenę Crypto.com Arena w Los Angeles, ale i dostarczyły widzom sporo wzruszeń.

Charyzmatyczna Tracy Chapman została zaproszona do występu przez wokalistę Luke’a Combsa, który w ubiegłym roku odnowił hit Fast Car, umieszczając go na swoim albumie Gettin’ Old. Piosenka szybko stała się numerem dwa na liście Country Airplay. – To była moja ulubiona piosenka zanim nawet zorientowałem się, czym tak naprawdę ulubiona piosenka jest – wyznał w klipie promującym tegoroczny występ. – Tracy to ikona i jedna z najlepszych autorek tekstów, jakie nam wszystkim są współcześnie znane. To dla mnie wspaniały moment, zatoczenie koła. Możliwość pojawienia się z nią na scenie i bycia kojarzonym z tą wspaniałą artystką przyjmuję z wielką pokorą – wyznaje.

Pierwsza kaseta

Na swoim profilu instagramowym Combs, jako prawdziwy fan Chapman umieścił zdjęcie kasety, którą jego tata włączał mu w czasach dzieciństwa, kiedy to właśnie miał okazję po raz pierwszy zetknąć się z twórczością legendarnej wokalistki. Podczas wspólnego występu nie ukrywał podziwu dla swojej idolki, wpatrując się w nią z uwielbieniem i śpiewając poza mikrofonem również te zwrotki, które przeznaczone były dla niej.

Obecna na widowni rekordzistka Grammy, Taylor Swift, która tego wieczoru pokonała swoich wielkich poprzedników, zdobywając czwartą nagrodę za najlepszy album roku, wstała z miejsca i również wykonała całą piosenkę na głos. Wśród zasłuchanej publiczności kamery uchwyciły też wzruszoną Oprah Winfrey czy Kelly Clarkson.

Odnowioną po ponad trzech dekadach piosenkę świat po raz pierwszy usłyszał w kwietniu 1988, natomiast prawdziwą sławę zyskała dzięki wykonaniu na żywo podczas 70 urodzin Nelsona Mandeli odbywających się na Stadionie Wembley 11 czerwca 1988 roku. Przebój szybko pojawił się w dziesiątce najpopularniejszych hitów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Rok później otrzymał 3 nominacje do nagród Grammy: płyta roku, piosenka roku oraz najlepszy kobiecy występ wokalny pop – w tej ostatniej kategorii Tracy Chapman okazała się zwyciężczynią.

Doceniono niezapomniane artystki

I choć echa występu nie cichną, a Fast Car przeżywa swój kolejny triumf po latach, to podczas tego wyjątkowego wieczoru muzycznego w Crypto.com Arena wiele wspaniałych kobiet przypomniało o sobie po raz kolejny lub oddało hołd innym, niezapomnianym artystkom. Przejmujące wykonanie Nothing Compares 2 U Annie Lennox było hołdem nie tylko dla zmarłej w ubiegłym roku irlandzkiej wokalistki Sinéad O’Connor, ale i okazją do manifestu artystów przeciwko wojnie: Artists for ceasefire!, Peace in the world! (Artyści za zawieszeniem broni!, Pokój na świecie – przyp. red.) – wykrzyczała ze sceny legendarna wokalistka i kompozytorka duetu Eurythmics.

W hołdzie dla zmarłej w maju 2023 roku Tiny Turner Fantasia Barrino w towarzystwie zespołu tanecznego brawurowo wykonała Proud Mary, wirując na scenie w nawiązującej do kreacji diwy połyskującej złotej sukni z frędzlami. Wokalistka przechadzała się wśród zgromadzonych, porywając do tańca między innymi Dua Lipę, Beyoncé i rozbawiając raczej introwertyczną Billie Eilish.

Ukłonem w stronę legendarnej królowej rock and rolla był też występ triumfującej tego wieczoru Miley Cyrus, która śpiewając zwycięski przebój Flowers wykonała układ taneczny rodem z koncertów Tiny. Wtrąciwszy między zwrotkami: I’ve just won my first Grammy! (Właśnie wygrałam swoją pierwszą Grammy! – przyp. red.), zakończyła występ, stylizując swój utwór na wspomniany Proud Mary właśnie, trzymając mikrofon na statywie i ostatecznie rzucając nim o ziemię. Następnego dnia cały świat mówił nie tylko o pierwszej nagrodzie Miley, ale i o jej fryzurze, do złudzenia przypominającej lwią grzywę Tiny.

Czytaj więcej

Dzieło "Images of a Woman" autorstwa The Beatles sprzedane za gigantyczną kwotę

10 nagród i pierwszy występ

Do łez doprowadził zgromadzonych występ kolejnej legendy muzyki – dawno niewidzianej Joni Mitchell, która w poruszający sposób wykonała Both Sides Now, w towarzystwie Brandi Carlile, Allison Russell, Lucius, Jacob Collier, Blake Mills oraz SistaStrings. Owacjami na stojąco nagrodzili ją wyraźnie urzeczeni Meryl Streep z córką Mamie Gummer, Dua Lipa, Beyoncé i Jay-Z oraz Carol G. Choć artystka ma na swoim koncie 10 nagród i 18 nominacji do Grammy, był to jej pierwszy występ w historii gali, co poruszyło fanów tym bardziej, że stan jej zdrowia jeszcze przed kilkoma laty z pewnością by na to nie pozwolił. W 2015 roku artystka trafiła do szpitala, gdzie przeszła operację usunięcia tętniaka mózgu. Po zakończonym występie odebrała z rąk prowadzącego statuetkę na najlepszy album folk:

Joni Mitchell At Newport [Live]

Po swoją drugą statuetkę, jednocześnie historyczną, bo pierwszą w nowej kategorii – Najlepsze Nagranie Pop/Dance – sięgnęła też obecna na scenie muzycznej od 1987 roku Kylie Minogue za utwór Padam, Padam. Triumfujące młode wokalistki – Taylor Swift i Billie Eilish są od kilku dni na czołówkach wszystkich magazynów rozrywkowych świata. Natomiast premierowe wykonanie Workout Session Dua Lipy, zaostrzyło apetyt fanów na kolejne po słynnym Houdini utwory tej utalentowanej wokalistki kosowskiego pochodzenia.

Siła, charyzma i niewątpliwy talent wszystkich nagrodzonych pań pozwoliły im triumfować podczas tego święta muzyki. I nie przyćmił tego nawet narzekający ze sceny Jay-Z ani aresztowany Killer Mike.

Źródła:

https://www.grammy.com/

https://www.instagram.com/p/C3BhKW_vQVd/?igsh=MTBkNGJ4ajZqMHZqNA%3D%3D

https://ew.com/

Czarna koszula, dżinsy, przyprószone siwizną dredy zebrane z tyłu głowy. Gitara. Mikrofon. Niewymuszony uśmiech. Cudowny głos i ta piosenka: Fast Car, obchodząca w tym roku 36-lecie powstania, odśpiewana brawurowo na ceremonii rozdania nagród Grammy, w towarzystwie młodego wokalisty country, Luke’a Combsa. Tracy Chapman powraca w wielkim stylu.

Tracy jest ikoną

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Wygląd księżnej Kate sugeruje, że nie jest leczona tylko chemioterapią? "Istnieje obawa..."
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Ludzie
Adele robi przerwę w śpiewaniu. "Zbiornik jest na ten moment dość pusty"
Ludzie
Brooke Shields w nowej roli. Będzie broniła praw aktorek i aktorów w USA
Ludzie
Angelina Jolie z nowymi oskarżeniami ze strony Brada Pitta
Ludzie
Cameron Diaz wraca z filmowej emerytury. Komu udało się ją do tego namówić?