Wystawa poświęcona Naomi Campbell. "Jedna z najbardziej wpływowych postaci we współczesnej kulturze"

Kiedy największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie dedykuje całą wystawę jednej osobie, na dodatek żyjącej, osoba ta musi być wyjątkowa. Takiego zaszczytu dostąpiła właśnie jedna z najsłynniejszych modelek świata, Naomi Campbell.

Publikacja: 21.06.2024 13:41

Twarz Naomi Campbell znalazła się na okładkach ponad 500 magazynów.

Twarz Naomi Campbell znalazła się na okładkach ponad 500 magazynów.

Foto: PAP/PA

W sobotę 22 czerwca w Victoria and Albert Museum (V&A), w ekskluzywnej dzielnicy Londynu South Kensington, odbędzie się wernisaż wystawy "Naomi: In Fashion". To pierwsza tego typu ekspozycja, która jak piszą kuratorzy, "poprzez pracę czołowych światowych projektantów i fotografów mody celebruje niezwykłą karierę modelki, jej działalność społeczną i dalekosiężny wpływ na kulturę".

Naomi Campbell w Muzeum Wiktorii i Alberta

Na retrospektywnej wystawie dokumentującej 40-letnią karierę zaprezentowanych zostanie ponad 100 strojów, w tym kultowy gorset inspirowany samochodami Thierry Muglera z 1989 r., różowy zestaw Valentino, który Campbell miała na sobie na Met Gali w 2019 r. a także platformy Vivienne Westwood, w których w 1993 r. zaliczyła słynny upadek na wybiegu. Większość strojów pochodzi z prywatnych zbiorów modelki, a część wypożyczono od najsłynniejszych kreatorów, których kolekcje supermodelka przez dekady prezentowała na największych wybiegach świata.

Strojom towarzyszą archiwalne zdjęcia z sesji modowych i okładkowych, w tym m.in. okładka paryskiego wydania Vogue z sierpnia 1988 r., kiedy to Naomi została pierwszą czarnoskórą modelką, która pojawiła się na okładce tego prestiżowego tytułu.

Zwiedzający poznają dwa oblicza supermodelki. Z jednej strony zaprezentowana zostanie działalność społeczna Naomi — jej walka z rasizmem w świecie mody, z drugiej zobaczyć będzie można m.in. suknię Dolce & Gabbana, którą modelka miała na sobie podczas wykonywania prac społecznych. Została na nie skazana w 2007 roku po tym, jak rzuciła telefonem komórkowym w swoją gosposię.

"Mój hołd dla was"

Kuratorem wystawy jest Edward Enninful, były redaktor naczelny brytyjskiej edycji magazynu Vogue. Projekt powstał przy ścisłej współpracy z Naomi Campbell, która Już kilka lat temu w rozmowie z redaktorką BBC zdradziła, że nosi się z pomysłem "pokazania wszystkich zebranych przez siebie rzeczy w jednym miejscu".

"Zachowałam wiele rzeczy, które teraz są w magazynie, ponieważ dużo podróżuję. To nie tylko ubrania, ale też zdjęcia, przepustki za kulisy z pokazów mody sprzed 20 lat. Nie mogę się doczekać, kiedy pewnego dnia pokażę je mojej córce". Teraz, kiedy tylko godziny dzielą nas od wernisażu, Campbell nie kryje swojej radości. Zapytana o to, dla kogo zrobiła wystawę, odpowiedziała BBC: "Jest dedykowana ludziom, którzy byli siłą napędową mojej determinacji i poświęcenia".

"Mojej matce, której miłość, poświęcenie i niezachwiana wiara we mnie zawsze dodawały mi odwagi, moim dzieciom, które zachęcają mnie, abym kierowała się sercem i każdego dnia była najlepszą wersją samej siebie. Mojej niesamowicie utalentowanej rodzinie modowej, której niekończąca się kreatywność, pasja i niezachwiane wsparcie ukształtowały moją ścieżkę. To wy stoicie za moją siłą i to jest mój hołd dla was" – wyznała Naomi Campbell.

Blaski i cienie życia Naomi Campbell

Naomi Campbell, która pierwsze kroki w modelingu stawiała jako 16-latka, dzięki wystawie w V&A dołączyła do takich postaci, jak Frida Kahlo czy David Bowie -im także zorganizowano indywidualne wystawy w prestiżowym londyńskim muzeum.

"Campbell jest rozpoznawalna na całym świecie jako supermodelka, aktywistka, filantropka i kreatywna współpracowniczka, co czyni ją jedną z najbardziej wpływowych postaci we współczesnej kulturze" - stwierdziła Sonnet Stanfill, starsza kuratorka w V&A.

Od początku swojej kariery Naomi Campbell była na ustach niemal wszystkich i to nie zawsze z powodów zawodowych. Jedna z tzw. wielkiej szóstki supermodelek, obok Lindy Evangelisty, Cindy Crawford, Christy Turlington, Kate Moss i Claudii Schiffer, ma w swoim dorobku pokazy i kampanie dla najlepszych światowych domów mody, niezliczone sesje zdjęciowe, a jej twarz znalazła się na okładkach ponad 500 magazynów.

Głośno było też o jej życiu prywatnym, przez które przewijali się m.in. saudyjscy miliarderzy, dużo młodsi raperzy, a także starszy o ponad 20 lat Robert de Niro. Jeszcze głośniej mówiono o wybuchowym temperamencie supermodelki. W 2007 r. Naomi Campbell została skazana za napaść, po tym, jak rzuciła telefonem komórkowym w gosposię. Sąd nakazał również modelce opłacić poszkodowanej rachunki za leczenie oraz wziąć udział w szkoleniu z "zarządzania gniewem". Rok później, w wyniku awantury, którą modelka wszczęła po tym, jak zgubiono jej bagaż, linie lotnicze British Airways dożywotnio zabroniły Naomi Campbell wstępu na pokład swoich samolotów.

Z drugiej strony nie sposób przecenić jej roli w walce o równouprawnienie i równość rasową w branży mody, wieloletnie wsparcie dla różnego rodzaju organizacji charytatywnych, zbiórki funduszy na rzecz walki z HIV i AIDS, pomoc dzieciom z ubogich rodzin czy też projekty związane z profilaktyką i leczeniem raka piersi.

Wystawa "Naomi: In Fashion" będzie prezentowana w V&A Museum w South Kensington w Londynie od 22 czerwca 2024 do kwietnia 2025 roku.

Źródło: BBC

W sobotę 22 czerwca w Victoria and Albert Museum (V&A), w ekskluzywnej dzielnicy Londynu South Kensington, odbędzie się wernisaż wystawy "Naomi: In Fashion". To pierwsza tego typu ekspozycja, która jak piszą kuratorzy, "poprzez pracę czołowych światowych projektantów i fotografów mody celebruje niezwykłą karierę modelki, jej działalność społeczną i dalekosiężny wpływ na kulturę".

Naomi Campbell w Muzeum Wiktorii i Alberta

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Wygląd księżnej Kate sugeruje, że nie jest leczona tylko chemioterapią? "Istnieje obawa..."
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Ludzie
Adele robi przerwę w śpiewaniu. "Zbiornik jest na ten moment dość pusty"
Ludzie
Brooke Shields w nowej roli. Będzie broniła praw aktorek i aktorów w USA
Ludzie
Angelina Jolie z nowymi oskarżeniami ze strony Brada Pitta
Ludzie
Cameron Diaz wraca z filmowej emerytury. Komu udało się ją do tego namówić?