W zależności od rodzaju nowotworu, stopnia jego zaawansowania, momentu wykrycia, a także wielu indywidualnych czynników występujących u danego pacjenta, zespół medyczny dobiera odpowiedni sposób leczenia. Nowoczesne metody dostępne w terapii onkologicznej pozwalają wyeliminować wiele skutków ubocznych oraz przeprowadzić terapię w sposób niemal niezauważalny dla pacjenta. Na czym one polegają i z jakim ryzykiem się wiążą? Na te pytania odpowiada dr hab. n. med. Bożena Cybulska-Stopa, prof. PWr, kierownik Oddziału Onkologii/Chemioterapii oraz Lekarz Naczelny ds. Onkologii Klinicznej, Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Jakie metody walki z chorobami onkologicznymi są obecnie dostępne?
Leczenie onkologiczne ma trzy filary: leczenie chirurgiczne, czyli miejscowe, polegające na usunięciu procesu nowotworowego; radioterapia, będąca również leczeniem miejscowym, polegającym na napromieniowaniu guza promieniami X, w wyniku których następuje martwica zmiany. Trzecim filarem jest leczenie systemowe – ogólnoustrojowe, w trakcie którego podawana jest substancja, rozchodząca się z naczyniami krwionośnymi po całym organizmie. Ponieważ jest to leczenie oddziałujące na cały organizm, jego skutki uboczne mogą być rozległe. Podana substancja dociera właściwie do każdej komórki, więc toksyczność może dotyczyć wielu organów. Chirurgia i radioterapia osiągnęły swoje możliwości – oczywiście są stale udoskonalane: mamy chirurgię robotową, coraz bardziej precyzyjną radioterapię – natomiast sposób działania pozostał ten sam. Z kolei w leczeniu systemowym zmieniła się koncepcja terapii: mamy klasyczną chemioterapię polegającą na podaniu do organizmu leku (doustnie, dożylnie), który blokuje cykl komórkowy i niszczy dzielącą się komórkę nowotworową. Komórki nowotworowe szybko się dzielą, więc jeśli znajdują się w fazie podziałów, to podając leki cytostatyczne, niszczymy proces nowotworowy. Ale w organizmie jest więcej komórek, które są w stałych podziałach, jak np. szpik kostny, gdzie produkowane są krwinki. Inną toksycznością chemioterapii jest wypadanie włosów w trakcie leczenia. Nie dotyczy to wszystkich pacjentów, natomiast u większości z nich, poddających się chemioterapii, takie działanie uboczne ma miejsce.
Czytaj więcej
Pierwsza spersonalizowana szczepionka przeciwko czerniakowi jest obecnie testowana w Wielkiej Brytanii. Kto poddał się szczepieniu i czym nowy lek różni się od dotychczas dostępnych?
Jakie inne skutki uboczne chemioterapii mogą występować u pacjentów?