Historyczne osiągnięcie amerykańskiej pielęgniarki: elitarny Ranger Course ukończony!

Molly Murphy żartuje, że ma za sobą najgorszy obóz letni w życiu. Choć nie było łatwo, jako pierwsza w historii pielęgniarka ukończyła jedno z najbardziej ekstremalnych szkoleń wojskowych, Ranger Course. Kto namówił ją do podjęcia wyzwania?

Publikacja: 12.09.2024 13:09

Umiejętności organizacyjne zdobyte w trakcie wcześniejszych szkoleń medycznych pozwoliły ambitnej pi

Umiejętności organizacyjne zdobyte w trakcie wcześniejszych szkoleń medycznych pozwoliły ambitnej pielęgniarce Molly Murphy pokonywać kolejne etapy Ranger Course.

Foto: Adobe Stock

Gdy 40-letnia Jasmin Paris kilka miesięcy temu ukończyła wyścig Barkley Marathon, uznawany za najtrudniejszy ultramaraton na świecie, stała się pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu. Na pokonanie 160-kilometrowego dystansu zawodnicy mają 60 godzin, a sam wyścig uwzględnia też szereg dodatkowych zadań możliwych do wykonania tylko w atmosferze pełnego skupienia i przy umiejętności zapamiętania skomplikowanej trasy, która nie jest oznaczona ani dostępna w formie mapy. Jasmin Paris, mama dwójki dzieci, z zawodu weterynarz, do wyścigu podchodziła dwukrotnie, ale dopiero trzecia próba została uwieńczona sukcesem. Po dotarciu na metę, 99 sekund przed wyznaczonym końcem wyścigu, z wycieńczenia straciła głos i długo leżała na ziemi, próbując łapać oddech.

Czytaj więcej

Historyczne osiągnięcie Brytyjki. Ukończyła najbardziej morderczy bieg świata

Pochodząca z Nebraski kapitan Armii Amerykańskiej, z zawodu pielęgniarka, Molly Murphy, również podjęła niebagatelne wyzwanie, godząc się na udział w 62-dniowym szkoleniu Ranger Course nazywanym przez uczestników „przedsionkiem piekła”. Jakie trudności pokonała w trakcie katorżniczego kursu i czy umiejętności posiadane przed przystąpieniem do wyzwania pomogły innym uczestnikom w sytuacjach kryzysowych?

Największa obawa? Ogolona głowa

– Ostatniej nocy przed rozpoczęciem kursu nie zmrużyłam oka. Byłam przerażona i zastanawiałam się, po co to robię – wyznała pielęgniarka pracująca na oddziale intensywnej terapii dziecięcej Walter Reed National Military Medical Center w Maryland. Bardziej niż intensywnych treningów fizycznych obawiała się konieczności ogolenia głowy. – Znajdź sobie takiego mężczyznę, który pozostanie u twojego boku nawet, gdy będziesz łysa – napisze w mediach społecznościowych po zakończonym szkoleniu Ranger Course, pozując w towarzystwie ukochanego.

W trakcie kilkutygodniowego kursu uczestnicy sprawdzają granice własnej wytrzymałości, ćwicząc na wymagających terenach górzystej Georgii czy błotnistej Florydy niezależnie od warunków atmosferycznych. Jak podkreślają organizatorzy, wyznaczone zadania mają na celu wytrenowanie umiejętności z zakresu „wielkiej piątki”: strzelania, treningu fizycznego, medycznego, taktyki małych oddziałów i mobilności. Dotychczas 143 kobietom udało się ukończyć morderczy kurs, jednak Molly Murphy jako pierwsza z nich jest reprezentantką świata medycznego, podczas gdy jej poprzedniczki wykonywały zawody ściśle związane z wojskowością.

Przydatne notatki

Umiejętności organizacyjne zdobyte w trakcie wcześniejszych szkoleń medycznych pozwoliły ambitnej pielęgniarce pokonywać kolejne etapy Ranger Course. Współtowarzysze, początkowo z humorem traktujący jej tendencję do skrupulatnego notowania każdej nowo nabytej informacji, w sytuacjach awaryjnych chętnie korzystali z jej zapisków. – Praca na intensywnym oddziale dziecięcym nauczyła mnie dokładnego i szybkiego notowania każdej zasłyszanej informacji. Praktykuję to do dziś, notując wszystko, co usłyszę, a moi koledzy, którzy trochę się z tego podśmiewali, zwykle w sytuacjach kryzysowych nerwowo przeglądali mój zeszyt w poszukiwaniu wskazówek – wspomina w rozmowie z CNN.

Swoje pierwsze umiejętności niezbędne do ukończenia wymagającego treningu wojskowego, Murphy zdobywała już w czasach studenckich, gdy namówiona przez tatę – przedstawiciela Gwardii Narodowej – przystąpiła do programu Reserve Officers’ Training Corps (ROTC) na Uniwersytecie w Nebrasce. Choć głównym celem była możliwość pokrycia tym sposobem kosztów edukacji, to jednak treningi wytrzymałościowe połączone z nauką orientacji w terenie na tyle przypadły jej do gustu, że mimo rozpoczęcia pracy w Centrum Medycznym na Hawajach uczęszczała też na organizowane przez Armię Amerykańską kursy Army’s Air Assault oraz Jungle Schools, podczas których doskonaliła swoje umiejętności wojskowe.

Czytaj więcej

34-latka biegająca z dzieckiem w wózku trafiła do Księgi Rekordów Guinessa

Uznałam to za szaleństwo!

Jej postępy zostały dostrzeżone przez innych uczestników kursów, którzy już wtedy namawiali ją do udziału w Ranger Course. – Uznałam to za szaleństwo! Już uczestnictwo w Jungle School było dla mnie szczytem możliwości na tamtym etapie – przyznaje w cytowanej rozmowie z CNN. Jednak świetny występ w zawodach Army’s Best Medic Competition sprawił, że umiejętności ambitnej pielęgniarki trudno było nie dostrzec, a liczni oficerowie przyglądający się przebiegowi konkursu namówili ją do podjęcia wyzwania Ranger Course.

Wprawdzie pierwszą fazę wymagającego szkolenia – Darby Phase – musiała powtarzać ze względu na brak odpowiednich umiejętności w sztukach walki, to jednak 10-dniową przerwę między poszczególnymi podejściami wykorzystała na intensywne treningi, które ostatecznie pozwoliły osiągnąć sukces na tym przełomowym etapie, składającym się z wielokilometrowych marszów, patroli naziemnych i testów wytrzymałościowych.

Czytaj więcej

Pierwsza kobieca liga softball w Meksyku. Wydarzenie wyjątkowej rangi

Czynniki sprzyjające

W trakcie następującej już po kilku godzinach Fazy Górskiej uczestnicy doskonalą umiejętności w dowodzeniu plutonami w operacjach patrolowych na terenach Georgii, natomiast Faza Florydy obejmuje szkolenie w zakresie dowodzenia małymi oddziałami podczas takich działań jak patrole powietrzne i piesze w „szybko rozwijających się, niezwykle stresujących i wymagających warunkach”, jak można przeczytać na stronie internetowej U.S. Army.

Ku zaskoczeniu walecznej pielęgniarki, wykonywany zawód świetnie przygotował ją do wielu zadań i warunków panujących na poligonie. – Aktywność przez co najmniej 12 godzin na dobę, niedobór snu, brak regularnych posiłków, 100% skupienia na zadaniu to czynniki, które z pewnością pomogły w sprostaniu temu wyzwaniu – przyznaje.

Na ceremonię zakończenia elitarnego szkolenia wojskowego, dumna pani kapitan przybyła o kulach. Po spowodowanej kontuzją stopy operacji błagała swoich lekarzy o możliwość uczestnictwa w uroczystości. Po wspólnych obchodach przyszedł czas na powrót do obowiązków zawodowych. – Dzięki tym kilku trudnym tygodniom nauczyłam się aktywnie współdziałać w zespołach, w których wszyscy są głodni i zmęczeni – żartuje w cytowanej rozmowie. Choć takie umiejętności niewątpliwie są przydatne w wykonywanym przez nią zawodzie, oby okazje do ich wykorzystania nie występowały w nadmiarze.

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://www.army.mil/ranger/

Gdy 40-letnia Jasmin Paris kilka miesięcy temu ukończyła wyścig Barkley Marathon, uznawany za najtrudniejszy ultramaraton na świecie, stała się pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu. Na pokonanie 160-kilometrowego dystansu zawodnicy mają 60 godzin, a sam wyścig uwzględnia też szereg dodatkowych zadań możliwych do wykonania tylko w atmosferze pełnego skupienia i przy umiejętności zapamiętania skomplikowanej trasy, która nie jest oznaczona ani dostępna w formie mapy. Jasmin Paris, mama dwójki dzieci, z zawodu weterynarz, do wyścigu podchodziła dwukrotnie, ale dopiero trzecia próba została uwieńczona sukcesem. Po dotarciu na metę, 99 sekund przed wyznaczonym końcem wyścigu, z wycieńczenia straciła głos i długo leżała na ziemi, próbując łapać oddech.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Córka Luca Bessona zbiera nieprzychylne komentarze w związku z rolą w "Emily w Paryżu"
Ludzie
Córka Nicole Kidman Sunday Rose zadebiutowała na wybiegu. Ma szansę na karierę w świecie mody?
Ludzie
Kobiety Bacteromica stawiają czoła współczesnemu wyzwaniu medycyny - lekooporności
Ludzie
Najpierw wojsko, później tron. Gdzie studiują europejskie księżniczki?
Ludzie
Naomi Campbell: nieprawidłowości w działaniu fundacji. Na co przeznaczano środki?