19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 12:02 Publikacja: 24.06.2024 13:00
Naukowcy zauważyli, że ton listów Lovelace przypomina postawę osoby cierpiącej na syndrom oszusta, polegający na deprecjonowaniu własnej wiedzy i umiejętności.
Foto: PAP/Alamy
Adę Lovelace (właśc. Augustę Adę King) uważa się za pierwszą programistkę w historii świata. Żyjąca w XIX wieku arystokratka, a prywatnie – córka brytyjskiego poety znanego powszechnie jako lord Byron – była niezwykle uzdolnioną matematyczką. Zasłynęła przede wszystkim ze współpracy z Charlesem Babbagem – konstruktorem rewolucyjnych mechanicznych maszyn analitycznych, zwanym „ojcem komputerów”.
W pewnym okresie życia Lovelace korespondowała z zaprzyjaźnionym astronomem Johnem Herschelem, synem innego znanego astronoma, Williama Herschela, który odkrył planetę Uran. Pochodzące z 1948 roku listy znaleziono niedawno w archiwach Towarzystwa Królewskiego w Londynie. Pisze o tym brytyjski dziennik „The Times”.
Najnowsza analiza przeprowadzona przez naukowców z University College London wykazała, że wypalenie jednego papierosa skraca oczekiwaną długość życia średnio o 20 minut. Oznacza to, że jedna paczka kosztuje nas blisko 7 godzin życia.
Obecność kobiet w świecie nauki staje się coraz bardziej powszechna, a ich osiągnięcia zasługują na uznanie w dziedzinach wcześniej dostępnych głównie dla mężczyzn. Choć nadal wiele jest do zrobienia, warto przyjrzeć się dotychczasowym zmianom.
Picie kawy i herbaty wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Pozytywny wpływ zanotowano nawet przy spożyciu kawy bezkofeinowej. Naukowcy doszli do takich wniosków analizując badania ponad 9,5 tys. osób cierpiących na ten typ nowotworów oraz dane prawie 16 tys. osób zdrowych.
Wystarczy 30 minut ćwiczeń, aby poprawić pamięć i funkcje poznawcze na kolejne 24 godziny. Nie musi to być jednocześnie typowy trening. Odpowiedni będzie nawet szybki spacer. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań.
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Pochodzenie tzw. szybkich rozbłysków radiowych z kosmosu budzi wiele pytań. Badacze z całego świata starają się od lat ustalić ich przybliżoną lokalizację. Nowa publikacja naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) dotyczy odkrycia jednego ze źródeł rozbłysków.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
Zespół fizyków i astronomów z University of Canterbury w Nowej Zelandii, który pracuje nad rozwiązaniem zagadki dotyczącej rozszerzania się wszechświata, stworzył nową teorię. Według naukowców ciemna energia tak naprawdę nie istnieje.
Choć naukowcy proszą o to od września, premier Donald Tusk interweniował, dopiero kiedy minister Dariusz Wieczorek stał się obciążeniem dla całego rządu. Czy nauka jest wobec tego wszystkiego poważnie traktowana? Bo powinna.
Pierścienie Saturna mogą być starsze niż na to wyglądają, a ich wiek może być zbliżony do wieku samej planety. Dodatkowo okazuje się, że mogą być odporne na zanieczyszczenia. Do takich wniosków doszli niedawno japońscy naukowcy.
Mózg uczy się poprzez instruktaż, naukę lub doświadczenie. Jak się okazuje, jest jeszcze inna ścieżka, kojarzona dotychczas bardziej z literaturą i filmami science fiction. Co dokładnie udało się odkryć?
Przewodniczący, członkowie komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz eksperci dostaną podwyżki. Resort dostrzegł, że ich stawki są nieadekwatne do obecnych realiów.
Nigdy nie powinniśmy demotywować młodych ludzi, którzy chcą działać, bo to w nich tkwi ogromna siła – mówi licealistka Kornelia Wieczorek, laureatka konkursu „Młody Wynalazca”, organizowanego przez „Rzeczpospolitą” i Urząd Patentowy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas