Według danych z badania prawie 10 mln ludzi na całym świecie każdego roku otrzymuje diagnozę demencji. Jest to jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności i śmierci wśród starszych osób. Powoduje także ogromną zależność pacjentów od ich krewnych oraz opiekunów. Szacunki przeżywalności dla tych osób są bardzo różne. Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Erasmus MC University Medical Centre w Holandii miało na celu ustalenie prognoz dla pacjentów, u których została rozpoznana ta choroba zarówno pod kątem pozostałej długości życia, jak i czasu do przyjęcia do domu opieki. Wyniki zostały opublikowane w The BMJ.
Jak długo żyją osoby ze zdiagnozowaną demencją?
Ustalenia naukowców opierają się na 261 badaniach opublikowanych w latach 1984–2024. 235 badań dotyczyło przeżywalności chorych na z demencję, zaś 79 przyjęć do domów opieki. W sumie badania obejmowały ponad 5 milionów osób. 63 proc. z nich stanowiły kobiety. Średni wiek pacjentów wynosił 79 lat. Badania przeprowadzono głównie w Europie i Ameryce Północnej, a średni czas obserwacji wyniósł 7 lat.
Czytaj więcej
Wraz z początkiem 2025 roku nadeszła kolejna zmiana. Dzieci urodzone w latach 2025-2039 będą należeć do pokolenia Beta. Czym będzie się wyróżniać nowa generacja i jaka rysuje się przed nią przyszłość?
Okazało się, że przeciętna oczekiwana długość życia po diagnozie zależy przede wszystkim od tego, w jakim wieku była osoba, u której rozpoznano demencję. Wskaźniki przeżywalności wahają się średnio od 2 do 9 lat. W przypadku diagnozy u kobiet w wieku 60 lat średnia oczekiwana długość życia wynosi prawie 9 lat. Diagnoza w wieku 65 lat wiązała się ze średnią przeżywalnością wynoszącą 8 lat, zaś przy rozpoznaniu choroby w wieku 85 lat przeżywalność wynosiła 4,5 roku. W przypadku mężczyzn jest to odpowiednio 6,5 roku (diagnoza w wieku 60 lat), 5,7 lat (diagnoza w wieku 65 lat) i nieco ponad 2 lata (diagnoza w wieku 85 lat).
Naukowcy oszacowali, że demencja skraca oczekiwaną długość życia o około 2 lata u osób z diagnozą w wieku 85 lat, o 3-4 lata w przypadku diagnozy w wieku 80 lat i nawet o 13 lat w przypadku diagnozy w wieku 65 lat. Średnia przeżywalność była do 1,4 roku dłuższa wśród Azjatów w porównaniu z Europejczykami i Amerykanami oraz 1,4 roku dłuższa wśród osób z chorobą Alzheimera w porównaniu z innymi typami demencji. Naukowcy doszli również do wniosku, że ogólnie rzecz biorąc kobiety mają krótszą przeżywalność po diagnozie niż mężczyźni, ponieważ z reguły są później diagnozowane. Badacze przyznali, że rokowania po diagnozie demencji w dużej mierze zależą od osobistych cech danej osoby oraz od cech klinicznych.