Badanie wykazało, że na podstawie analizy składu mikrobiomu jelitowego można przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia różnych infekcji, również tych, które potencjalnie zagrażają życiu. Ryzyko zainfekowania jest powiązane z naszym sposobem odżywiania. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Microbiology.
W mikrobiomie każdego człowieka znajdują się niebezpieczne bakterie
Mikrobiom jelitowy człowieka składa się z mocno zróżnicowanej społeczności mikrobiologicznej i ma ogromny wpływ na stan zdrowia – nie tylko na trawienie i odporność, ale również na kontrolowanie kolonizacji niebezpiecznych patogenów. Co za tym idzie, zaburzenie składu i funkcji mikrobiomu jelitowego może powodować liczne patologie.
Enterobakterie, do których należą m.in. Klebsiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc), Shigella (bakteria powodująca czerwonkę) oraz E. coli (pałeczka okrężnicy), występują w niewielkich ilościach w zdrowym ludzkim mikrobiomie. W wyniku pojawienia się stanu zapalnego w organizmie lub z powodu spożycia skażonej żywności, ich ilość może się zwiększyć, co w konsekwencji prowadzi do poważnych chorób, m.in. choroby Leśniowskiego-Crohna. W skrajnych przypadkach zbyt duża ilość enterobakterii w jelitach może zagrażać życiu.
Czytaj więcej
Eksperci przeanalizowali ponad 200 badań dotyczących przeżywalności osób chorych na demencję. Na tej podstawie obliczyli średnią oczekiwaną długość życia po diagnozie. Okazało się, że wpływają na nią różne czynniki, ale jeden odgrywa kluczową rolę.
W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali skład mikrobiomu jelitowego ponad 12 tys. osób z 45 krajów. Wykorzystali do tego podejście obliczeniowe oraz sztuczną inteligencję. Badacze odkryli, że na podstawie analizy mikrobiomu można przewidzieć, czy jelita danej osoby są skolonizowane przez enterobakterie. Co ciekawe, naukowcom udało się też zidentyfikować 135 gatunków mikroorganizmów, które występują powszechnie w jelitach i prawdopodobnie chronią przed infekcją. Ich obecność sprawia, że niebezpieczne enterobakterie nie są w stanie się namnażać.