Ta czynność obniża odczuwanie bólu. Naukowcy uzyskali nowy dowód

Czy kontakt z naturą może zmniejszyć poziom odczuwanego bólu? Kwestię tą zbadał zespół brytyjskich i austriackich naukowców. Wyniki badania nie były zaskoczeniem. Potwierdziły także tezę postawioną przed rozpoczęciem eksperymentu.

Publikacja: 23.03.2025 10:53

Naukowcy postanowili zbadać związek pomiędzy ekspozycją na naturę a zmniejszeniem poziomu odczuwania

Naukowcy postanowili zbadać związek pomiędzy ekspozycją na naturę a zmniejszeniem poziomu odczuwania bólu.

Foto: Adobe Stock

Szeroko rozumiany, dobroczynny wpływ natury na kondycję psychofizyczną nie podlega wątpliwości. Istnieje wiele badań potwierdzających m.in. pozytywny wpływ przyrody na obniżenie odczuwania stresu. Naukowcy postanowili pójść dalej i potwierdzić – zakładany wstępnie – związek pomiędzy ekspozycją na naturę a zmniejszeniem poziomu odczuwania bólu.

Czy kontakt z naturą wpływa na odczuwanie bólu?

Najnowszy eksperyment badawczy dotyczy kwestii możliwego wpływu natury na poziom odczuwalnego bólu. Wyniki badania opublikowano 13 marca w czasopiśmie „Nature Communications”. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z University of Exeter i University of Vienna. W eksperymencie wzięło udział 49 zdrowych, dorosłych uczestników: 24 kobiety i 25 mężczyzn. W trakcie badania wykorzystano aparat do rezonansu magnetycznego (MRI) oraz materiały audiowizualne. Uczestnikom eksperymentu prezentowano krótkie, kilkuminutowe filmy, a następnie te same materiały, którym towarzyszyła ekspozycja na lekki wstrząs elektryczny. Wstrząsy miały różny poziom intensywności – od prawie nieodczuwalnych do odczuwalnych i bolesnych. W trakcie badania uczestnicy samodzielnie określali poziom odczuwalnego bólu. Naukowcy jednocześnie analizowali reakcje na ból widoczne na skanach mózgów uczestników badania.

Czytaj więcej

Walczysz z bólem pleców? Według naukowców działają tylko te metody leczenia

Jakie nagrania prezentowano w trakcie eksperymentu?

Pojedyncze nagranie, określane w publikacji jako „blok wideo”, trwało ok. 5 minut. Nagranie, któremu towarzyszyła ekspozycja na wstrząs elektryczny trwało ok. 9 minut i zostało nazwane przez autorów badania „blokiem bólu”. Nagrania przedstawiały trzy różne środowiska: przyrodnicze, miejskie i  wnętrze biura. W pojedynczym cyklu badania każdemu z uczestników zaprezentowano (w różnej kolejności) wszystkie trzy środowiska.

Filmy przygotowano w taki sposób, aby maksymalnie odzwierciedlały naturalne odczuwanie przebywania w danym środowisku. Na filmie z naturalnym krajobrazem zaprezentowano m.in. duże jezioro, drzewa i animację ukazującą ruch słońca oraz chmur. Nagraniu towarzyszyły odgłosy falującej wody, wiatru i śpiewu ptaków. Film z krajobrazem miejskim uzupełniono odgłosami ruchu drogowego i prac budowlanych. W nagraniu wnętrza biurowego pojawił się z kolei dźwięk wentylatora i komputera. Przed prezentacją nagrań uczestników poinstruowano, aby wyobrazili sobie, że są obecni w obserwowanym środowisku.

Czytaj więcej

Pierwszy przypadek błonicy w Polsce od lat. Choroba atakuje głównie dzieci

Co pokazały wyniki badania?

Jak pokazały wyniki badania, w trakcie oglądania filmów przedstawiających naturalny krajobraz (jezioro, drzewa, odgłosy natury), uczestnicy zgłaszali mniejszy poziom odczuwania bólu niż w trakcie oglądania nagrań kontrolnych (krajobraz miejski, wnętrze biurowe). Na skanach MRI zaobserwowano jednocześnie zmianę w określonych reakcjach mózgu, związanych z przetwarzaniem bólu.

Max Steininger – doktorant Uniwersytetu Wiedeńskiego i główny autor badania – twierdzi, że wpływ natury na łagodzenie bólu jest „autentyczny”. Ekspert ma nadzieję, że w przyszłości „alternatywne sposoby łagodzenia bólu, takie jak doświadczanie natury, mogą być wykorzystywane w celu poprawy zarządzania bólem”. Współautor badania dr Alex Smalley podkreślił z kolei, że potencjał leczniczy natury można odczuć nawet w wersji wirtualnej. Zdaniem badacza ten potencjał może okazać się szczególnie cenny m.in. dla osób, które nie mogą wychodzić na zewnątrz.

Źródła: bbc.com, nature.com

Szeroko rozumiany, dobroczynny wpływ natury na kondycję psychofizyczną nie podlega wątpliwości. Istnieje wiele badań potwierdzających m.in. pozytywny wpływ przyrody na obniżenie odczuwania stresu. Naukowcy postanowili pójść dalej i potwierdzić – zakładany wstępnie – związek pomiędzy ekspozycją na naturę a zmniejszeniem poziomu odczuwania bólu.

Czy kontakt z naturą wpływa na odczuwanie bólu?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Nauka
Te mieszanki dodatków do żywności mogą zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2. Czego unikać?
Nauka
Pierwsze w historii takie badania nad dietą afrykańską. Niespodziewane ustalenia
Nauka
Nie trzeba ćwiczyć każdego dnia, żeby być zdrowym. W aktywności liczy się coś innego. Badanie
Nauka
Przeglądanie smartfona przed snem nie szkodzi tak, jak myślano? Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Przebadano nowy sposób na odchudzanie. Zasada 4:3 ma działać lepiej niż dieta