Zespół izraelskich naukowców przeprowadził badanie, które może być zapowiedzią „całkowicie nowej ery medycyny zapobiegawczej”. Wynika z niego, że zastrzyki odchudzające będące lekami GLP-1RA pierwszej generacji (agonistami receptora peptydu glukagonopodobnego-1) mogą przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka nowotworów związanych z otyłością, m.in. poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Ten z kolei jest powiązany z niemal każdą przewlekłą chorobą. Wyniki badania zostały opublikowane w The Lancet ClinicalMedicine i przedstawione na tegorocznym Europejskim Kongresie Otyłości w Maladze.
Związek między otyłością a ryzykiem nowotworów
W Stanach Zjednoczonych otyłość jest uważana za główną przyczynę nowotworów, której można zapobiec. Nadmierna masa ciała może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na kilkanaście rodzajów raka, w tym na nowotwór jelita grubego i odbytu, nerek, przełyku, trzustki i woreczka żółciowego, a w przypadku kobiet na raka piersi, jajników i błony śluzowej macicy. Cukrzyca typu 2 również należy do czynników ryzyka niektórych nowotworów, a zwłaszcza raka jelita grubego.
Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 i otyłość mogą korzystać z różnych metod leczenia. Obecnie do najczęściej stosowanych należą leki będące agonistami receptora GLP-1 oraz chirurgia metaboliczna w postaci operacji bariatrycznej, która polega na zmniejszeniu pojemności żołądka. Zabieg ten jest dobrze ugruntowaną metodą leczenia ciężkiej otyłości. W wielu długoterminowych badaniach i metaanalizach wykazano, że może zmniejszyć częstość występowania nowotworów związanych z otyłością o 32–45 proc. Jak pod tym względem wypadają wspomniane leki? Informacje na ten temat okazały się mocno ograniczone. Z tego względu naukowcy postanowili porównać skuteczność operacji bariatrycznej i leków GLP1-RA w zmniejszaniu częstości występowania nowotworów związanych z otyłością.
Czytaj więcej
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Od kilku lat za...
Farmakoterapia a operacja. W jaki sposób wpływają na zmniejszenie ryzyka nowotworów?
Badanie objęło 6356 pacjentów w wieku od 24 lat chorujących na otyłość i cukrzycę, bez wcześniejszej historii nowotworów. Na początku badania średni wiek uczestników wynosił nieco ponad 52 lata, zaś średnie BMI 41,5 kg/m2. Pacjentów dobrano w pary na podstawie płci, wieku, wyjściowego BMI, czasu rozpoczęcia leczenia i statusu palacza. Połowa z nich była leczona lekami z grupy GLP-1RA, zaś pozostali przeszli operację bariatryczną.