Odkryto możliwą przyczynę raka jelita grubego. Ma związek z dzieciństwem

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Od kilku lat zachorowalność wzrasta, a choroba coraz częściej pojawia się u młodych osób. Naukowcom udało się zidentyfikować prawdopodobną przyczynę tego stanu rzeczy.

Publikacja: 26.04.2025 14:25

Naukowcy przeanalizowali DNA z 981 guzów raka jelita grubego pochodzących od pacjentów, którzy zacho

Naukowcy przeanalizowali DNA z 981 guzów raka jelita grubego pochodzących od pacjentów, którzy zachorowali w młodszym i starszym wieku.

Foto: Adobe Stock

Międzynarodowe badania prowadzone przez bioinżynierów z University of California San Diego wykazały, że wzrost zachorowań na raka jelita grubego może być powiązany z narażeniem we wczesnym dzieciństwie na toksynę bakteryjną zwaną kolibaktyną. Ta wczesna ekspozycja mogła spowodować mutacje DNA, które stały się potencjalną przyczyną nowotworu. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Nature”.

Skąd biorą się niebezpieczne toksyny?

Kolibaktyna jest produkowana przez pewne szczepy Escherichia coli, czyli bakterii, która wchodzi w skład fizjologicznej flory jelitowej ludzi. Szczepy bytują w okrężnicy i odbycie. Z najnowszego badania wynika, że narażenie na tę toksynę we wczesnym dzieciństwie może zmienić DNA komórek jelita grubego, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór jeszcze przed ukończeniem 50 roku życia.

Naukowcy przeanalizowali DNA z 981 guzów raka jelita grubego pochodzących od pacjentów, którzy zachorowali w młodszym i starszym wieku. Pacjenci pochodzili z 11 krajów. Okazało się, że kolibaktyna pozostawia po sobie specyficzne wzorce mutacji DNA, które były ponad 3 razy częstsze u osób, u których nowotwór ujawnił się w młodszym wieku (zwłaszcza u dorosłych poniżej 40 roku życia). Te wzorce mutacji były szczególnie rozpowszechnione u pacjentów pochodzących z krajów, gdzie wskaźnik zachorowań na nowotwór jelita grubego dotyczący młodych osób jest wysoki.

Czytaj więcej

„Toksyczny koktajl” w europejskich domach. Badanie wykryło niemal 200 pestycydów

„Te wzorce mutacji są swego rodzaju historycznym zapisem w genomie i wskazują na wczesną ekspozycję na kolibaktynę jako siłę napędową choroby o wczesnym początku”, powiedział Ludmil Alexandrov, profesor na UC San Diego i autor badania.

Rak jelita grubego coraz bardziej zagraża młodym ludziom

W poprzednich badaniach mutacje związane z kolibaktyną zostały zidentyfikowane w 10–15 proc. wszystkich przypadków raka jelita grubego. Badania te skupiały się jednak na przypadkach zachorowań u starszych osób lub nie rozdzielały chorób na te o wczesnym lub późnym początku. Najnowsze badanie jest pierwszym, które wykazało, że mutacje związane z kolibaktyną występują zwłaszcza u pacjentów w młodszym wieku.

Do tej pory rak jelita grubego był uważany za chorobę, która dotyczy starszych osób. Obecnie można zaobserwować gwałtowny wzrost zachorowań wśród młodych ludzi i to w co najmniej 27 krajach. Według szacunków naukowców częstość występowania tego rodzaju nowotworu u osób dorosłych poniżej 50 roku życia w ciągu ostatnich 20 lat podwajała się co dekadę. Jeżeli ten trend się utrzyma, do 2030 roku rak jelita grubego może stać się główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród młodych dorosłych.

Do tej pory przyczyny wzrostu zachorowań były nieznane. Osoby, u których zdiagnozowano chorobę, często nie miały w rodzinie przypadków zachorowań i nie występowały u nich czynniki ryzyka, takie jak otyłość lub nadciśnienie. Ten stan rzeczy sprawił, że naukowcy zaczęli podejrzewać istnienie ukrytego czynnika środowiskowego lub mikrobiologicznego.

Czytaj więcej

Polska wydaje na profilaktykę najmniej w Europie w przeliczeniu na mieszkańca

Skąd biorą się niebezpieczne bakterie?

Według badaczy szkodliwe działanie kolibaktyny ujawnia się bardzo wcześnie. Wzorce mutacji powstają prawdopodobnie w momencie, gdy dzieci są narażone na działanie toksyny przed ukończeniem 10. roku życia. Poza tym mutacje związane z kolibaktyną stanowią około 15 proc. tak zwanych mutacji napędowych APC. Są to jedne z najwcześniejszych zmian genetycznych, które bezpośrednio promują rozwój raka, w tym raka jelita grubego.

„Jeśli ktoś nabędzie jedną z tych mutacji napędowych w wieku 10 lat, może to o dekady przyspieszyć  zachorowanie na raka jelita grubego” – wyjaśnia Ludmil Alexandrov.

Okazuje się, że bakterie, które produkują kolibaktynę mogą po cichu kolonizować jelita grube dzieci, jednocześnie powodując zmiany w DNA. W ten sposób „przygotowują grunt” pod nowotwór i to na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Skąd nagły wzrost Escherichia coli w jelitach? Bardzo możliwe, że stoją za tym zmiany stylu życia, jakie dokonały się w ostatnich 40 latach. Mogą one powodować zwiększenie liczby szczepów bakterii wytwarzających kolibaktynę.

„Istnieje kilka prawdopodobnych hipotez, w tym wczesne stosowanie antybiotyków, które może ułatwić tym szczepom zasiedlenie się; zmiany w diecie, takie jak zwiększone spożycie przetworzonej żywności lub zmniejszone spożycie błonnika; zwiększona liczba cesarskich cięć lub rzadsze karmienie piersią; oraz szersze stosowanie wczesnej grupowej opieki nad dziećmi, co może ułatwić transmisję drobnoustrojów w krytycznym oknie rozwojowym. Łącznie te zmiany mogą przechylić szalę w kierunku wczesnego nabycia tych drobnoustrojów” – powiedział Alexandrov w wypowiedzi dla NBC News.

Naukowcy przyznają, że konieczne są dalsze badania w celu ustalenia związku przyczynowo–skutkowego. Konieczne jest również zweryfikowanie, w jaki sposób dzieci są narażone na bakterie wytwarzające kolibaktynę i co można zrobić, aby temu zapobiec. Zespół bada kilka hipotez oraz sprawdza, czy stosowanie probiotyków może w bezpieczny sposób pomóc w wyeliminowaniu szkodliwych szczepów bakterii. Badacze pracują także nad testami wczesnego wykrywania, które miałyby analizować próbki kału pod kątem mutacji związanych z kolibaktyną.

Źródła:
today.ucsd.edu
www.nature.com
www.theguardian.com
www.nbcnews.com

Międzynarodowe badania prowadzone przez bioinżynierów z University of California San Diego wykazały, że wzrost zachorowań na raka jelita grubego może być powiązany z narażeniem we wczesnym dzieciństwie na toksynę bakteryjną zwaną kolibaktyną. Ta wczesna ekspozycja mogła spowodować mutacje DNA, które stały się potencjalną przyczyną nowotworu. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Nature”.

Skąd biorą się niebezpieczne toksyny?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
SPOŁECZEŃSTWO
USA: Trump ucina finansowanie największemu instytutowi w kraju, który bada zdrowie kobiet
Zdrowie
Świąteczny stół nie sprzyja asertywności. "Nieświadomie odtwarzamy wzorce"
Zdrowie
Korzystanie ze smartfona po 50 zmniejsza ryzyko przykrej choroby? Zaskakujące ustalenia
Zdrowie
Słaba higiena jamy ustnej ma związek z pewnymi dokuczliwym bólami. Pionierskie badanie
Zdrowie
Odkryto nowy zaskakujący czynnik, od którego może zależeć masa ciała