Aktualizacja: 16.02.2025 14:42 Publikacja: 25.09.2023 10:12
Ewelina Miller
Ewelina Miller: "Żadna sprawa o błąd medyczny nie jest prosta ani jednoznaczna".
Foto: Archiwum prywatne
Dużo ostatnio mówi się o trendzie na operacje plastyczne, a złą sławą okryła się w tym kontekście Turcja. Czy ofiarom nieudanych zabiegów da się pomóc?
Ewelina Miller: Rzeczywiście można mówić o takim trendzie, a w ostatnich latach coraz więcej Polek i Polaków zyskuje odwagę, żeby walczyć o zadośćuczynienia i odszkodowania za błędy medyczne. Wcześniej pokutowało przeświadczenie, że ze szpitalem czy lekarzem nie da się wygrać. Dziś inaczej patrzy się na tę kwestię, co w praktyce przekłada się na zwiększoną liczbą toczonych spraw. Coraz więcej osób poszukuje też pomocy po nieudanych zabiegach medycyny estetycznej. Jednak pacjentom, którzy poddali się im na przykład w Turcji, nie jesteśmy w stanie pomóc. Przede wszystkim dlatego, że w tym kraju obowiązuje zupełnie inny system prawny, a więc nasz, przewidujący możliwość uzyskania kompensaty, nie ma tam żadnego odzwierciedlenia. Pacjent musi więc liczyć się z tym, że zostanie ze swoim kłopotem sam i na własną rękę musi szukać pomocy prawnej w innym państwie. Decydując się na takie procedury, klienci czasem nawet nie są świadomi, że nie zawsze przeprowadzają je lekarze. W swojej praktyce zajmowałam się przypadkiem kobiety po zabiegu dentystycznym wykonanym przez osobę, której polskim odpowiednikiem byłaby higienistka.
Stworzyłam od zera zupełnie nowy związek zawodowy, ale nie mogłabym tego zrobić bez wsparcia kolegów i koleżanek, którym też nie podobał się skostniały styl starych organizacji – przyznaje Agata Jagodzińska, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej.
Liczę na to, że moja historia będzie przestrogą przed kopiowaniem cudzych pomysłów i przetrze szlak twórcom, którzy chcą walczyć o ochronę swoich projektów - mówi Zofia Chylak. Projektantka wygrała właśnie proces o naruszenie jej praw autorskich z firmą CCC w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu.
Prawa pracownicze i ochrona przed zwolnieniem mają swoje granice, a przepisy przewidują wyjątki, które w pewnych sytuacjach umożliwiają zakończenie współpracy z matką będącą tuż po urlopie macierzyńskim, czy nawet w jego trakcie - wyjaśnia prawnik.
Samobójstwo Atula Subhasha wywołało ogólnokrajową debatę na temat nadużywania prawa posagowego w Indiach, które pierwotnie miało chronić kobiety przed przemocą, lecz coraz częściej bywa wykorzystywane jako narzędzie do nękania mężczyzn.
Rok 2024 przyniósł kilka istotnych zmian w zakresie praw kobiet w Polsce, co pozwala mówić o krokach naprzód w kierunku równości płci. Wprowadzono nowe regulacje oraz znowelizowano istniejące przepisy, które mają na celu poprawę sytuacji kobiet zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Oto najważniejsze zmiany, które weszły w życie w 2024 roku.
Czy w globalnym wyścigu AI, zdominowanym przez Chiny oraz USA, Stary Kontynent już zupełnie się nie liczy? Branża farmaceutyczna pokazuje, że jest jednak wciąż o co walczyć.
Europa ma znacznie niższe wskaźniki komercjalizacji badań naukowych niż Stany Zjednoczone czy Azja. Nowe Centrum Biotechnologii i Bioprodukcji może pomóc zredukować ten dystans. Jeśli nie przegra w starciu z biurokracją.
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa dziś kluczową rolę w wielu nowoczesnych rozwiązaniach medycznych, które wspierają diagnostykę i leczenie.
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Przespaliśmy okres, w którym powinniśmy włączyć psychiatrię w obszar zdrowia publicznego. To dzieje się dopiero w ostatnich latach, kiedy zaburzenia psychiczne w Polsce stały się epidemią – mówi prof. Janusz Heitzman.
Sam Altman, szef Open AI, zainwestował w start-up Retro Biosciences. Firma pracującą nad wydłużeniem ludzkiego życia i szukająca leku na Alzheimera, pozyskała miliard dolarów finansowania. Przełomowe rozwiązania mają się pojawić w tej dekadzie.
Stworzyli zaawansowaną technologię dla bezobsługowych sklepów Żabka Nano, a teraz po ich rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji sięgają szpitale. System od VitVio „zwiększa wydajność i bezpieczeństwo na salach operacyjnych".
Oprócz korzyści zdrowotnych, nowoczesne leki wspomagające odchudzanie, takie jak Ozempic, mogą zwiększać ryzyko niektórych schorzeń – ustalili naukowcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas