Czy okazywanie emocji w pracy jest nieprofesjonalne? Społecznie przywykliśmy już do tego, że - zwłaszcza w sytuacjach zawodowych - oddzielamy racjonalność od emocjonalności. Osoba twardo stąpająca po ziemi, zachowująca zimną krew i nieulegająca emocjom, jawi się zwykle jako bardziej stabilna. Oddzielamy tym samym zdolność racjonalnego myślenia od okazywania emocji.
Kobiety są zbyt emocjonalne? Krzywdzące stereotypy
Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2019 roku na Georgetown University, co ósmy Amerykanin uważa, że kobiety są zbyt emocjonalne, aby móc zajmować się polityką. Postrzeganie kobiet przez pryzmat emocjonalności w miejscu pracy umniejsza ich profesjonalizmowi i w dalszym ciągu stanowi jeden z najsilniejszych stereotypów dotyczących płci.
Czytaj więcej
Sukces zawodowy nie zawsze idzie w parze z dobrą kondycją psychiczną. To pacjentka musi dojść do wniosku, co i jak może zmienić, bo ja nie żyję jej życiem, nie jestem w jej skórze – mówi prof. Dominka Dudek, psychiatra.
W badaniach opublikowanych w kwartalniku „Psychology of Women Quarterly” udowodniono związek pomiędzy etykietą emocjonalności a podważaniem zasadności kobiecych argumentów. Uczestnicy badania czytali dialog pomiędzy dwiema osobami, które się ze sobą nie zgadzają. Podczas wymiany zdań zarówno kobietom, jak i mężczyznom kazano „się uspokajać”. Kiedy kobiecie wydawano takie polecenie, uczestnicy ocenili jej argument w sporze jako znacznie mniej uzasadniony. W analogicznej sytuacji w dialogu z mężczyzną nie miało to miejsca.
Emocjonalny paradoks
Badania przeprowadzone 3 lata temu przez brytyjska platformę rekrutacyjna Totaljobs pokazują pewnego rodzaju paradoks, który wiąże się z negatywnym postrzeganiem emocjonalności kobiet w pracy. Naukowcy przebadali ponad 2 tys. pracowników, pytając ich jak często i w jakich sytuacjach odczuwają emocje w czasie pracy. Wnioski są zaskakujące.