Aktualizacja: 16.02.2025 15:07 Publikacja: 20.10.2023 11:47
Żałoba po stracie dziecka
Psycholog Lena Smolarek-Olek: "Tłumaczyć i usprawiedliwiać to dwa różne pojęcia".
Foto: Adobe Stock
Lena Smolarek-Olek: Wszyscy pytają, jak mogło się stać coś takiego – atak starszego człowieka na nieznane, niewinne dziecko. No, właśnie: jak…? Dlaczego? Co powoduje sprawcami takich czynów?
Pytanie jest uzasadnione, pojawia się w nas wielka niepewność, lęk. W takich chwilach szukamy jednoznacznych odpowiedzi. Niestety, jak w wielu takich sprawach, przyczyny takich zbrodni są różnorodne. Mamy do czynienia z wieloma, możliwymi czynnikami - wewnętrznymi, związanymi z przestępcą, jak i zewnętrznymi, sytuacyjnymi. Dlaczego człowiek zabija innego człowieka? Wpływ może mieć wywodzenie się z patologicznego środowiska, przeszłe doświadczenia życiowe, wzorce, wartości wyznawane przez daną osobę, a wreszcie nieleczone choroby psychiczne czy neurologiczne. Istotny jest też aspekt uzależnień, nadużywania alkoholu czy innych używek. Należy też zwrócić uwagę na możliwe motywy, jakie mógł mieć sprawca, np. nieporozumienie w rodzinie, chęć zemsty. Nie zawsze można rozpoznać motyw, mówi się też o zabójstwie w afekcie czy pod wpływem impulsu.
Wiele kobiet osiąga sukcesy w swoich profesjach, pnie się po szczeblach kariery, ale w pewnym momencie uświadamia sobie, że tak naprawdę nie daje im to szczęścia, bo marzą o innym życiu i innej drodze. Psycholożka Alina Adamowicz potwierdza tę tezę.
Badanie wykazało, że w popularnych serwisach randkowych osoby deklarujące, że są na diecie wegetariańskiej postrzega się mniej pozytywnie niż te, których dieta nie została określona. Jakie mogą być tego powody? Współautorka badania komentuje.
W jednej z galerii sztuki w Manchesterze powstała sala z trzema obrazami i kanapą. Przebywanie w niej ma pomóc w skupieniu uwagi i wyciszeniu emocji zwiedzających. Czy to skuteczny sposób na radzenie sobie z nadmiarem bodźców? Psychoterapeuta komentuje.
Czy internet pogłębia nasze poczucie samotności? Czy to skutek społecznych zmian, które zaczęły się wcześniej? Coraz częściej budujemy więzi w sieci, ale tracimy je w realnym życiu. O tym, jak technologie wpływają na nasze zdrowie psychiczne, rozmawiamy z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis.
Szczerość, skromność i skłonność do kompromisów – takie cechy przypisuje się osobom, które przyszły na świat jako drugie z trojga rodzeństwa. Potwierdzają to nowe badania dotyczące tak zwanych „środkowych” dzieci. Co na to specjaliści?
Wiele kobiet osiąga sukcesy w swoich profesjach, pnie się po szczeblach kariery, ale w pewnym momencie uświadamia sobie, że tak naprawdę nie daje im to szczęścia, bo marzą o innym życiu i innej drodze. Psycholożka Alina Adamowicz potwierdza tę tezę.
Walentynki u singli, w parach i u rodziców bardzo małych dzieci wyglądają skrajnie odmiennie. Życie przechodzi od wręczania róż po zabawę brokatowym klejem na bal w przedszkolu. Ale oprócz świętowania miłości, trzeba jeszcze o nią dbać. A kto to umie?
Przespaliśmy okres, w którym powinniśmy włączyć psychiatrię w obszar zdrowia publicznego. To dzieje się dopiero w ostatnich latach, kiedy zaburzenia psychiczne w Polsce stały się epidemią – mówi prof. Janusz Heitzman.
Najbardziej depresyjny dzień roku, czyli Blue Monday wcale nie musi taki być. Psycholożka radzi, jak zmienić podejście do niego, a także podpowiada, jak na co dzień dbać o swoje zdrowie psychiczne.
Krótkie dni i brak słońca u wielu osób powodują spadek nastroju. Przywykliśmy do tego, że od jesieni do wiosny miewamy gorsze dni, brak nam energii i chęci do działania. Często z tego powodu bagatelizujemy objawy, które mogą świadczyć o depresji – przewlekłej i trudnej do wyleczenia chorobie.
Umawiasz się z kimś, a ta osoba w ostatniej chwili odwołuje spotkanie. Organizujesz domówkę i na 10 potwierdzonych osób przychodzą trzy. Pracujesz w usługach, masz „okienko” i czekasz dwie godziny na klientkę, która odwołuje wizytę na pięć minut przed umówioną godziną. W języku angielskim takie zachowania określane są mianem „flaping”. Zdaniem „The Guardian” stają się one coraz częstsze.
Chociaż empatia często kojarzy się w pierwszej chwili ze współczuciem, w rzeczywistości jest to ważna umiejętność, jeden z kluczowych aspektów ludzkiego współistnienia. Jak kształtuje się empatia i jakie wyzwania przed nią stoją w XXI wieku?
Bardzo ważne jest, żebyśmy znali swoje granice i rozumieli konsekwencje ich przekraczania. Mam wrażenie, że wiele osób uważa za normę mocno przekroczony próg zmęczenia - mówi Zofia Szawernowska, psycholog sportu, mistrzyni świata i Europy w grapplingu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas