Aktualizacja: 05.12.2024 18:30 Publikacja: 25.01.2024 15:54
Home office
Marzena Mawricz: Wszystko, co nie jest w równowadze, ostatecznie zacznie nam doskwierać.
Foto: Adobe Stock
Jakie lęki najczęściej towarzyszą nam w pracy?
Marzena Mawricz: My, kobiety, mamy jeden z największych problemów z tym, że zawsze musimy dawać radę. Po naszych przodkiniach, siłaczkach, niesiemy brzemię w codziennym siłowaniu się z życiem, chcemy być bohaterkami każdego dnia. To oznacza, że strasznie dużo na siebie bierzemy, wykonujemy całą masę zadań i staramy się je wykonywać perfekcyjnie. Mamy tak wyśrubowane wewnętrzne normy, że zaczynają być naszym największym kłopotem w rosnącym stresie. Wewnętrzny krytyk, który zrodził się nam w dzieciństwie, przejęty od naszych mało czułych rodziców, codziennie nas wyniszcza. Ten "gadacz" w głowie podnosi poprzeczkę, mówiąc: "musisz", "powinnaś", "jesteś winna". Wzbudza dużo niepokoju, ale i namawia do samobiczowania. Mamy dużą tendencję do tkwienia w poczuciu winy, które powoduje stres, a ponieważ nie umiemy go redukować, nasila on stany lękowe. Te z kolei są mocno połączone z ruminacjami, czyli nakręcającymi się, negatywnymi, straszącymi nas myślami. Nie umiemy być dla siebie czułymi. Umiemy wiele od siebie oczekiwać, żyjemy w normach patriarchalnych i przekonaniach, którymi się wzajemnie obarczamy: że musimy być silne, zaradne i wolno nam odpuszczać.
Poczucie winy wśród pracujących mam może wynikać z przekonania, że skupienie na karierze zaburza harmonię życia rodzinnego. Jakie inne czynniki wpływają na obniżony nastrój wśród aktywnych zawodowo mam? Prezes Fundacji Mama na Huśtawce wyjaśnia.
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili analizy, w których przyjrzeli się codziennej życzliwości w Polsce. W raporcie z badania napisano m.in. o tym, od czego zależy jej poziom.
Od stresu nie da się uciec, ale można nauczyć się nad nim panować - nie pozwalać, by kontrolował życie i wyniszczał ciało. Naukowcy przekonują, że plastyczność mózgu pozwala wyćwiczyć go tak, aby – mimo trudności – zachowywać emocjonalną równowagę. Jak to zrobić?
Wydaje się, że powoli upada mit, zgodnie z którym większość kobiet marzy o romantycznym związku, a okres bycia singielką upływa im na poszukiwaniu „drugiej połówki”. Dowodzi tego najnowsze badanie autorstwa kanadyjskich naukowców.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Choć o mobbingu słyszy się coraz więcej, zdaniem psychologów to wcale nie tego rodzaju doświadczenia są tym, co najczęściej rujnuje samopoczucie człowieka w miejscu pracy. - Dobrostan zależy w dużej mierze od aktywności - mówi psycholog i psychoterapeuta Grzegorz Marek.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Przewoźnicy liczą, że rząd zgodzi się na zmiany zasad wyliczania wynagrodzeń kierowców i składek ZUS oraz pozwoli wliczyć diety i delegacje w koszty.
Duża dysproporcja w poziomie obciążeń pomiędzy działalnością a umową o pracę sprawia, że ludzie są wypychani na samozatrudnienie, tracąc tym samym m.in. ochronę przed zwolnieniem tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Uchylenie ustawy o lekarzu sądowym i pozostawienie każdemu lekarzowi prawa do wystawiania zaświadczeń usprawiedliwiających niestawiennictwo w sądzie z powodu choroby - takie rozwiązanie proponuje Naczelna Rada Adwokacka.
Ministrowie zdrowia państw Unii Europejskiej zaktualizowali zalecenia dotyczące miejsc wolnych od dymu papierosowego. Najnowsze rekomendacje unijne obejmą także e-papierosy oraz podgrzewane wyroby tytoniowe.
Ten rok turystyka hiszpańska zakończy kilkoma rekordami. Przyjedzie 95 milionów turystów, zostawią 200 miliardów euro, co da 13 procent Produktu Krajowego Brutto. Przy tym turystyka zapewnia pracę 2,8 miliona ludzi. Są jednak sygnały zapowiadające trudności - ocenia branża.
Już prawie połowa Polaków dobrze ocenia swoje możliwości i perspektywy finansowe. To znacznie więcej niż jesienią zeszłego roku, choć w opiniach widać sporo rozbieżności - także wśród najlepiej zarabiających.
Nie dość, że pracodawcy rzadziej niż przed rokiem planują w I półroczu 2025 r. wzrost wynagrodzeń, to jeszcze ograniczają wysokość podwyżek.
Firmy rzadziej niż przed rokiem planują wzrost wynagrodzeń. Jednocześnie chcą ograniczyć wysokość podwyżek. Przyszły rok ma być dla pracowników pod tym względem znacznie gorszy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas