Reklama
Rozwiń

Breadcrumbing, czyli okruchy związku. Co to za manipulacja i jak się z niej uwolnić?

Gdy w danej relacji jedna osoba angażuje się ponad miarę, a druga tylko okazjonalnie, nie wycofując się całkowicie, a jedynie ponawiając kontakt, gdy ma taką potrzebę, może dochodzić do zjawiska „breadcrumbing”. Na czym ono polega?

Publikacja: 25.04.2024 10:47

„Breadcrumbing” należy rozumieć jako formę manipulacji polegającą na zwodzeniu drugiej osoby oraz wy

„Breadcrumbing” należy rozumieć jako formę manipulacji polegającą na zwodzeniu drugiej osoby oraz wysyłaniu niejasnych komunikatów dotyczących charakteru danej relacji.

Foto: Adobe Stock

Iris, bohaterka odgrywana przez Kate Winslet w filmie „The Holiday” od lat podkochuje się w redakcyjnym koledze Jasperze. Pomaga mu w pracy, służy radą, gdy ten boryka się z rozterkami, a z okazji Świąt Bożego Narodzenia regularnie przyjmuje od niego drobne podarunki. On tymczasem uroczyście ogłasza zaręczyny z inną kobietą, ale z życzliwości i wsparcia Iris korzysta przy każdej możliwej okazji. Telefonuje do niej nawet podczas przerwy świątecznej, aby wymusić na niej pomoc w sprawdzeniu kolejnego rozdziału książki. Iris znajduje się jednak w miejscu na tyle odległym od domu, że nabiera dystansu do toksycznej relacji, a poznanie osoby, która prawdziwie ją doceni, pozwoli ostatecznie odciąć się od Jaspera. Czyżby zrozumiała, że przez lata była ofiarą zjawiska zwanego „breadcrumbing”? Na czym ono polega i czy istnieje szansa na uwolnienie się od takiej toksycznej relacji?

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Psychologia
Raport „Dobrostan Polek 2025” pokazał, ile musi dziś zarabiać kobieta, żeby dobrze się czuć
Psychologia
Nomofobia to współczesna forma uzależnienia. Czego dotyczy i jak sobie z nią radzić?
Psychologia
Śpiewanie ma zbawienny wpływ na psychikę. „Nieocenione korzyści”
Psychologia
Długi weekend może być trudny dla psychiki. Dlaczego tak się dzieje?
Psychologia
CBOS zbadał obowiązujące wzorce kobiecości i męskości. „Takie normy sprzyjają wstydowi”