Reklama
Rozwiń

Najtrudniejszy do stworzenia zapach: odchodzącego mężczyzny. Marie-Lise Jonak o tajnikach swojej pracy

Perfumy są jak ubranie. "Noszony" zapach to element całościowego wizerunku. Wybierając go, definiuje się siebie, przekazuje informację otoczeniu. O tym, że są dziełem sztuki, a ich tworzenie to wymagający proces, mówi Marie-Lise Jonak, założycielka marki Ormaie.

Publikacja: 17.09.2023 08:00

Marie-Lise Jonak: "Najbardziej lubimy moment, gdy ktoś mówi, że zapach przypomina mu wyjątkową chwil

Marie-Lise Jonak

Marie-Lise Jonak: "Najbardziej lubimy moment, gdy ktoś mówi, że zapach przypomina mu wyjątkową chwilę lub osobę".

Foto: Materiały prasowe

Zanim założyłaś Ormaie, pracowałaś jako senselierka dla dużych, międzynarodowych firm. Skąd pojawił się pomysł na własne perfumy, w dodatku w stu procentach naturalne?

Marie-Lise Jonak: Uwielbiałam pracować dla dużych firm, bo dzięki nim wiele się nauczyłam, ale w pewnym momencie chciałam wypróbować własne pomysły, wdrożyć swoją strategię, nie cudzą. W życiu zawsze dążyłam do wolności. Uwielbiam też wyzwania, tym bardziej, gdy są trudne. Kiedy mój syn Baptiste zapytał mnie, czy byłabym w stanie stworzyć w stu procentach naturalny zapach, wiedziałam, że po prostu muszę to zrobić. Nasze perfumy rzeczywiście pochodzą ze składników naturalnych, ale dzisiejsi perfumiarze są zmuszeni pracować głównie ze składnikami syntetycznymi. Te naturalne są zbyt drogie i trudne w obróbce, dlatego używają ich dość oszczędnie. Przed Ormaie kierowałam tworzeniem wielu takich zapachów. Chcąc stworzyć w pełni naturalne perfumy, musiałam wrócić do korzeni sztuki perfumeryjnej: znaleźć domy i perfumiarzy gotowych pracować nad nowymi recepturami zawierającymi wyłącznie naturalne składniki. Oczywiście ważne było też to, aby w kontekście trwałości osiągnąć efekt równy „konwencjonalnym” zapachom.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Styl życia
Bumerangowanie ciągle żywe. Pokolenie Z powiela doświadczenia rodziców
Styl życia
Kim jest dziś ojciec dla Polaków? „Widać trend do budowania bliskich i otwartych więzi”
Styl życia
Francja idzie na wojnę z urządzeniami elektronicznymi. Będą nowe zakazy dotyczące dzieci
Styl życia
Pokolenie Z odrzuca zawodowe marzenie rodziców. „Zbyt duża odpowiedzialność”
Styl życia
Pokolenie Z pokochało tę lalkę. Chętni stali po nią w wielogodzinnych kolejkach