Sylwia Jędrzejewska: Udane życie intymne ma wpływ na funkcjonowanie w biznesie

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety biznesu, jeżeli są zadowoleni ze swojego życia intymnego, spełnieni w tej sferze, będą lepiej funkcjonować w pracy. Pobudzi się ich kreatywność, staną się bardziej wydajni, wyrozumiali dla podwładnych i współpracowników oraz pełni energii.

Publikacja: 16.11.2023 12:12

Sylwia Jędrzejewska: Kobiety sukcesu potrafią bawić się seksem z dużą odwagą i fantazją.

Sylwia Jędrzejewska: Kobiety sukcesu potrafią bawić się seksem z dużą odwagą i fantazją.

Foto: Adobe Stock

Jak dziś przedstawia się życie intymne współczesnych Polek, kobiet biznesu?

Dr Sylwia Jędrzejewska: Polki to wspaniałe kobiety, które w końcu przejmują głos i działanie na wielu płaszczyznach życia - biznesowej, politycznej i seksualnej. Zauważam, że uzyskując prawo do pełnej swobody w zakresie eksplorowania swojej seksualności, funkcjonują też coraz lepiej w sferze rozwoju osobistego. Korzysta na tym ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Zarabianie pozwala kobiecie decydować o sobie i swojej przyszłości. Ta niezależność rozciąga się również na suwerenne prawo do swobodnego korzystania z kobiecej seksualności. To my kobiety zaczynamy wyznaczać standardy i reguły czerpania przyjemności z bycia istotami na wskroś seksualnymi.

Najnowsze osiągnięcia naukowe idą w parze z rozwojem świadomości seksualnej ?

Zdecydowanie. Nie tylko postęp społeczno-ekonomiczny, ale i naukowo-techniczny dokonujący się na naszych oczach nie pozostaje bez wpływu na seksualność współczesnych kobiet. Przykładem może być skanowanie mózgu w funkcjonalnym rezonansie magnetycznym. To pozwala lepiej zrozumieć tajemnice kobiecej erotyki i biologicznej potęgi potencjału kobiecego mózgu i ciała w tym zakresie. Jednocześnie udowodnione zostało, że kobieta, tak samo jak i mężczyzna, może mieć bardzo udany seks z kimś, kogo zna bardzo krótko lub nie zna w ogóle i z kim nie chce się wiązać.

Czy kobieta może nie osiągać satysfakcji ze współżycia z kochanym mężczyzną?

Tak, to się zdarza. Okazuje się, że u kobiet również uczucie miłości nie musi towarzyszyć namiętności. Dla wielu kobiet wyrażanie wprost swoich potrzeb w sferze seksualnej wciąż jest trudne z powodu głęboko zakorzenionego przekonania, że naraża je to na stygmatyzację. Jednak również wzorce kulturowe powoli ulegają zmianie. Każda współczesna kobieta ma prawo zadecydować, jak będzie manifestowała swoją seksualność. Nie każda jednak wie, jak z tego prawa korzystać.

Kobiety sukcesu "pragną więcej"?

Można pokusić się o tezę, że to właśnie silne, świadome kobiety, z sukcesem zawodowym, stają na czele przemian seksualnych. Tak dobrałam również bohaterki mojej książki, "Kobiety, które pragną więcej. Życie seksualne Polek - historie prawdziwe”, która stała się dowodem na potężną przemianę nadchodzącą w życiu intymnym Polek. Większość kobiet, choć w różnym zakresie, bez względu na zapracowanie, zajmowane stanowisko i sukcesy biznesowe, potrzebuje zarówno udanego seksu i orgazmów, w tym również i własnych, jak i miłości, czułości, bliskości i wsparcia swojego partnera.

Samiec Alfa może spróbować wejść do gry na zasadzie rywalizacji o władzę. Nieudacznik może uciec, bojąc się porażki. Kto najbardziej boi się kobiety spełnionej zawodowo?

Silni mężczyźni, z poczuciem własnej wartości, będą cieszyć się tym, co osiąga jego partnerka. Wspaniały partner wspiera kobietę w jej dążeniach do sukcesu. Nie wchodzi w rywalizację, ale odczuwa osiągnięcia zawodowe kobiety jako ich wspólny sukces, z którego obydwoje mają satysfakcję. Podobnie jest w życiu seksualnym, obydwu stronom powinno zależeć na sukcesie, którym jest obopólna satysfakcja seksualna. Silna, świadoma swoich potrzeb i możliwości, odważna kobieta, może wiele wnieść do związku również w sferze seksualnej, a mądry mężczyzna będzie umiał tym zarządzić tak, żeby ich życie kwitło. Sprzeczność polegała na tym, że z jednej strony kobiety o dużym temperamencie seksualnym pociągają mężczyzn, z drugiej strony mężczyźni takich kobiet się zawsze bali i nadal boją. Tak więc z jednej strony mężczyźni oczekują reaktywności seksualnej kobiet dla zaspokojenia poczucia własnej atrakcyjności i sprawności seksualnej, a z drugiej strony – kobieca seksualność wzbudzała w nich strach o własną sprawczość w tej materii. Rzeczywiście więc: słaby mężczyzna może uciec, bojąc się porażki lub rywalizować o władzę.

Czytaj więcej

Korzystna zmiana nie musi być drastyczna. Christophe Fauré i jego sposoby na tchnięcie życia w życie

Według badań mężczyźni biznesmeni są bardziej aktywni seksualnie i dążą do zwiększenia atrakcyjności współżycia, ale częściej też podejmują ryzykowne zachowania seksualne - czy ma to także odniesienie do kobiet sukcesu?

Z badań wynika, że zarówno mężczyźni jak i kobiety biznesu częściej zmieniają partnerów seksualnych i są świadomi wiążących się z takimi zachowaniami zagrożeń, częściej niż inni korzystają z testów w kierunku obecności chorób wenerycznych czy wirusa HIV. W moim gabinecie seksuologicznym częściej mężczyźni przyznają się, że zdarza im się, zamiast na lunch wychodzić na szybki seks. Być może jest to związane z tym, że większość kobiet potrzebuje dłuższej gry wstępnej, a często też i stworzenia odpowiedniej atmosfery. Tak więc potrzebują więcej czasu i komfortu do osiągnięcia orgazmu. Gdyby porównać seksualność kobiet i mężczyzn do odbiornika, odbiornik męski miałby jeden włącznik: „on/off”, w przypadku kobiet odbiornik miałby wiele pokręteł, przycisków, amplitud do obsłużenia żeby móc zadziałać. Inne porównanie to mężczyźni są jak samoloty myśliwce. Pikują ze swymi potrzebami pionowo w wzwyż. Kobiety są bardziej jak „dreamliner” potrzebują długiego pasa startowego i przeważnie długo lecą.

Bez wątpienia zarówno biznesmeni jak i bizneswomen, jeżeli są zadowoleni ze swojego życia seksualnego, spełnieni w tej sferze -będą lepiej funkcjonować w pracy. Być może pobudzi się ich kreatywność, będą bardziej wydajni, bardziej wyrozumiali dla podwładnych i współpracowników i będą pełni energii.

Czy istnieje korelacja między powodzeniem w biznesie a energią seksualną?

Istnieje tak zwana spirala sprzężenia zwrotnego: energia nakręca energię, sukces napędza sukces. Tak więc udane życie seksualne ma wpływ na lepsze funkcjonowanie na innych polach życia, a więc i biznesowym. Jeśli wszystko dobrze układa się w pracy i mamy powodzenie w biznesie jesteśmy bardziej zadowoleni, mniej zestresowani i promieniejemy pozytywną energią a wówczas chętniej podejmujemy zbliżenia seksualne. Energia ognia drzemiąca w sukcesie zawodowym potrafi napędzać ogień seksualny i odwrotnie.

Czy polskie kobiety sukcesu, pracujące na co dzień pod presją, kontrolujące emocje, trzymające kurs mocniej, wyżej, dalej, potrafią bawić się seksem, czuć się wyzwolone?

Kobiety sukcesu potrafią bawić się seksem z dużą odwagą i fantazją. Potrzebują też w życiu seksualnym większej ilości urozmaiceń, większych zasobów ars amandi. Nie boją się eksperymentować. Są bardziej pewne siebie. Kobieta biznesu, która wie czego chce i jest na tym skoncentrowana, osiąga przeważnie swój cel w życiu zawodowym. Przez to jest pewniejsza siebie jako kochanka. Jest jej łatwej zarówno wyartykułować jak i wyegzekwować to, czego pragnie. Kolejny raz nawiążę do bohaterek mojej książki „Kobiety, które pragną więcej. Życie seksualne Polek - historie prawdziwe”, która dokumentuje pragnienia i spełnienia tych kobiet, które biorą od życia więcej i w pracy i w seksie, bo czują się wyzwolone z dominacji kulturowej, ekonomicznej i seksualnej mężczyzn. Świadomość siebie i nauczenie się odpuszczania kontroli kiedy można, kiedy się tego chce,

jest takim samym wyzwaniem i często ciężką pracą jak i trzymanie kursu biznesowego. Zaznaczę jednak, że w moim gabinecie seksuologa mam wiele klientek, pacjentek - kobiet biznesu, które z sukcesem uczą się „nowej kompetencji”, odpuszczenia seksualnej kontroli i przeżywania orgazmu.

Dominująca kobieta sukcesu może być w sytuacjach intymnych chcącą oddać kontrolę i stać się zagubioną "dziewczynką" - prawda czy fałsz?

Kobiety, które fantazjują o uległości seksualnej, w rzeczywistości są zazwyczaj bardziej niezależne i bardziej pewne siebie w porównaniu do innych kobiet. Uległość i zagubienie seksualne pojawiające się w fantazji paradoksalnie świadczyć mogą o poczuciu własnej atrakcyjności seksualnej a w rzeczywistości zapewniają kobiecie władzę i kontrolę nad mężczyzną. Wówczas mężczyzna nie może się oprzeć urokowi kobiety, a ona potrafi sytuacją tak pokierować, że podczas kontaktu dostaje od mężczyzny więcej czułości niż by się mogła spodziewać.

Kobiety sukcesu potrafią być w życiu seksualnym "jak zagubione", a jeśli tylko tego chcą - silne i zdecydowane, uległe lub dominujące: mogą sięgać po wszystko czego pragną. Zresztą w każdej kobiecie drzemie nieograniczony potencjał seksualny.

Sylwia Jędrzejewska: Silne, świadome kobiety, z sukcesem zawodowym, stają na czele przemian seksualn

Sylwia Jędrzejewska: Silne, świadome kobiety, z sukcesem zawodowym, stają na czele przemian seksualnych.

Archiwum prywatne

Sylwia Jędrzejewska

Doktor nauk o zdrowiu, seksuolog kliniczny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Współautorka prac i publikacji obejmujących problematykę dysfunkcji seksualnych, nietypowych zachowań seksualnych oraz przestępczości seksualnej. Wykładowca akademicki. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami w Poradniach Seksuologicznych. Prowadzi badania nad uwarunkowaniami zdrowia seksualnego kobiet i jego wpływem na jakość ich życia.  

Jak dziś przedstawia się życie intymne współczesnych Polek, kobiet biznesu?

Dr Sylwia Jędrzejewska: Polki to wspaniałe kobiety, które w końcu przejmują głos i działanie na wielu płaszczyznach życia - biznesowej, politycznej i seksualnej. Zauważam, że uzyskując prawo do pełnej swobody w zakresie eksplorowania swojej seksualności, funkcjonują też coraz lepiej w sferze rozwoju osobistego. Korzysta na tym ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Zarabianie pozwala kobiecie decydować o sobie i swojej przyszłości. Ta niezależność rozciąga się również na suwerenne prawo do swobodnego korzystania z kobiecej seksualności. To my kobiety zaczynamy wyznaczać standardy i reguły czerpania przyjemności z bycia istotami na wskroś seksualnymi.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Kenza Layli - pierwsza na świecie zdobywczyni tytułu Miss Sztucznej Inteligencji
Styl życia
Wakacje pod kontrolą. 9 rzeczy, o które należy zadbać, by bezpiecznie się opalać
Zdrowie
Czy można przedawkować kawę? Oto, co się dzieje z ciałem, gdy ma nadmiar kofeiny
Styl życia
Oprah Winfrey zawstydzona publicznie. Trudny temat mocno ją dotknął
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Styl życia
Marina Abramović uciszyła festiwalowy tłum w Glastonbury. Co wydarzyło się na scenie?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą