Resuscytacja w rytmie piosenek. Hity Taylor Swift i Beyoncé mogą pomóc w uratowaniu życia

Muzyka może ukoić nerwy, poprawić nastrój, porwać do tańca lub zmotywować do treningu. Eksperci przekonują, że może też uratować życie. Jak to działa i które znane utwory warto mieć w pamięci, aby skutecznie pomóc osobie poszkodowanej, zanim do pracy przystąpią właściwie przeszkoleni ratownicy?

Publikacja: 14.12.2023 11:41

Eksperci z American Heart Association stworzyli obszerną listę utworów, których rytm mieści się w pr

Eksperci z American Heart Association stworzyli obszerną listę utworów, których rytm mieści się w przedziale pomiędzy 100 a 120 uderzeń na minutę.

Foto: EPA

American Heart Association (AHA) to organizacja, która zajmuje się publikacją wytycznych dotyczących chorób sercowo-naczyniowych oraz ich profilaktyki. Zdaniem ekspertów AHA, piosenki Taylor Swift You’re Losing Me, Clean czy Welcome to New York oraz Beyoncé Virgo’s Groove mają właściwy rytm do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

Resuscytacja w rytmie piosenek

Na proces ręcznie przeprowadzanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej składają się dwie czynności: możliwie jak najszybsze zatelefonowanie pod numer alarmowy w celu wezwania pomocy oraz wykonywanie rytmicznych uciśnięć klatki piersiowej o częstotliwości pomiędzy 100 a 120 na minutę.

Dokładnie w takim zakresie mieści się tempo wyżej wspomnianych piosenek. W sytuacji, gdy wykonanie zabiegu staje się niezbędne dla uratowania czyjegoś życia, a wiedza teoretyczna zawodzi, można, nucąc te melodie, rytmicznie wykonywać masaż serca.

Eksperci z American Heart Association stworzyli obszerną listę utworów, których rytm mieści się w przedziale pomiędzy 100 a 120 uderzeń na minutę. Jeśli więc zaproponowane piosenki Taylor Swift czy Beyoncé nie są komuś znane lub nie przychodzą automatycznie na myśl w sytuacji awaryjnej, pewne hity znajdujące się na liście można stosować wymiennie: Stayin’ Alive grupy Bee Gees, Poker Face Lady Gagi czy niezapomniane Wannabe Spice Girls. Świetnie sprawdzą się też utwory Whitney Houston I Wanna Dance with Somebody, Diany Ross Ain’t No Mountain High Enough czy hit wszech czasów Billie Jean Michaela Jacksona. Kompletna lista, nazwana Don’t Drop the Beat, obejmuje w sumie 99 piosenek.

Czytaj więcej

Taylor Swift - człowiek roku magazynu "Time". Jak zbudowała swoje artystyczno-finansowe imperium?

W Polsce również wiele placówek medycznych i instytucji propagujących zdrowy tryb życia zamieszcza na swoich stronach internetowych przykładowe utwory, wskazując na ich skuteczność podczas wykonywania uciśnięć klatki piersiowej w czasie RKO.

Resuscytację krążeniowo-oddechową zalicza się do pierwszej pomocy niemedycznej, co oznacza, że każdy może podjąć się jej wykonania. Procedurę stosuje się, gdy doszło do zatrzymania akcji serca i osoba poszkodowana nie oddycha. Jest to jedna z najważniejszych czynności ratowniczych. Mając to na uwadze, warto zachować w pamięci którykolwiek z wymieniowych utworów, aby w sytuacji zagrożenia móc bez zawahania i w rytm ulubionego utworu, wykonać właściwy masaż serca, ratując tym samym życie osoby poszkodowanej.

Źródło:

https://edition.cnn.com/entertainment

Styl życia
Raport: samotne matki bardziej narażone na ubóstwo. Wskazano powody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl życia
"Zrobione przez kobiety? Powinno być tańsze”. Badanie ujawniło seksizm wśród miłośników win
Styl życia
Przerywanie lektury książki to nie grzech. Wiadomo, jakie woluminy warto odkładać bez wahania
Styl życia
Prezenty na komunię psują dzieci? Psycholog Maria Rotkiel: Winne są zaniedbania dorosłych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Styl życia
Starożytna kobieta uratowana spod kół buldożerów. Cenne znalezisko na placu budowy