Rzymski luksus w nienaruszonym stanie. Niezwykłe odkrycie archeologiczne na Wzgórzu Palatyńskim

Po 5 latach prac archeologicznych na terenie Wzgórza Palatyńskiego w Rzymie odnaleziono luksusową salę bankietową datowaną na ok. II wiek p.n.e., z dużą, nienaruszoną mozaiką ścienną w jaskrawych kolorach. Szacuje się, że liczące około 2300 lat znalezisko jest częścią większej arystokratycznej posiadłości, zlokalizowanej w pobliżu Forum Romanum.

Publikacja: 04.01.2024 17:07

O mozaice odkrytej właśnie w Rzymie, archeolodzy mówią, że to wyjątkowy zabytek.

O mozaice odkrytej właśnie w Rzymie, archeolodzy mówią, że to wyjątkowy zabytek.

Foto: Adobe Stock

To odkrycie nie ma sobie równych

Mozaikowa scena, wysoka na prawie pięć metrów, przedstawia winorośl, liście lotosu, trójzęby, trąby, hełmy i mitologiczne stworzenia morskie. Została misternie wykonana z masy perłowej, muszli, koralowców, odłamków cennego szkła i drobinek marmuru. Całość oprawiona jest w polichromowane kryształy, gąbczasty trawertyn i egzotyczne, niebieskie płytki ze starożytnego Egiptu.

– To odkrycie nie ma sobie równych – uważa Alfonisa Russo, archeolożka z Colosseum Archaeological Park. – To kwestia nie tylko doskonałego stanu samej mozaiki, ale też jej bogatych zdobień, przedstawiających sceny walki oraz symbole zwycięstw, dumnie prezentowane przez, jak się domyślamy, niezwykle zamożnego właściciela – wyjaśnia.

Złożoność zaprezentowanych elementów zaskoczyła cały zespół pracujący nad projektem. Mozaika przedstawia nadmorskie miasto z licznymi budynkami, wieżami widokowymi, balkonami, tarasami. Nie brak tu też scen mitycznych z udziałem morskich potworów pochłaniających wrogie statki i żaglowce.

Archeolodzy próbują ustalić, czy delikatne i niezwykle kosztowne jak na tamte czasy gałęzie koralowców widoczne na znalezionym dziele pochodziły z Morza Śródziemnego czy z Morza Czerwonego – najbliższego dla Rzymian akwenu wykorzystywanego do wydobywania materiałów. Zespół uważa, że widoczna na mozaice pasta szklana w odcieniu niebieskim prawdopodobnie pochodzi ze starożytnego egipskiego miasta Aleksandria.

Odnaleziona komnata to prawdziwy klejnot

– Ta sala bankietowa o powierzchni 25 metrów kwadratowych to właściwie tylko jedno z wielu pomieszczeń całej posiadłości rozmieszczonej na kilku piętrach – dodaje Alfonisa Russo w wywiadzie dla CNN. – W starożytności, kiedy Palatyn zamieszkiwały zamożne rodziny szlacheckie, naturalne było wykorzystywanie bogatych elementów dekoracyjnych jako symbolu dobrobytu i wysokiej rangi społecznej – dodaje.

Odnaleziona komnata, określona przez Russo mianem „klejnotu”, była zewnętrzną salą bankietową z dostępem do ogrodu, prawdopodobnie wykorzystywaną latem do przyjmowania gości. Dodatkową atrakcją dla uczestników takich przyjęć mogły być zabawy wodne, wówczas popularne wśród przedstawicieli szlachty. – Znaleźliśmy ołowiane rury osadzone w zdobionych ścianach, zaprojektowane w celu przenoszenia wody do basenów i fontann – wyjaśnia Russo.

Sale bankietowe jako symbol bogactwa i luksusu

Marco Rossi, profesor z rzymskiego Università degli Studi di Roma podkreśla w wywiadzie dla CNN, że tego typu letnie sale bankietowe były nie tylko miejscem do zabaw i przyjmowania gości. Ich obecność miała znacznie głębszy sens: podkreślenie stopnia zamożności właścicieli oraz ich przynależności do uprzywilejowanych klas społecznych.

Rossi dodaje, że mozaiki zazwyczaj zdobiły jedynie podłogi, natomiast znaleziony okaz jest na tyle wyjątkowy, że rozciąga się na całą długość przedniej ściany.

– Zadziwia mnie, w jak dobrym stanie jest znalezisko – dodaje. – Ściana nie została naruszona, mimo wagi i wielu warstw przykrywającego ją gruzu. Choć jest delikatna, to na przestrzeni wieków nie pojawiły się na jej powierzchni nawet odpryski – zauważa. – Odnalezienie całej ściany w tak dobrym stanie jest rzadkością, choćby dlatego, że materiały użyte do pokrycia ścian są zazwyczaj znacznie delikatniejsze niż te, które umieszcza się na podłogach, zaprojektowanych w celu swobodnego chodzenia – konstatuje.

Czytaj więcej

Nielegalne eksponaty na wystawie MET

Archeolodzy uważają, że sama lokalizacja posiadłości mogła przyczynić się do tego, że mozaika pozostała nienaruszona. Umiejscowiona wzdłuż Wzgórza Palatyńskiego, przez stulecia była pokrywana kolejnymi warstwami błota i ziemi, co skutecznie chroniło ją przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

Podczas gdy wiele elementów znaleziska nadal pozostaje tajemnicą – jak choćby to, kiedy i dlaczego posiadłość została opuszczona – Alfonisa Russo wierzy, że jedną kwestię można wyjaśnić już teraz: zdaniem badaczki, właścicielem willi był rzymski senator.

– Ta osoba musiała być na tyle zamożna, że mogła sprowadzić tak wiele cennych dekoracji z terenu całego Imperium Rzymskiego, aby udekorować posiadłość z takim przepychem. Choć nie natrafiliśmy w trakcie badań na nazwisko właściciela, to możemy wysnuć wniosek, że on i jego rodzina byli niezwykle zamożni, co z kolei prowadzi do konkluzji, że głowa rodziny mogła pełnić rolę senatora – wyjaśnia archeolożka.

W styczniu 2024 kierowany przez Alfonisę Russo zespół archeologów zamierza udostępnić to miejsce dla zwiedzających.

– Choć nasze wykopaliska są w toku i zamierzamy je kontynuować w najbliższych miesiącach, pragniemy pokazać światu ten niesamowity przykład rzymskiego luksusu – podkreśla.

Planując w najbliższym czasie wycieczkę do Rzymu, być może warto dodać ten obiekt do listy zabytków godnych obejrzenia.

Źródło:

https://edition.cnn.com/style

https://www.instagram.com/biblearchaeology/p/C1KUe4TCQ1p/

To odkrycie nie ma sobie równych

Mozaikowa scena, wysoka na prawie pięć metrów, przedstawia winorośl, liście lotosu, trójzęby, trąby, hełmy i mitologiczne stworzenia morskie. Została misternie wykonana z masy perłowej, muszli, koralowców, odłamków cennego szkła i drobinek marmuru. Całość oprawiona jest w polichromowane kryształy, gąbczasty trawertyn i egzotyczne, niebieskie płytki ze starożytnego Egiptu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Döstädning: rytuał, który pomoże przygotować najbliższych na własne odejście
Styl życia
Na boku, na wznak czy na brzuchu? Wiadomo, jaka pozycja do spania jest najzdrowsza
Styl życia
Odkryto, że koty chętniej ufają ludziom, którzy ich nie lubią. Jak to działa?
Styl życia
Oszuści internetowi aktywni w okresie komunijnym: jedno kliknięcie wystarczy
Styl życia
Ogrodnictwo to nie tylko modne hobby. Bardzo korzystnie wpływa na zdrowie