Dowiedziono, że psy przejmują cechy charakteru swoich właścicieli. Jak to działa?

Zgodnie z badaniem opublikowanym na łamach „Journal of Research” psy nie tylko upodabniają się do swoich właścicieli pod względem wyglądu, ale i przejmują po nich niektóre cechy charakteru. Czy to prawda? Behawiorystka wyjaśnia.

Publikacja: 24.05.2024 11:23

Joanna Urbawnowicz: Część zwierząt, szczególnie młodsze bardzo szybko złapią kontakt z człowiekiem.

Joanna Urbawnowicz: Część zwierząt, szczególnie młodsze bardzo szybko złapią kontakt z człowiekiem.

Foto: Adobe Stock

W ramach przeprowadzonego badania sprawdzono zachowania 1600 psów zróżnicowanych pod względem wieku i rasy. Na tej podstawie stwierdzono, że zwierzęta naśladują właścicieli i przejawiają cechy dominujące w charakterze swoich opiekunów. Głęboko wyczuwając ludzkie emocje, reagują na nie odpowiednio, a często powtarzane przez właściciela czynności są przez czworonogi przejmowane w naturalny sposób. I tak: aktywny człowiek ma u swojego boku psa, który równie chętnie spędza czas na świeżym powietrzu, oddając się treningom biegowym czy wielogodzinnym spacerom. O tym, jakie inne zachowania psy przejmują na podstawie obserwacji swoich właścicieli, w komentarzu dla kobieta.rp.pl mówi Joanna Urbanowicz, technik weterynarii, trenerka psów i behawiorystka.


Czy rzeczywiście zwierzęta przebywające z ludźmi na co dzień uczą się pewnych zachowań od człowieka i próbują je naśladować?

Psy uczą się od nas przez obserwację. Są z nami od kilku tysięcy lat. Pierwszy obraz psa trzymanego na smyczy przez człowieka pojawił się już w starożytnym Egipcie; miały zatem trochę czasu, żeby nas poznać, nauczyć się naszych zachowań, zacząć z nami żyć oraz w dużym stopniu uzależnić się od nas. Co prawda globalnie większość psów żyje samodzielnie, to jednak te mieszkające z nami są od nas w 100% uzależnione. To opiekun jest „dyspozytorem” wszystkich zasobów – jedzenia, wody, zabawy, przytulania, spacerów. Całego psiego świata.

Po jakim czasie może nastąpić takie upodobnienie?

Żeby w ogóle nastąpiło upodobnienie, pies musi najpierw nawiązać więź z opiekunem. Część zwierząt, szczególnie młodsze bardzo szybko złapią kontakt z człowiekiem. Innym – starszym lub takim, które nie do końca miały pozytywne doświadczenia z człowiekiem – zajmie to dłużej. Część psów pewnie nigdy nie będzie zainteresowana obserwowaniem nas i naśladowaniem, ale to tylko znaczy, że są niezależne, pewne siebie i samodzielne. A to przecież bardzo dobrze.

Czytaj więcej

Pies świadkiem na ślubie? Nowa moda wśród nowożeńców

Czy mogę poprosić o kilka przykładów zachowań, które zwierzęta przejmują, obserwując swoich właścicieli?

Moim ulubionym jest oglądanie telewizji. Nasz spokojny, zrelaksowany nastrój sprawia, że nasze psy chętnie się do nas przyłączają a nawet same dokładnie (no może bez włączania telewizji) w ten sam sposób spędzają czas.

Drugie, co przychodzi mi do głowy, to coś co nazywam „wspólnym szczekaniem”. Pies szczeka, a my chcąc go uspokoić dołączamy się, próbując go powstrzymać od tego zachowania. Pies przejmuje nasze wysokie emocje i myśli, że pomagamy mu alarmować okolicę, że zbliża się niebezpieczeństwo.

Można powiedzieć, że z naszymi psami tworzymy międzygatunkowe stado, a stado powinno trzymać się razem, dlatego wspólne działanie z opiekunem jest dla psów ważne – niezależnie czy to leżenie na kanapie czy „szczekanie”.

Czy istnieje możliwość oduczenia psa zachowań, których nie pochwalamy?

Jak najbardziej tak! I to w każdym wieku. Nieprawdą jest, że starego psa nie nauczymy nowych sztuczek – oczywiście, że nauczymy! Może być ciężej, być może zajmie więcej czasu, ale konsekwencja w działaniu i dobranie odpowiedniego szkolenia zapewni sukces.

Informacje o ekspertce

Joanna Urbanowicz

Jej życie zawodowe od wielu lat związane jest ze zwierzętami Jest koordynatorką adopcji w Adopciaki.pl i prowadzi szkołę dla psów „Asia Urbanowicz – Pozytywnie z psem”. Jest technikiem weterynarii, trenerką psów i behawiorystką, ukończyła studia podyplomowe Zoopsychologia na SGGW oraz wiele kursów i szkoleń związanych ze szkoleniem psów. Prywatnie psy to jej wielka pasja – fascynuje ją zgłębianie przyczyn psich zachowań i raduje pomaganie opiekunom dogadać się czworonogami.

Styl życia
Odkrycie japońskich naukowców: lek na odbudowę zębów. Stomatolodzy komentują
Styl życia
Dieta planetarna: na czym polega i komu może służyć? Ekspert ocenia
Styl życia
"Brak social mediów to luksus". Ekspertka komentuje wyznania Jennifer Aniston
Kultura
Wyjątkowa wystawa zdjęć w Łodzi. Ich autorka Wiktoria Bosc: Intryguje mnie przemijanie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Styl życia
Nietypowe zasady w restauracji: Wstęp tylko dla kobiet 30+ i mężczyzn 35+
Styl życia
Catcalling - molestowanie, które mocno daje się we znaki biegaczkom. Jak sobie z nim radzić?